מן הכרמל לאיסלנד

הפתרון לבעיית הפליטים הערבים נמצא באיסלנד.

ח"כ הרב בני אלון , ז' בתשרי תשס"ט

בני אלון
בני אלון
ערוץ 7


הפליטים הערבים נותרו בפליטותם. המדינות אליהן נמלטו, מדינות ערביות, בחרו שלא לאזרח אותם, לא להעניק להם זכויות ועתיד, ולהשאיר אותם כפליטים, כנשק תעמולתי ופוליטי חי כנגד הלגיטימיות של המדינה היהודית
הסיפור המרתק הזה מתחיל במורדות הכרמל. במהלך מלחמת העצמאות ניטשו הכפרים הערביים באזור, כמו בכל האזורים בהם נהנו היהודים מעליונות אסטרטגית, ותושביהם הפכו לפליטים. אז קראו להם פליטים ערבים, היום קוראים להם פלשתינים.

על חורבות הכפרים ההם קמו מושבים וקיבוצים שהיו לבית לפליטים היהודיים, פליטים שנהרו הנה מאירופה שלאחר השואה מצד אחד ומהעולם הערבי שהקיא מתוכו את היהודים, מצד שני. מה קרה מאז לפליטים האלו והאלו?

הפליטים היהודים כבר שכחו את פליטותם. המדינה שקלטה אותם, המדינה היהודית, הפכה אותם לבשר מבשרה. המעברות, הלא הם מחנות הפליטים, הפכו לערים, למושבות ולמושבים, ותוך עשור לא נותר בארץ הזו פליט אחד.

הפליטים הערבים נותרו בפליטותם. המדינות אליהן נמלטו, מדינות ערביות, בחרו שלא לאזרח אותם, לא להעניק להם זכויות ועתיד, ולהשאיר אותם כפליטים, כנשק תעמולתי ופוליטי חי כנגד הלגיטימיות של המדינה היהודית. מחנות הפליטים הפכו לחממה הגדולה ביותר לייצור טרור, קרקע בלתי נגמרת של שנאה והסתה כלפי ישראל, כלפי אמריקה, כלפי כל מי שאינו ערבי מוסלמי.

מי שמלווה מאז את הפליטים הפלשתינים הוא סוכנות אונר"א, סוכנות ייחודית המטפלת רק בהם. בניגוד לנציבות האו"ם לפליטים, הגוף המטפל בכל שאר הפליטים בעולם, אונר"א אינה מוסמכת ואינה מנסה לשקם את הפליטים, לאזרח אותם במדינות שהותם או במדינות שלישיות, ולתת להם הזדמנות לחיים שאינם של פליטות. במקום לפתור את הבעיה, אונר"א מתחזקת אותה. זו גם הסיבה מדוע רק הפליטים הפלשתינים, הרשומים באונר"א משמרים את סטטוס הפליט מדור לדור. אם אביך היה פליט, גם אתה מוגדר כפליט, וגם בנך. זוהי הגדרה ייחודית ובלתי מקובלת: בנציבות האו"ם לפליטים הפליט הוא רק מי שגורש בעצמו מארצו בשל מלחמה. בניו כבר יגדלו במקום אחר, אחרי תהליך שיקום. כך שוקמו עשרות מליוני פליטים מכל העולם מאז מלחמת העולם השנייה - מלבד קבוצה אתנית-לאומית אחת: ערביי ארץ ישראל, הפליטים הפלשתיניים.


תושבי כרם מהר"ל וגבע-כרמל יכולים להירגע. הערבים שחיו שם כמה שנים לפניהם לא ישובו לשם, והם אפילו לא ממתינים להם בג'בליה או בנהר אל-ברד. הם עלו על המטוס לסקנדינביה
והנה, ביום שלישי הודיעה נציבות האו"ם לפליטים על שליחת כ-200 פליטים פלשתינים לשיקום בסקנדינביה. הם ייקלטו על ידי ממשלות שבדיה ואיסלנד ויבנו לעצמם שם חיים חדשים. במה זכו המאתיים האלה? במה הם שונים ממאות האלפים המצטופפים בעזה, מחנה פליטים אחד גדול? התשובה פשוטה: הפליטים האלו מעולם לא נכנסו תחת כנפיה של אונר"א. בגלל שגויסו - עוד בכרמל - לצבא העיראקי, שהשתתף כזכור במלחמת השחרור, הם נסוגו איתו חזרה לעיראק, הם ומשפחותיהם. מעמד אזרחי הם לא קיבלו שם, אך גם את אונר"א לא פגשו. כיום, כאשר הפכו לפליטים בריבוע, בעקבות המלחמה בעיראק, הם נכנסו לרשימות הפליטים של unhcr, הלא היא נציבות האו"ם לפליטים. כלומר ל'סתם' פליטים, כאלה שמשקמים אותם, בניגוד לפליטים החוסים תחת אונר"א, שנועדו להנצחת הפליטות.

תושבי כרם מהר"ל וגבע-כרמל יכולים להירגע. הערבים שחיו שם כמה שנים לפניהם לא ישובו לשם, והם אפילו לא ממתינים להם בג'בליה או בנהר אל-ברד. הם עלו על המטוס לסקנדינביה, ואת האנרגיות שאחיהם מפנים לטיפוח מתאבדים הם יפנו, ככל הנראה, להתבססות כלכלית ולפתיחתם של חיים חדשים, שישים שנה מאוחר מדי.