ח"כים יקרים: איחוד או בלוף?

נציגינו: עשו הכל על מנת להשיב האמון בנקיון כפיכם

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ז בחשון תשס"ט

אירועי יום אתמול חשפו את קיומן לכאורה של הסכמות חשאיות בין חברי הכנסת שהקימו את תנועת 'הבית היהודי', האם הח"כים מנסים להונות את הציבור? דעה.


נדמה שהשאלה המרכזית שכל אחד מחברי המועצה הציבורית וממצביעיה הפוטנציאליים חייב לשאול את עצמו, היא האם ישנן עוד הסכמות חשאיות כאלו, עליהן עדיין לא שמענו?
אירועי יום אתמול חשפו את קיומן לכאורה של הסכמות חשאיות בין חברי הכנסת שהקימו את תנועת 'הבית היהודי', הסכמות המנוגדות לנאמר בהסכם האיחוד אשר פורסם לעיון הציבור באתר התנועה, ואשר לא הובאו אפילו לידיעת חברי המועצה הציבורית.

התנהלות זו שנחשפה אתמול, מעלה חששות כבדים בלב כל מי שהאיחוד המדובר יקר לליבו. נדמה שהשאלה המרכזית שכל אחד מחברי המועצה הציבורית וממצביעיה הפוטנציאליים חייב לשאול את עצמו, היא האם ישנן עוד הסכמות חשאיות כאלו, עליהן עדיין לא שמענו? וממילא האם אמנת האיחוד שפורסמה היא אכן הבסיס לייסודה של המפלגה החדשה, או שמא היא בסך הכל ניסיון לסמא את עיני הציבור?

עובדה נוספת שמעיבה על האמון בטוהר כוונותיהם של הח"כים שהקימו את המפלגה, היא התנהלותם בנוגע לאיחודן הפורמלי של המפלגות. על פי המידע שברשותי, עד לרגע זה הצעד היחיד שנעשה הוא פירוק מוסדותיהן של המפלגות והפקדת הסמכויות בידי הח"כים של כל מפלגה ומפלגה. הצעד הנוסף של רישום מפלגה חדשה ופירוק המפלגות הקיימות טרם נעשה.

לרבים עשוי העניין להיראות פורמלי גרידא, אולם למעשה משמעות הדברים היא כי ברמה החוקית אין למועצה הציבורית כל מעמד, וכי הפקדת הסמכויות בנוגע למפלגה החדשה בידי המועצה הציבורית, מהלך שבו התגאו הח"כים כל כך, לא נעשתה למעשה והכוח נותר כולו בידיהם.

ברור ממילא, כי במצב עניינים שכזה ישנו כר נרחב למיני 'הסכמות שקטות' ודילים חרישיים בין הח"כים, אשר מנסים ליצור חזות של דרך חדשה, אך נדמה שמתעקשים לדבוק בכל אותן הדרכים הישנות אשר הביאו את הציבור הדתי לאומי למקום בו הוא נמצא כיום.

"נאמנים פצעי אוהב", מעיד אני על עצמי שביום ששמעתי על הקמת המפלגה החדשה שמחתי. על אף הסקפטיות באשר למספר המנדטים שמהלך כזה עשוי לגרוף, חשבתי שעצם קיומו הוא ברכה לציבור הדתי לאומי שסבל ממשברים קשים כל כך בשנים האחרונות. אני פונה אליכם, ח"כים יקרים: אנא, עשו הכל על מנת להשיב את האמון בנקיון כפיכם וטוהר כוונותיכם, על מנת שהיוזמה החדשה לא תהפוך לבית הקברות הפוליטי של הציונות הדתית.