פוגרום חברון התשס"ט

עובדות על הסתערות כוחות מג"ב ויס"מ על קרית ארבע

הרב שלמה לוי , י"ט בכסלו תשס"ט

דעות לבן ריק
לבן ריק
באדיבות ישיבת ההסדר ראשון לציון

ערב שבת קודש פרשת ויצא התשס"ג [2003] סיור לוחמי צה"ל נתקל בחוליית מחבלים סמוך לקרית ארבע. במכת האש הראשונה של המחבלים נפגעו מספר חיילים. כח מג"ב שחש לעזרתם בפיקודו של רפ"ק סמיח סועידאן נפגע גם הוא. למקום הגיעו כוחות צבא ומשטרה נוספים ואיתם לוחמי צוות הכוננות של קרית-ארבע וחברון. במהלך סערת הקרב נוצר כאוס- ואקום פיקודי. אף אחד לא נטל את הפיקוד, לא הצבא לא מג"ב ולא שוטרי וקציני משטרת ישראל למרות שבמקום קצינים וחיילים רבים.

בעצם כן, קציני הבטחון האזרחי של הישוב היהודי בקרית ארבע ובחברון נטלו פיקוד ואליהם הצטרפו 12 לוחמי צוות הכוננות של קרית ארבע. ואיתם עוד שלושה לוחמי מג"ב, כשמטרתם חילוץ חיילי צה"ל ולוחמי מג"ב שנפצעו.

בקרב שנמשך למעלה משעה הצליחו צוותי הכוננות של קרית ארבע לחלץ את לוחמי צה"ל ומג"ב, אך המחיר היה כבד, כבד מאוד.
הרב מ', שמזמן חגג את יום הולדתו ה-50, הזדעזע על המעשה וגער במג"בניקים. אלו בתגובה הסתערו עליו, והיכו אותו והפילו אותו על הכביש
שלושה מלוחמי צוות הכוננות ובהם קצין הביטחון של קרית ארבע נהרגו, ו-9 אחרים נפצעו.

אמירת התודה של לוחמי מג"ב והמשטרה איחרה לבוא והגיעה כעבור 6 שנים.

ערב שבת קודש פרשת ויצא התשס"ט [2008] גירשו כוחות מג"ב ומשטרה (וכן... יתכן וחלקם אפילו חולצו ע"י תושבי בית השלום שהם גם לוחמי צוות הכוננות) את תושבי בית השלום, אך בכך לא הסתיימה תודתם. הם הסתערו לכיוון קרית ארבע וכל תושב שהעז ללכת ברחובות קרית-ארבע ולא ברח, נענש.

א.מ., לוחם צוות הכוננות שחזר מעבודתו, הלך לכיוון ביתו. לוחמי מג"ב "קלטו אותו" והשליכו לעברו חזיז שהתפוצץ בקול רעש אדיר וגרם לבריחתו.

הרב מ', שמזמן חגג את יום הולדתו ה-50, הזדעזע על המעשה וגער במג"בניקים. אלו בתגובה הסתערו עליו, והיכו אותו והפילו אותו על הכביש.

אל גן השעשועים הראשי בקרית ארבע, בו משחקים ילדים בגילאי 3-5, זרקו לוחמי היס"מ 2 רימוני הלם ורימון גז והבריחו את הזאטוטים בבכי לבתיהם.


אל גן השעשועים הראשי בקרית ארבע, בו משחקים ילדים בגילאי 3-5, זרקו לוחמי היס"מ 2 רימוני הלם ורימון גז והבריחו את הזאטוטים בבכי לבתיהם
ג', לוחם נוסף בצוות הכוננות, עמד בסמוך לקרית ארבע ומנע מערבים לפרוץ לתוך הקריה ונאלץ לירות באויר מעל לראשיהם.
 
י', ילד כבן 12 שרצה ללכת לביתו וניסה לעקוף את לוחמי מג"ב עזי הנפש, גם אליו הגיע לוחם יס"מ ו"כיבד" אותו באגרוף לחזה. אביו של י', ש', מורה שהיה שותף גם הוא בקרב עם המחבלים ובחילוץ הנפגעים, הרים ידיים מעל הראש, למחות ולהראות שאיננו חפץ באלימות. בתגובה הסתערו עליו לוחמי מג"ב עם אלות והיכו אותו בברכיים ולאחר שהתקפל מכאבים, סיימו איתו בבעיטות לחזה. בסופו של דבר מה שלא הצליחו המחבלים, הצליחו לוחמי היס"מ והיס"ג.

וכעבור שש שנים מהקרב נסגר המעגל. ג', הלוחם, עצור במשטרה, וגם ש', לוחם הצוות, מאושפז בבית-החולים הפעם בזכות לוחמי מג"ב.

אכן סגירת מעגל ותודה ראויה.