הממשלה זקוקה לדרך וללגיטימציה

מול קמפיין הדה לגיטימציה מהשמאל צריך לעבור למתקפה

עדי מינץ , ד' באדר תשס"ט

בלי הורדת ידיים. עדי מינץ
בלי הורדת ידיים. עדי מינץ
פלאש 90

ממשלה, כל ממשלה זקוקה לשני דברים: לדרך וללגיטימציה.


השמאל הצבוע בניצוחם של ארד-אדלר עושה הכל מאז הבחירות לייצר אי לגיטימציה לממשלה הימין בראשות נתניהו
אני מסכים עם דבריה של ציפי ליבני ש'בלי דרך אין ערך'. ממשלה שכל תפקידה הוא לספק ג'ובים לפעילים, וכסף לקצבאות ולישיבות, לא תוכל לשרוד. אבל גם אם לממשלה תהיה דרך כמו למשל ממשלה שתוביל לחידוש תנופת ההתישבות ביש"ע, להעמקת ערכי הזהות היהודית והציונית של המדינה ותדע להגן על תושביה מול הסכנות מבית ומחוץ עדיין לא תוכל למשול בלי לגיטימציה.

השמאל הצבוע בניצוחם של ארד-אדלר עושה הכל מאז הבחירות לייצר אי לגיטימציה לממשלה הימין בראשות נתניהו.

צריך לשפשף עיניים ולשמוע את אנשי הימין לשעבר בקדימה חוזרים כמו מנטרה על המשפט האדלרי על 'ממשלת ימין קיצוני לא לגיטימית'. לשמוע את זאב בוים בן נחלת ז'בוטינסקי, שרק לפני שנים ספורות נשבע בשלמותה של ארץ ישראל, ובהתנגדות לעקירת ישובים פונה לנשיא פרס (ההוא מ'פרס יחלק את ירושלים') ודורש ממנו להשתמש בסמכותו "למנוע מצב בו קבוצת מיעוט קיצונית תשתלט על חיינו". ובכן, 65 חברי כנסת שנבחרו באורח דמוקרטי בבחירות כלליות הן בעיני איש חירות לשעבר 'קבוצת מיעוט קיצונית'.

הבעיה היא שזה עובד. בכל כלי התקשורת, הממשלה שעומד להקים נתניהו היא ממשלת ימין קיצונית לא לגיטימית.

אנחנו רגילים לאמירות הגאות של "לא חשוב מה יגידו הגויים חשוב מה יעשו היהודים" ו"או"ם שמום". אמירות אלו יפות בתור סיסמאות, אולם חוסר הלגיטימציה יקשה על ישראל מאוד לפעול בכל המישורים.

ישראל מתקרבת להחלטה קריטית בנושא האירני. פעולה צבאית באירן או אי פעולה הן החלטות בסדר גודל קיומי. ישראל לא תעז בשום אופן לצאת לפעולה כזו בלי לגיטימציה בינלאומית. זו אינה פעולת התקפה של זבנג וגמרנו כמו בכור האטומי באוסירק שבעירק
יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, כבר היה כאן ואמר שכשביבי יכנס לתפקידו הוא כבר יבין ש"מה שרואים מכאן לא רואים משם"
או בדיר אזור שבסוריה. ישראל אינה מעצמה שנושאות המטוסים שלה משייטות במפרץ הפרסי ומחזיקה בסיסים לגיבוי באפגניסטן, ונושא הלגיטימציה הבינלאומית חיוני לביטחונה.

ג'ורג' מיטשל חוזר בקרוב ומתכוון להתחיל ללחוץ על ישראל בנושא 'פתרון שתי מדינות', יהיו מי שיאמרו לו שאין פרטנר, התשובה שלו כבר מוכנה, נעשה פיוס בין חמאס לבין הפתח', הם יסכימו לתהדיה של שנה, אולי אפילו להודנה של שנה וחצי, ויתחייבו שבתקופה זו לא ינסו להשמיד את ישראל ...ואז סוף סוף יהיה למי למסור את יהודה ושומרון. ג'ון קרי, יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, כבר היה כאן ואמר שכשביבי יכנס לתפקידו הוא כבר יבין ש"מה שרואים מכאן לא רואים משם".

אם אנחנו מצפים שאכן ממשלה בראשות נתניהו תודיע שהיא  משנה כיוון, שהיא דוחה את 'פתרון המדינה הפלסטינית' אנחנו צריכים גם לשאול איך יגיב הממשל האמריקאי?

לצורך דוגמא לדה לגיטימציה, כאשר מפלגת החירות של יורג היידר באוסטריה זכתה ל-28 אחוז מהקולות בשנת 2000 וצורפה לקואליציה בראשות השמרנים, ההצטרפות שלו גררה אז תגובות נזעמות ברחבי העולם, והאיחוד האירופי אף הטיל סנקציות על אוסטריה. מסע של דה לגיטימציה נגד ישראל, והפיכתה לסרבנית שלום ולמדינה מוקצית עלולה לגרור סנקציות בינלאומיות, כמו שחוותה אוסטריה. כבר עכשיו הפובליציסטים ב'הארץ' משווים את ממשלת נתניהו לממשלת היידר.

התוצאות של מסע הדה לגיטימציה של השמאל הן פגיעה אנושה בבטחון ישראל, פגיעה בכלכלתה, הורדת דרוג האשראי של המדינה, פגיעה בהשקעות שיופנו אליה וקושי גובר והולך ליצוא של מדינת ישראל, בפרט בעת המשבר הכלכלי הגדול.

אז מה עושים: יוצאים להתקפה. אם נמשיך להוריד את הראש ולשמוע את החבטות של האליטה השמאלנית ונחשוב שאין לחבטות אלו תוצאות, אנחנו טועים.


אז מה עושים: יוצאים להתקפה. אם נמשיך להוריד את הראש ולשמוע את החבטות של האליטה השמאלנית ונחשוב שאין לחבטות אלו תוצאות, אנחנו טועים
הטיעון בפי חלק מאנשי הליכוד שאין פרטנר פלסטיני לתוכנית שתי מדינות יעיל, אבל אינו מספיק.

האמירה שאוסלו קרס, שאף פעם הרשות הפלסטינית לא נלחמה בטרור, והסיכויים שהכוחות של הגנרל דייטון יילחמו בטרור אינם רק שואפים לאפס, אלא הם אפס, כמובן נכונה אבל לא מספיקה, כי מיד יקחו את צלמי התקשורת לראות את הכיכרות המוארות והנקיות בג'נין, כהוכחה לכך שהרשות של פיאד ואבו מאזן היא רשות שונה. רק שוכחים שיש שקט בג'נין אך ורק מפני שצה"ל נכנס ויוצא ערב ערב על מנת לבצע מעצר מבוקשים.

אנחנו צריכים לגייס קואליציה מדינית חסרת תקדים ולומר שאנחנו ביהודה ושומרון כי זו ארצנו, אין קיום למדינה יהודית ללא ליבה ושורשיה: ירושלים, חברון ושילה. להציג בפני העולם את המציאות שמדינה פלסטינית תחתור ללא הפסק תחת לגיטימיות קיומה של המדינה היהודית.

יש היום כוחות חדשים ורעננים בפוליטיקה, הם עדיין לא נשחקו תחת מכבש הדה לגיטימציה של האליטה משמאל. חייבים לגייס אותם.

בחזית הפנימית, במקום הפרדיגמה החלולה של "לחזק את אבו מאזן" נתחיל עם הסיסמא "לחזק את ביבי מול המתקפות המרושעות של אמנון אברמוביץ' " הוא יצטרך חיזוק מתוכנן, חיובי ואפקטיבי.

בחזית החוץ צריך לשכנע את ביבי  להציב שר חוץ לאומי שידע להסביר באנגלית קולחת את מה שביבי עצמו הסביר כשגריר באו"ם לפני 20 שנה.

בצידו של משרד החוץ צריך להקים משרד הסברה יעיל ואפקטיבי התוכניות קיימות צריך להפעיל אותן.