תפסיקו לרדוף את פייגלין

על נתניהו ללכד את השורות ולהפסיק לרדוף את פייגלין

הרב אברהם מלמד , י"ב בכסלו תשס"ט

עם בחירת הרשימה החדשה לליכוד, בה נמצאים רבים מאוהבי ארץ ישראל ונאמניה, חוזרת הבשורה של הליכוד האידיאולוגי הנאמן למצעו ומורשתו. אותו ליכוד נקי ואידיאולוגי שהיה כה חסר בשנים האחרונות. עם ליכוד כזה מתחדשת התקווה שבעזרת ה' הוא יוכל להוות אלטרנטיבה לשלטון השמאל של קדימה בשנים האחרונות. 


הסיבה העיקרית לעליית הליכוד בסקרים ובעם, היא בשל האכזבה הגדולה משלטון קדימה שהביא לעם ישראל את ההתנתקות והגירוש ומלחמת לבנון על תוצאותיה וכן פרשיות השחיתות המביאים למאיסה בנציגות הציבורית
ואולם הדבר הדחוף ביותר כעת הוא איחוד השורות בליכוד ובמחנה הלאומי כולו למען מדינת ישראל ועם ישראל מול סכנות השמאל.

ללא איחוד השורות אין סיכוי להצליח, ויש חשש אם בכלל המחנה הלאומי יוכל להוביל את המדינה.

כבר מאז פרסום ההחלטה להקדים את הבחירות נמצאת מפלגת הליכוד בתנופת עלייה. רבים המועמדים שהתפקדו על דלתותיה, ועל פי כל הסקרים נראה שהליכוד הולך להרכיב את הממשלה הבאה. הסיבה העיקרית לעליית הליכוד בסקרים ובעם היא בשל האכזבה הגדולה משלטון קדימה שהביא לעם ישראל את ההתנתקות והגירוש ומלחמת לבנון על תוצאותיה, וכן פרשיות השחיתות המביאים למאיסה בנציגות הציבורית. העם מחפש אלטרנטיבה אחרת שתיתן לו תקווה לביטחון לאומי ואישי, כלכלי וחברתי. מפלגה שתרים את סמל ניקיון הכפיים והיושר, וכן תרים חזרה את הדגל הלאומי ללא מורא.   

ואולם אי אפשר להתעלם מתופעה אחת שהייתה בימים האחרונים המעיבה מאד על נסיקת הליכוד ומאיימת להפילו. כוונתי למאבק הנוראי שניהל ומנהל ביבי נתניהו נגד פייגלין ואנשיו. לרגע נדמה כי נעלמו כל בעיותיה של מדינת ישראל, וכל ההבדלים בין 'קדימה' לליכוד, והדבר שהכי מטריד את נתניהו זה המאבק בפייגלין. במאבק זה טעה נתניהו פעמיים, ראשית משום שזה גורם לריחוק בין המחנה הימין הניצי האידיאולוגי בעם לבין הליכוד, וזה משמעותי לגיוס מתנדבים בימים שלפני הבחירות. בל נשכח שהניצחון הגדול של נתניהו בתשנ"ו (96) בא בזכותם של אלפי צעירים שהתגייסו בכל רחבי הארץ לניצחונו, שרובם באים מהציבור הדתי אמוני, שאחד מנציגיו הוא משה פייגלין. בנוסף, הטעות השנייה היא שאם אכן, כפי שמתברר, נבחרו אנשים שביבי לא רצה בבחירתם, הדבר יכול להיות מוצג ככישלון של נתניהו, וחבל שכך. במקום שהרשימה תוצג כבחירה דמוקרטית לגיטימית של כל חברי הליכוד, היא מוצגת כאילו מחנה אחד ניצח מחנה אחר שהוא מחנהו של יו"ר התנועה.


על אנשי פייגלין מאידך, מוטלת האחריות והחובה לשדר תחושת שייכות והשתלבות, נבחרתם בליכוד כדי להיות חלק מהליכוד, ולא לשדר משהו חיצוני לתנועה
בשנים האחרונות גוברת המגמה של מעורבות הציבור הדתי במערכות הפוליטיות. צריך להבין את השורשים של תופעה זו. בשנים האחרונות חברו רבים מהציבור הדתי לתנועת הליכוד וראו דרך פעילות זו אפשרות להיות שותפים בהשפעה חיובית על צביון השלטון במדינת ישראל.

מאז ומתמיד נחשב המחנה הלאומי החלק המסורתי שבעם ישראל, מחנה ששייך יותר לשורשים ולמסורת ישראל הרוחש כבוד לתורה, לאהבת המולדת ולהכרה הטבעית בזכות העם היהודי על ארצו. מחנה זה תמיד היה מיוצג מאנשי המרכז שהייתה להם זיקה כזו או אחרת למסורת, ועד אנשי האידיאולוגיה התורנית הרוחנית מ'גוש אמונים' וישיבת 'מרכז הרב' שהיוו למעשה את המשענת הרוחנית והמצפן האידיאולוגי למחנה כולו. המצב הטוב ביותר הוא כשיש חיבור בין אנשי האידיאולוגיה לבין אנשי המעשה והביצוע וכולם פועלים יחד למען אותה מטרה.

אפשר להביא דוגמה ממחנה השמאל: במשך שנים כיהן חבר הכנסת יוסי שריד במפלגת העבודה אל אף שדעותיו היו שמאלה ממנה, הוא שימש מצפן אידיאולוגי, והמפלגה השתבחה בו וראתה בו חלק בלתי נפרד ממנה, כנ"ל ביחס לשולמית אלוני. יתכן אף שהם גרמו פה ושם לבריחת מצביעים ממפלגת העבודה למרכז וימינה, אף על פי כן הם היו שנים רבות חלק מהמערך ההסטורי והתקבלו בזרועות פתוחות, והיה אליהם יחס מוערך כאנשים אידיאולוגיים וערכיים, כאנשים שמהווים את שדרת המחנה האידיאולוגי של השמאל, ובסופו של דבר הוסיפו כבוד ותמיכה למפלגתם ולמחנה השמאל כולו. דווקא הם היו האנשים שיישמו יותר מכול את האידיאולוגיה השמאלית. כנ"ל ולהבדיל בהשקפה, ביחס לפייגלין ואנשיו. פייגלין לא יותר 'גרוע 'מיוסי שריד' של העבודה. הליכוד צריך לשמוח שאדם כזה נמצא בתוכו. אידיאולוג, נקי כפיים, הנאבק למען הרעיונות והערכים שהליכוד מייצג במצעו. כמובן גם על פייגלין לשדר שהוא חלק מהתנועה ולפעול להצלחתה, וכך בשילוב כוחות של האידיאולוגיה והמעשה, הצדדים הרוחניים והמעשיים, יוכל המחנה הלאומי להמריא ולהציג אלטרנטיבה אמיתית לעם ישראל.

לכן הקריאה המיידית היא לשלום בית בליכוד: על נתניהו להכריז בכל מצב עם בחירת הרשימה על ידי המתפקדים, שנבחרה רשימה מצוינת ומגוונת: עולים ותיקים, דתיים ושאינם דתיים, אנשי אקדמיה ואנשי הפריפריה, אנשי מרכז ואנשי ימין אידיאולוגי, וכל המחנה הלאומי מרוכז במפלגה גדולה זו. ומעתה כולנו מאוחדים נגד קדימה והשמאל, נגד הממשלה שהובילה להתנתקות ולקסאמים שנוחתים על שדרות, מאוחדים נגד הממשלה שהובילה למלחמת לבנון השניה. על נתניהו להיפגש בדחיפות עם אותם אנשים שאתו היה להם עימות בקלפי, ולהגיע אתם להסדר של שיתוף פעולה למען הצלחת הליכוד, הצלחת המחנה הלאומי כולו.


עוד תופעה שיש לשים עליה לב, מעתה חובה על כל מתפקדי הליכוד ביש"ע ובכלל להצביע ליכוד, אין אפשרות יותר להיות חברים במפלגת שלטון ולהשפיע עליה, ואחר כך לא לתמוך בה, זה לא מוסרי ולא הוגן
על אנשי פייגלין מאידך, מוטלת האחריות והחובה לשדר תחושת שייכות והשתלבות. נבחרתם בליכוד כדי להיות חלק מהליכוד, ולא לשדר משהו חיצוני לתנועה. על פייגלין לפרגן לנתניהו, לומר שכולנו מאחוריו, שהוא המועמד הטוב ביותר להנהגת המדינה כיום. לומר שיש לעשות הכל כדי שהוא יהיה ראש הממשלה ולא ח"ו מועמדת השמאל מקדימה. הרי לדבריו הליכוד הוא ראש החץ של המחנה הלאומי. וגם אם יש לו ביקורת צודקת על התנהלות נתניהו כנגדו, זה הזמן לאחד שורות למען המטרה הנעלה, ניצחון הליכוד. על פייגלין להעביר את המסר שהוא בא לחזק את הרוח הערכית בתנועה שבסופו של דבר תוסיף הערכה לתנועת הליכוד. על פייגלין ואנשיו להצהיר שאכן הם יעבדו בשילוב ידיים למען הצלחת הליכוד.

עוד תופעה שיש לשים עליה לב, מעתה חובה על כל מתפקדי הליכוד ביש"ע ובכלל להצביע ליכוד. אין אפשרות  להיות חברים במפלגת שלטון ולהשפיע עליה, ואחר כך לא לתמוך בה. זה לא מוסרי ולא הוגן. והרי אנו רוצים לקדש שם שמים. ודווקא מאנשי המחנה האמוני מצפים להתנהגות ההוגנת ביותר. כמובן כל זה בתנאי שהיחס למשה פייגלין יהיה הוגן ומאוזן כמו לכול חברי הרשימה.

המטרה היא הוספת קידוש השם בעולם, וחיזוק התורה העם והארץ. והחיזוק למגמות אלו, יכול לבוא גם מהח"כים מהבית היהודי וגם מהח"כים האמוניים מהליכוד. אלו גם אלו יפעלו למען חיזוק האופי היהודי של מדינת ישראל, אלו גם אלו יפעלו למען ארץ ישראל,למען החברה הישראלית ולמען החזון העתידי של עם ישראל בארצו לאור תורתו לבניין השלם.