בית רה"מ החדש - תוכנית מגלומנית

שאלות קשות לגבי ההחלטה לבנות בית רה"מ בהון עתק

עופר דרורי , י"ז בשבט תשס"ט

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

בית ראש הממשלה – זווית אחרת

רק ביום שישי האחרון (6.2.09) חשף עיתון ידיעות אחרונות את הכוונה להקים את בית ראש הממשלה החדש בעלות של 650 מליון ₪
בעיתון בו פורסמה התוכנית ניתן לראות בבירור בור ענק שכבר נחפר כהכנה ליסודות האיתנים אשר יכילו את בסיס "החללית". האם יתכן שיסודות אלה הנבנים כבר תקופה ארוכה ושכל ירושלמי יכול להעיד על כך נעשו עוד בטרם אושרה התוכנית ?
וכבר ביום ראשון (8.2.09) הוצגה התוכנית לדיון בממשלה וקיבלה את האישור הנדרש -- ללא דיון ציבורי, ללא בירור עם מוסדות העיר האחראים על אישור פרויקטים קטנים ממנו, וללא כל התייחסות לעלות הענקית.

נכון, בשנים האחרונות שופרו חלק ניכר ממשרדי הממשלה. חלקם שופצו, חלקם הועברו לבניינים חדשים ונוחים יותר, הן למשרתים בהם והן לציבור המקבל בהם שרות. נכון גם שמשרד ראש הממשלה נשאר יחסית מהבודדים במקומו המקורי וגם הוא ראוי לשיפור.

ובכל זאת בין שיפור המשרד לבין התוכנית המגלומנית שעתידה לקום בקרית הממשלה רב המרחק. איני מתייחס להיבטים החיצוניים של הפרויקט היות ואינני אדריכל. אחרים כבר כינו אותו בשמות ואף נתנו בו סימנים. יש הטוענים כי מראה תוכנית המבנה מזכיר להם חללית (לא פחות). יתכן שהדימוי החלליתי שלו דווקא מתאים וראוי האדריכל כרמי לפרס על התאמת צורתו החיצונית של המבנה שתכנן ליושבים בו. גם אלה וגם אלה ראשם בעננים ובשפת העם עב"מים, עסוקים בענייני רומו של עולם ומפקירים את הטיפול בענייני דלת העם בידי פקידים אלמוניים. ובכל זאת כמה תהיות הקשורות בתוכנית הגרנדיוזית.

1. בעיתון בו פורסמה התוכנית ניתן לראות בבירור בור ענק שכבר נחפר כהכנה ליסודות האיתנים אשר יכילו את בסיס "החללית". האם יתכן שיסודות אלה הנבנים כבר תקופה ארוכה ושכל ירושלמי יכול להעיד על כך נעשו עוד בטרם אושרה התוכנית ?

2. האם יתכן שתוכנית ענק כזו לא עברה את הוועדה לתכנון של העירייה אשר נחפזת לטפל בכל סגירת מרפסת? ואם אכן הגיעה התוכנית לוועדה, כיצד לא פורסמה לביקורת הציבור כראוי? גשר המיתרים שניבנה בכניסה לעיר, שעורר מחלוקות רבות זכה לפחות
על פי התוכנית עלות הפרויקט תהיה 650 מליון ₪, במקומותנו (וגם בעולם כדי שלא נצא מלעיזים על מדינתנו) העלויות טופחות ולא אתפלא עם עלות פרויקט ראש הממשלה יגיע לכדי מיליארד שקל
לדיון ציבורי ממושך, התוכניות הופקדו בעירייה וועדות שונות אפשרו לציבור להביע את הסתיגיותיהם.

3.
 על פי התוכנית עלות הפרויקט תהיה 650 מליון ₪, במקומותנו (וגם בעולם כדי שלא נצא מלעיזים על מדינתנו) העלויות טופחות ולא אתפלא עם עלות פרויקט ראש הממשלה יגיע לכדי מיליארד שקל. יש לקחת בחשבון את העלויות האמיתיות מניסיון העבר בטרם מאשרים פרויקט שכזה במיוחד לנוכח המצב הכללי הנתון בו אנו מצויים.

4.
 האם ראוי שהחלטה על פרויקט בסדר גודל כזה תתקבל ע"י ממשלת מעבר יומיים (!) לפני שהיא מוציאה נשמתה בבחירות החדשות שנערכות היום (10.2.09)?

5.
 יש תחושה שלא ניתן להוכיחה שחמדה לה ממשלת ישראל מין "בית לבן" או "פיל לבן" משלה. למה שרק באמריקה יהיה "בית לבן"? האם אין אנו ראויים ל"פיל לבן" משלנו... והעלויות? הציבור ישלם, הרי כבר התרגלנו לוותר על הגדלת סל התרופות, וגם האיום בסגירה של ספריית העיוורים טרם הוסר וגם ניצולי השואה הרי שבעו די צרכם, והנכים.....

יתרון אחד יש בתוכנית ואי אפשר להתעלם ממנו. בהיות ראש הממשלה דייר במשרדו תיחסך מאתנו הירושלמים התנועה של שיירת ראש הממשלה למעונו ובחזרה. סתימת כבישים, פקקים, סירנות ותנועה נמרצת של בחורינו המצוינים...