פִּתחי דף חדש בחייך

"סיבה עמוקה" שמפריעה לו להחליט בנושא הנישואין.

הסופר הרב יוסף אליהו , ד' בכסלו תשס"ט

בחורה יקירה,

שאלתך הופנתה אלי על-ידי אחד המשיבים בצוות "חברים מקשיבים", וחשבתי לשתף בה את הציבור מתוך ידיעה שרבים נבוכים בשאלה דומה:


אדם מעל גיל 30 שהיה בצבא וכבר החליט בחייו החלטות רבות של מציאת מקצוע, לימודים ומבחנים רבים ועוד, אין כל סיבה נורמאלית בעולם שלא יחליט מחר להתחתן בגיל כזה. מה גם שמדובר באדם שאת מגדירה "תורני"
את בת 24, מורה לחינוך גופני, ומצויה בקשר מזה למעלה משלוש שנים עם איש היי-טק תורני בן 34. את רוצה להתחתן, אך הוא טוען ש"עדיין אינו מרוויח מספיק" כדי לספק לך עוגן כלכלי איתן, לכן הוא מבקש שהות של מספר חודשים נוספים. כמה? קשה לו להגדיר. שניכם מבינים את המצב העדין ולכן נפגשים רק פעם בשבוע, בייחוד אחרי שנכשלתם מספר פעמים.

השאלה: האם להמשיך את הקשר? ומה אפשר לעשות כדי שהוא יחליט כבר?

ובכן, ראשית ברכה כֵּנה על התושייה שגילית בפנייתך לשאול. אין ספק שאינך יכולה להחליט לבדך בסוגיה הרגשית הסבוכה. עצם העובדה שאת קשורה מגיל צעיר אל אדם המבוגר ממך בעשר שנים מעידה שמסיבה מסוימת, את זקוקה לדמות אבהית מבוגרת ובמצב כזה, ודאי שלא תוכלי להחליט לבד. יתכן מאוד שלְּימים יתברר לך שהעוז שאזרת לפנות ולשאול, פשוט הציל את חייך.

האמת היא שגם מי שפנה אלי חשב לענות כפי שעניתי, אלא שרצה לקבל חיזוק ולהיות בטוח שהוא לא גורם חלילה להפריד בני זוג שיכולים להתחתן. אך לעניות דעתי, התשובה היא חד-משמעית יותר מכפי שהוא חשב: עליכם להיפרד, ויפה שעה אחת קודם. התשובה היא נחרצת, למרות שלא דיברתי עם שניכם ובנסיבות רגילות יש לשמוע תמיד את הצדדים. אך כיוון שאינך מוכנה לשוחח מעבר לַפנייה הראשונה שלך, אנו עונים כך ובכל זאת ללא כל פקפוק. כי לצערנו הרב, התסריט שלכם מוּכר לנו היטב: בחור או בחורה מתקשים להחליט, ואחד מושך את השני במשך שנים. הסוף הוא בדרך כלל כואב מאוד, ולכן כדאי לקצר את התהליך.

אדם מעל גיל 30 שהיה בצבא וכבר החליט בחייו החלטות רבות של מציאת מקצוע, לימודים ומבחנים רבים ועוד, אין כל סיבה נורמאלית בעולם שלא יחליט מחר להתחתן בגיל כזה. מה גם שמדובר באדם שאת מגדירה "תורני". אלא מה? יש לו איזו "סיבה עמוקה" שמפריעה לו להחליט בנושא הנישואין. ובכן, אינך פסיכולוגית. הפסיקי לדסקס איתו את בעייתו, ולהרגיש טוב שניסית לעזור לו עם לִיבך הטוב.

בכנס שנערך בחול המועד סוכות האחרון ב"עטרת כהנים", ונושאו היה "גיל הנישואין", סיפרתי את הסיפור הבא:


היכן נעוצה הבעיה של שניכם? איך הגעת לקשר הזוי וחסר תכלית שנמשך יותר משלוש שנים? כי לא חינכו אתכם שגם לנישואין יש "ערב חג"... הלא בדיוק לשם כך אמרו חז"ל בגמרא (קידושין כ"ט) שיש גיל שבו חייבים להתחתן
לא מכבר נודע לי שידיד נחמד מאוד שלי התחתן רק לפני מספר שנים בגיל 42. שאלתיו, כפי שאני שואל כל אחד כזה, כדי ללמוד וללמד: אמור לי בבקשה, מה היה הדבר שגרם לך בסופו של דבר להחליט להתחתן? הרי ודאי לא משום ש"סוף-סוף" מצאת את המוכשרת והיפה והחכמה שחיפשת? וזו הייתה תשובתו: השתתפתי בְכנס של פנויים ופנויות בגילאי ה-40, ובין שאר הדוברים היה הרב אליעזר מלמד. הוא אמר לנו כך: רבותי, תארו לעצמכם אדם שמשתוקק לקנות אתרוג מהודר לסוכות. הוא מוכן לשלם כל סכום, ובלבד שיהיה זה אתרוג מהודר בתכלית. הלה חיפש כבר ב-30 דוכנים ולא מצא, ובעוד שלוש שעות יתקדש החג... האם תסכימו איתי שהבעיה היא כנראה לא באתרוגים? המשל הזה נכנס והתיישב לי בתחתית הלב... הבנתי לראשונה בחיי שהבעיה היא בי. כעבור מספר ימים, בפורים דשושן, החלטתי ללכת שוב לרב מרדכי אליהו שליט"א.

כדי שיהיה לברכה על מה לחול, קמתי מוקדם והלכתי למקווה. אחר כך עשיתי מספר מצוות שבין אדם לחבירו, ואז הלכתי לרב ואמרתי בקול די עצוב: "הרב בירך אותי כבר מספר פעמים שאזכה להתחתן, וזה עדיין לא קרה". הרב היה באמצע שמחת הפורים, דפק על השולחן בידו ואמר: "בעזרת ה', עד פסח תמצא את זיווגך!". כעבור שבוע פגשתי ברחוב מישהו שנפגשתי איתה בעבר, והחלפנו מספר מלים. לאחר מספר ימים פגשתי אותה שוב, ולאחר מספר ימים שוב באיזו חתונה. אמרתי לעצמי: "זהו! לא יתכן שסתם פגשתי אותה שלוש פעמים ברציפות כזו. זוהי, כנראה אשתי".

את מבינה את העומק שבסיפור? הרב בירך אותו כבר מספר פעמים, ודבר לא קרה. אך לאחר שהאתרוג "הדומה ללב" החדיר לליבו היכן בדיוק הבעיה, התקיימה גם ברכה שנראתה ברגע הראשון כיומרנית: אדם שלא התחתן עד גיל 42 יתחתן פתאום בתוך חודש? מתברר שהכל תלוי באדם.

היכן נעוצה הבעיה של שניכם? איך הגעת לקשר הזוי וחסר תכלית שנמשך יותר משלוש שנים? כי לא חינכו אתכם שגם לנישואין יש "ערב חג"... הלא בדיוק לשם כך אמרו חז"ל בגמרא (קידושין כ"ט) שיש גיל שבו חייבים להתחתן, ומי שביטל את "כניסת החג" מכל מיני שיקולים טובים (לימודים, צבא ועוד) גרם לכך שעשרות-אלפים מסתובבים עדיין בין הדוכנים, ומתבוננים באתרוג עם זכוכית מגדלת.


אמרי לבחור היקר וטוב - הלב שלך שהתייעצת עם חכמים ממך, והם ואמרו לך שעליו להחליט בתוך שבועיים. הוסיפי שגם אחר השבועיים תחכי להודעה משמחת שלו. אבל עד אז, שניכם יוצאים לדרך חדשה
לסיכום: אמרי לבחור היקר וטוב - הלב שלך שהתייעצת עם חכמים ממך, והם ואמרו לך שעליו להחליט בתוך שבועיים. הוסיפי שגם אחר השבועיים תחכי להודעה משמחת שלו. אבל עד אז, שניכם יוצאים לדרך חדשה.

זאת תאמרי לו כדי להיפרד יפה, אך בליבך שימי לב היטב: מחקי אותו מיד מן הזיכרון. התחילי להיפגש במרץ, במטרה להתחתן עם בחור נחמד יותר בתוך מספר חודשים. לכי ליועצת שתעזור לך בכך, והלוואי שתצליחי לשכוח אותו אחרי למעלה משלוש שנים, וכל החלומות שרקמת לעברו. התכונני גם לכך שהוא יתקשר כעבור חודש-חודשיים, ויספר לך בקול שבור שהוא לא מצליח לשכוח אותך... שקשה לו להירדם... אל תתפתי! הוא משחק בחייך. אִמרי לו יפה שיתקשר ליועצת המצוינת שהיית אצלה, כי לך היא עזרה מאוד.

איני אומר: אם הוא יתקשר ויודיע שאכן הלך ליועץ או לרב, והחליט להתחתן איתך, ודאי שנקבל אותו כולנו באהבה ונרקוד לפניו "עוד ישָּׁמע בהרי יהודה". תיכנסי בחגיגיות ל"סל המִּחזור" וּתשקמי בשמחה את הקובץ שמחקת, אך לפי הניסיון הדל שזימן הקב"ה לעינינו הסיכוי לְתסריט זה הוא אחד לחמש מאות מקרים.

נכון שהִבזיק במוחך: "...ואולי הבחור שלי יהיה האחד מ-500"?