שירה פרנקל משטינה ב'טיימס'

משרד החוץ חייב לטפל בתדמית ישראל בעולם

ד"ר אברהם שלום , ב' באייר תשס"ט

אורח
אורח
ערוץ 7

הפצת האשמות שווא נגד ישראל על מעשיה בזמן מבצע 'עופרת יצוקה' נמשכת גם לאחר שנסתיימה הפעולה ולאחר שהופרכו כזבי התעמולה שהפיץ החמאס במהלך הפעולה. ככל שאנו מתנצלים ומטילים הגבלות על חיילינו ומצמצמים את יכלתנו להגן על אזרחי ישראל, כן גוברת ההסתה נגדנו.

האלוף דן הראל הודיע כי צה''ל ימנע עצמו מלהשתמש בפצצות תאורה אף כי שמושן מותר לפי אמנת ז'נבה.  ולמחרת (23.4.2009) השתמש העיתון 'טיימס' של לונדון בהודעה להקצות עמוד שלם (עמוד בקדמת העיתון ולא אחד העמודים האחוריים המיוחדים לחדשות בין לאומיות) לכתב שטנה נגד ישראל מאת שירה פרנקל, כתבתו בישראל. הכותרת לרוחב העמוד מכריזה 'ישראל חוזרת בה על הזרחן הלבן'.  שירה פרנקל פותחת את כתבתה במילים 'חיילים ישראלים הפסיקו השנה להשתמש בפגזי זרחן לבן בעזה אחרי שהטיימס פרסם הוכחה שהם פגעו באזרחים'.  במרכז העמוד תמונה ותחתיה הכתובת "פלסטינאים רצים לתפוס מחסה בזמן הפצצת זרחן של ישראל על מטה סוכנות הרווחה והעבודה של האו''ם בבית להיה בעזה בחודש ינואר".  כותרת נוספת מכריזה "ההוכחה שלא יכלו להתעלם ממנה".  עוד כותרות  - "מטר האש של ישראל על עזה" וכן "מהכחשה גורפת עד להודאה לבסוף".


הקורא המעלעל בדפי העיתון בדרכו אל עמודי הספורט, למשל, לא יגלה כי עמוק בתוך הכתבה טמונה טענת ישראל כי על פי אמנת ג'נבה מותר השמוש בפצצות זרחן לצרכי תאורה
הקורא המעלעל בדפי העיתון בדרכו אל עמודי הספורט, למשל, לא יגלה כי עמוק בתוך הכתבה טמונה טענת ישראל כי על פי אמנת ג'נבה מותר השמוש בפצצות זרחן לצרכי תאורה. וגם מי שקורא את הכתבה במלואה כבר נטועה במוחו ההרגשה כי ישראל הפציצה אזרחים חפים בנשק כִּימִי הזכור לדראון מימי מלחמת העולם הראשונה.

הקורא לא יוכל לנחש כי
• הערבים הם שהפגיזו את ערי ישראל ואזורי מגורים בזדון
• הערבים הציבו את מקורות הירי בתוך אזורי מגורים ועליהם האחריות לפי החֹק הבינלאומי על כל פגיעה באזרחים של המדינה המגנה על עצמה
• ישראל פעלה בדרך כלל נגד בניינים ריקים ויצאה הרבה מעבר לגדרם של מעשי מדינות אחרות בשדורי אזהרה ברדיו ואף בטלפון לערביי עזה להתפנות מן המקומות אשר ממשלתם הנבחרת החליטה להפגיז מהם
• סוכנות הסעד והתעסוקה של האו''ם אינה גוף ניטרלי שואף שלום אלא ראשיה עוינים לישראל והרבה מעובדיה הם אנשי חמאס.

אין זאת הפעם הראשונה אשר העתונאית שירה פרנקל מסלפת את המציאות ומשטינה על ישראל. נביא עוד דוגמה. בידייה (מיום 28.1.2008) תחת הכותרת "חיילים ישראלים נזכרים בהוראות הירי בעזה" כתבה שירה פרנקל: ירו על כל מה שזז בזיתון – זאת היתה ההוראה שנמסרה לחיילים ישראלים בגדוד גבעתי שקד, אשר הפכו את הפרבר המזרחי של עזה ללא יותר מהריסות תוך ימים ספורים".  שוב נוצר בדעת הקורא המצג השקרי כי חיילי ישראל רצחו אזרחים והפגיזו בתים על יושביהם. כמו שהכתבה שהזכרנו למעלה נסמכת על דברי דן הראל, גם הכתבה הזאת נסמכת על דברי קצינים ישראלים – ומסלפת אותם באותה מידה. הקצינים סיפרו על הרס בתים ממולכדים, טעונים בפצצות ובחומרי נפץ, שהכינו הערבים.


כמו שהכתבה שהזכרנו למעלה נסמכת על דברי דן הראל, גם הכתבה הזאת נסמכת על דברי קצינים ישראלים – ומסלפת אותם באותה מידה. הקצינים סיפרו על הרס בתים ממולכדים, טעונים בפצצות ובחומרי נפץ, שהכינו הערבים
אין להאשים את כתבת העיתון בישראל לבדה, כי עורך העיתון ועורך חדשות החוץ הם הבוררים את מה שהם מבקשים ממנה לכתב עליו. ומה עשה משרד החוץ הישראלי נגד המשטינים? שום מכתב למערכת לא פורסם בתגובה, שום מחאה לא נמסרה לעיתון, ולא נשמע על מניעת שירה פרנקל מקבלת מידע – כמו שעשתה ממשלת קדימה והעבודה לעתונאים ישראלים אשר ביקרו את מעשיה.

כתבות מסולפות מעין אלה נוטעות בקרב צבור הקוראים בעולם תמונה של ישראל כמדינה אכזרית ופוגעת בחפים מפשע וחלשים ולאט אך בהתמדה נבנית דעת קהל עוינת לישראל. לצפורה לבני חסרה היכולת הרעיונית והחשיבתית הדרושה להפרכת התעמולה נגד ישראל. קצרה בינתה מלהשיג כי שום מדינאי בעולם החופשי אינו יכול לפעול לאורך זמן נגד דעת הקהל ותפקיד משרד החוץ אינו מצטמצם בפגישות סגורות עם מדינאים וחלק חשוב משליחותו הוא הסברת עמדת ישראל לעולם. טוני בלייר נאלץ להתפטר מראשות ממשלת בריטניה מכיון שתמך בפעולת ישראל במלחמת לבנון השנייה ולא דרש מישראל שתפסיק את האש מיד כפי שביקשו רבים במפלגתו ובאמצעי התקשורת ובמיוחד בטלוויזיה של הבי-בי-סי.

משך שלוש שנים היתה החזית המדינית של ישראל מופקרת וצפורה לבני במשרד החוץ המיטה נזק עצום למעמד ישראל בעולם. לבני לא הבינה כי תפקידה לבצר את מעמדה המדיני של ישראל למען יהיה צבאה חופשי להגן על אזרחי המדינה, אלא להפך, היא ביקשה למצוא חן בעיני קונדוליסה בדרך של הגבלה על פעולות צה''ל והחלשת ישראל ומסירת שטחי מולדת לאויב. 

במקום ענישת האויב, הסתפקה ממשלת אולמרט וברק ולבני בהתרברבות בפני הצבור הישראלי לפני הבחירות. הנהגת החמאס, לעגה לאהוד ברק כי ידעה כי לא יעז לפגוע בצפרני אחד משריה שהסתתרו  במרתפי בית החולים בעזה שבנתה
כתבות מסולפות מעין אלה נוטעות בקרב צבור הקוראים בעולם תמונה של ישראל כמדינה אכזרית ופוגעת בחפים מפשע וחלשים ולאט אך בהתמדה נבנית דעת קהל עוינת לישראל
ישראל. הממשלה הציגה מצג מזויף על פעולת 'עופרת יצוקה' בסיפורים על הרס ועל 'שליחת מסר' לערבים. המסר לא נקלט, כפי שהיה ברור לכל בר דעת עוד בזמן הפעולה וברור כיום גם לאנשי העבודה וקדימה, ודמה לכל המסרים המרובים ששלח אהוד ברק בזמן היותו ראש הממשלה – בהיותו חלש מן המסר שציפה לו האויב. המצג המזויף של ממשלת אולמרט-ברק-לבני רק הזיק לתדמיתה של ישראל בעולם.

על ממשלת נתניהו לצאת להתמודדות תקיפה נגד סילופים ושקרים בתקשורת העולמית. שר החוץ אביגדור ליברמן כבר צעד צעדי תיקון ראשונים חשובים ומיחס חשיבות לשמירה על הכבוד הלאומי. על כל שרי הממשלה לתמוך ולהעצים את דברי שר החוץ. למשל, בתמיכה בלתי מסויגת בו בעמידה מול החֻוצפָּה וההסתה של ממשלת מצרים העוינת – אשר מתלוננת על חוסר נמוס בדברי אביגדור ליברמן בזמן שהיא מפיצה בתקשורת המצרית את הפרוטוקולים של זקני ציון ועוד תעמולה אנטישמית מכוערת והתקפות שלוחות רסן על מדינת ישראל. על הממשלה הלאומית  ולהתרחק מדרך החנפנות והרפיסות של ממשלת קדימה והעבודה אשר החלישה את המדינה והביאה אותנו אל פי תהום.