"טוב" לשידוכים

17 עצות טובות להצליח בענייני היכרויות.

תגיות: גלעד שליט
מרים בר , ט"ו בטבת תשס"ט

משיחות עם משודכים, ומסיפורים על "פאשלות" אספתי כמה עצות בענייני היכרויות.

ה"דייטים" האלה, זה מתיש, זה מביך, זה כמעט נמאס, אבל זה יכול להביא את הישועה...

17 שלבים כמניין "טוב" – מצא אישה מצא טוב!

1. שדכנים רק מסייעים ומתווכים. אין הם קובעים שידוכים. זה בכלל מהשמים... מה שאומר שתפקידם רק להציע מה שנראה מתאים. לא להחליט. חשוב לזכור זאת, גם לשדכנים, גם לרווקים...לכן אין צורך לכעוס על הצעה שלכאורה נראית מעליבה. אפשר פשוט לסרב, אם אינכם מוכנים בשום אופן לבדוק ולקוות שההצעה הבאה תהיה ההצעה לה חיכיתם. אומרים שכל הצעת שידוך מקרבת את הזיווג הנכון. קבלו זאת כנסיון.
 
2. כל אחד יכול להיות שדכן ולהציע. אז כדאי להציע אם יש מה ולמי. גם אתם תוכלו, במקום לשאול עצמכם למה לא הציעו לכם, בידקו מה ולמי אתם תציעו...וזה יהיה לזכותכם כמו שנאמר "המתפלל על חברו נענה תחילה". השתדלות עבור האחר – כמוה כתפילה.
 
3. קיבלתם הצעה מעניינת? בררו עליו/עליה. מיצאו מקור מהימן ובידקו. אם זה הזיווג – תשמעו רק דברים טובים.
 
4. אם החלטתם לבדוק הצעה מסוימת, אל תקבלו בינתיים הצעות נוספות. אימרו שאתם עסוקים כבר בהצעה אחרת -- שיתקשרו עוד שבוע, אז כבר תדעו יותר. הרבה הצעות זה אולי מחמיא ונעים, אבל מבלבל, מסיח את הדעת, ואתם עלולים להפסיד הכל.
 
5. ביררתם – נראה מתאים? צרו מיד קשר - היום. לא לעכב. הצד השני ממתין וזה גורם צער ואכזבה. מה שעלול לפגוע בקשר אם יווצר.

6. גם הצד השני בירר והוחלט לנסות? התייחסו לזה כאל ההצעה היחידה שקיבלתם והתנהגו בהתאם. הכנות לפגישה, תשומת לב מירבית ובדיקה רצינית. 

7. שכחו את הפגישות הקודמות. התנערו מדעות קדומות, מציניות ומספקנות. חישבו – זאת אולי הפגישה בה תפגשו את מי שתקימו עימו בית! 

8. בפגישה ראשונה – רצוי קפה בלבד, או משקה קר. אם מאוד רוצים, אז עוגה שקל לאכול, לא משהו שממלא את פיכם בפירורים ומביך. ארוחה עלולה להסיח את הדעת ולהעביר את תשומת הלב למנהגי אכילה לא די מעודנים, שאולי זה מוקדם להתייחס אליהם או לדון בהם...
 
9. החליטו מראש על חצי שעה בלבד. כך שאם יהיה מדהים, תגלו שאתם מוסיפים מעצמכם. אם לא – אפשר להיפרד יפה.

10. אל תחפשו מכרים משותפים. זה לא חשוב. דברו רק על עצמכם. שאלו שאלות, ספרו והיו קשובים. כדאי להכין דף שאלות – לשנן, או לקחת איתכם.

11. רוצים להכיר אותו או אותה טוב יותר? נסו ללמוד מה הכי משמח אותו/אותה, מהם ההעדפות  ובילוי הפנאי: כסף, קריירה, בגדים, חברים, מוזיקה, משפחה או הבית שיוקם בעזרת השם...

12. נהניתם וחיבבתם? היפגשו שוב - ודי מהר. לא כדאי לדחות יותר מידי.
 
13. אחרי הפגישה השנייה-השלישית, צריכה כבר להיות החלטה כלשהי. לפחות לדעת אם זה ממש לא זה. אם זה אולי – כדאי לנסות עוד מספר פגישות. כי אולי זה בהחלט יכול להיות כן...לפעמים צריך להשקיע קצת יותר כדי להכיר, להיפתח, לבנות קשר.
 
14. זה כנראה זה? נסו להתחבר למקומות רגישים ועדינים בתוככם, לחלק שבכם שמחפש את החצי המשלים שלו. היו כנים וקשובים. זה יפיל מחיצות ויפתח ערוצי קשר והידברות.

15. מותר לצחוק ולחייך, כמובן. אבל חשוב לא להיכנס לאווירה צינית וביקורתית שהורגת ומקררת. אחר כך תתקשו למצוא את הנשמה הפנימית שלכם.

16. להחליט על חתונה זה לא בשמים. לפעמים סתם מתעכבים בהחלטה כי מתקשים או לא מסוגלים להחליט סופית. ציירו לכם את ההמשך – ותוכלי לזהות אם זה זה..

17. הקמת בית היא מצוה חשובה ביותר. ללא הקמת בית האדם הוא חצוי. גם אם לכאורה עושים  חיים עד הנישואים, האמת היא שהחיים בעצם מתחילים מיום הנישואים, מיום ההחלטה על הנישואים. הנפש מתמלאת ונולדים כוחות שאולי לא היכרנו…אז שתזכו, במהרה...

בשורות טובות!