ניהול העימות עם אובמה ע"פ תורת המשחקים

רק שינוי תפיסתי יביא לשינוי במדיניותו המופקרת והמפקירה של הנשיא הטירון של ארצות הברית

מושי אשר , י"ט בסיון תשס"ט

דעות אובמה ונתניהו. ארכיון
אובמה ונתניהו. ארכיון
צילום: ערוץ 7

פרדוקס הסחטן

ראובן ושמעון מקבלים הצעה להתחלק בסכום של 100,000$ בתנאי שיגיעו להסכמה ביניהם על אופן חלוקת הכסף.
ראובן הרציונלי מציע כעמדת פתיחה חלוקה הגיונית של 50-50. WIN-WIN.

שמעון, בקול נחוש ובבטחון מלא מסרב להצעה ודורש 90% מהכסף ולא – אין עיסקה!

אם שמעון יעמוד על שלו, יסתפק ראובן ב-10% אחרת, כך לוחש לו קול ההגיון, יצא בידיים ריקות, והרי "עדיף ציפור אחת ביד" ועוד מיני שכנועים עצמיים מסוג זה.

ראובן הרציונלי יאלץ לקבל החלטות שאינן רציונליות על מנת להפיק את המקסימום מהסיטואציה בה הוא נתון.

האמנם על ראובן להכנע לסחטנותו של שמעון?

האמנם על ביבי להכנע לסחטנותו של ברק חוסיין?

פתרון הכשל עפ"י תורת המשחקים

על מדינת ישראל לעבור שינויים תפיסתיים כדי לשפר את מעמדה במשחק המדיני בינה לבין ארצות הברית. להלן מספר הצעות לפתרון הכשל עפ"י תורת המשחקים מבית מדרשו של חתן פרס נובל – פרופ' ישראל אומן:

1. המדיניות הכלכלית של מדינת ישראל נשענת על הסיוע של ארצות הברית וממילא כניעתה להכתבות של בעל המאה ברורה מאליה.
הגיעה נקודת ההכרעה בה מדינת ישראל צריכה להשלים עם העובדה כי יתכן שתוצאת המשבר הנוכחי תהיה הפסקת הזרמת כספי הסיוע. העם בשל לכך ומוכן לשאת בתוצאות ובלבד שתשמר עצמאותו בקביעת מדיניות החוץ והפנים שלו
הגיעה נקודת ההכרעה בה מדינת ישראל צריכה להשלים עם העובדה כי יתכן שתוצאת המשבר הנוכחי תהיה הפסקת הזרמת כספי הסיוע. העם בשל לכך ומוכן לשאת בתוצאות ובלבד שתשמר עצמאותו בקביעת מדיניות החוץ והפנים שלו.

2. שיתוף פעולה לא נוצר על רקע של סיטואציה חד פעמית אלא על יחסים מתמשכים. אי לכך אין לראות את המשבר הנוכחי כחזות הכל. מותר לנו לקבל החלטה על פיה נעמוד הפעם אנחנו על דעתנו ועמדתנו הנחרצת תוך נכונות "להפסיד את כל הקופה" בסיבוב הנוכחי. כך נלמד את ממשל אובמה לכבד את עמדותינו מכאן ולהבא.

3. אמונה בצדקת דרכנו במהלך המשא ומתן תאפשר לנו להציג עמדות נחושות מתוך שכנוע פנימי ובכך להשפיע על עמדות היריב בדמותו של חוסיין אובמה. אמונתנו נובעת מהיותנו עם התנ"ך השב לאדמתו כמובטח לו ע"י בורא עולם. שפה זו ברורה ומובנת לרוב העולם ובוודאי לאזרחי ארצות הברית.

אז מה צריך לעשות? להחליט!
1. בעל המאה איננו יותר בעל הדעה. להשתחרר מהכתבות ומלחצים.
2. מערכות יחסים אינם בנויים על זבנג וגמרנו אלא על יחסים מתמשכים וכבוד הדדי. לא תמיד "צל הרים כהרים" ואין לחשוש מסיטואציה רגעית.
3. ממשלים קמו ונפלו ומנהיגי עולם באו והלכו. עם התנ"ך בארץ התנ"ך ראה הרבה מידי בכדי לשכוח את מקור עוצמתו ואיננו פוחד מדרך ארוכה.

רק שינוי תפיסתי יביא לשינוי במדיניותו המופקרת והמפקירה של הנשיא הטירון של ארצות הברית. שינוי זה יוציא את מדינת ישראל ממשפחת היונקים, הזוחלים וחסרי עמוד שידרה ויביא לנו עצמאות מדינית וכבוד, קודם כל בעיני עצמנו אך לבטח גם בעיני העולם היודע לכבד את העומדים על דעתם.

(עובד על פי מאמר "מו"מ עם מדינות ערב", פרופ' ישראל אומן, המכללה למדינאות יהודית ולחשיבה אסטרטגית