ככה לא בונים מפלגה...

הם החמיצו הזדמנות גדולה, והמירו אותה במפלגה קטנה.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ב בכסלו תשס"ט

דעות שלמה פיוטרקובסקי
שלמה פיוטרקובסקי
צילום: ברוך גרינברג

אתמול בלילה הפכתי לקול צף. אל יקל הדבר בעיניכם, הבחירות הקרובות לכנסת יהיו הפעם הרביעית בה אני הולך לקלפי בבחירות לכנסת (אם נתעלם לרגע ממערכת בחירות אחת רק לראשות הממשלה) ומעולם לא הייתי קול צף, מעולם לא התלבטתי באמת איזה פתק לשים בקלפי, עד אתמול בשעות הערב.


גם כשמרכיבים רשימה בבחירות לכנסת, חייבים לדעת שזה לא מספיק לבחור אנשים שכל אחד מהם יכול להיות ח"כ מצוין, צריך לבחור רשימה כזו שיכולה לרוץ ביחד, להשיג תוצאה מקסימאלית, ולתפקד אח"כ בכנסת כסיעה מגובשת ומלוכדת
זה לא הרב פרופ' הרשקוביץ, יהודי יקר וראוי, זה גם לא ח"כ אורלב, ח"כ רציני ופעיל שעשה רבות בכל תחומי העשייה הפרלמנטארית בקדנציה הנוכחית וזה אפילו לא אורי אורבך, עיתונאי מוכשר וחביב שעשוי היה להפוך בעבודה קשה ומאומצת לח"כ ראוי.

בספורט נהוג להגיד שלא מספיק להביא שחקנים מוכשרים, צריך להביא שחקנים שיוצרים קבוצה, קבוצה כזו שיכולה לשחק טוב ביחד ולנצח. גם כשמרכיבים רשימה בבחירות לכנסת, חייבים לדעת שזה לא מספיק לבחור אנשים שכל אחד מהם יכול להיות ח"כ מצוין, צריך לבחור רשימה כזו שיכולה לרוץ ביחד, להשיג תוצאה מקסימאלית, ולתפקד אח"כ בכנסת כסיעה מגובשת ומלוכדת.

הרשימה שגיבשה המועצה הציבורית היא רשימה של אנשים טובים, אנשים ראויים, אבל בין כל האנשים הללו אין אף חלוץ מרכזי. יש שם קשרים, יש שם בלמים, יתכן שאפילו שוער אפשר למצוא מביניהם, אבל חסר אדם שיהפוך את כל הקבוצה הזו לקבוצה שיכולה להתמודד ולנצח, לקבוצה שיכולה לתפוס עמדות של הובלה והשפעה, או בקיצור אין לנו מנהיג.

גם בהיעדרו של מנהיג בולט עדיין ניתן היה לבנות מפלגה, וזאת אם הרשימה לכנסת הייתה משקפת איזו שהיא אמירה ברורה, אם המועצה הציבורית הייתה מבהירה באמצעות איוש הרשימה מה יהיה סדר היום בו היא תעסוק. את המפלגה החדשה ניסו יחצ"ניה ויועציה לשווק ולפמפם תחת שני דגלים עיקריים, הדגל הראשון הוא אחדות המחנה והדגל השני הוא החינוך, אולם בסופו של דבר אף אחד מהדגלים הללו לא בא לידי ביטוי באופן שבו הורכבה הרשימה.

נדמה שחברי המועצה הציבורית נבהלו מהקצוות ופחדו לקחת את אחדות המחנה צעד אחד קדימה. אם בחמישייה הראשונה של הרשימה היו יושבים זה לצד זה איש כ"ך לשעבר ואיש מימ"ד (אולי מרזל והרב גלעד?) הרי שהיה מדובר באיחוד אמיתי של המחנה, הרשימה הנוכחית כפי שהורכבה היא לא איחוד של קצוות אלא התבססות במרכז הנוח.


זהו יום עצוב לציבור הדתי לאומי, יום עצוב לאוהבי ארץ ישראל ויום עצוב לעשרות אלפים שהיו בטוחים כי המפלגה החדשה תעניק בית חדש ומאחד לכלל חלקי הציבור הדתי, בית שיעניק תחושה של חזון מאחד ולא של סידור עבודה עסקני
גם תחום החינוך אינו בולט ברשימה הזו. אין בחמישייה הפותחת של הרשימה אף איש חינוך בולט, ראש ישיבה ותיק, מחנך צעיר ומזהיר הסוחף מאות בני נוער אחריו, איש אחת מתנועות התשובה וקירוב הלבבות העוסקות בהפצת היהדות בקרב שכבות שונות של עם ישראל. הדבר הקרוב ביותר לאנשי חינוך שניתן למצוא ברשימה הוא עסקני חינוך שמבחינתם המדובר היה בסך הכל בקרש קפיצה לפעילויות אחרות.

נדמה שבסופו של דבר קיבלנו בסופו של יום ובסופה של מועצה ציבורית את אותה הגברת הזקנה והכבודה מהמערכה הראשונה: מפלגה ללא כל חזון משמעותי, ללא מנהיג משמעותי העומד בראשה, מפלגה של אנשים טובים אבל בשום פנים ואופן לא נבחרת מנצחת.

זהו יום עצוב לציבור הדתי לאומי, יום עצוב לאוהבי ארץ ישראל ויום עצוב לעשרות אלפים שהיו בטוחים כי המפלגה החדשה תעניק בית חדש ומאחד לכלל חלקי הציבור הדתי, בית שיעניק תחושה של חזון מאחד ולא של סידור עבודה עסקני. חברי המועצה הציבורית החמיצו הזדמנות גדולה והמירו אותה במפלגה קטנה. גם אם אצביע בסופו של דבר ל'בית היהודי', לא תהיה זו הצבעה של שמחה ותקווה אלא בסך הכל הצבעה של 'אין ברירה'.