ביבי מצטרף למרגלים

הבעיה עם ביבי, ושאר המנהיגים הפוליטיים של ישראל, היא, כמו המרגלים, שאין להם אמונה אמיתית באלוקים. הם רואים את עצמם כחגבים ואת אובמה כמו ענק.

צבי פישמן , כ"ד בסיון תשס"ט

כמה מתאים שביבי נתניהו הסכים למדינה פלסטינית בתוך גבולות ארץ ישראל במהלך השבוע בו אנחנו קוראים על המרגלים במדבר, שגם הם "וימאסו בארץ חמדה". כמו ביבי, גם המרגלים היו מוכנים לתת מקום לשלטון זר בארץ ישראל במקום שלטון יהודי. החטא של המרגלים הוא אולי החטא הגרוע ביותר בהיסטוריה היהודית, שסלל את הדרך לחורבן בית המקדש שהתרחש מאוחר יותר באותו יום.

בטח ביבי "אוהב" את ארץ ישראל. אבל זה כמו אדם אשר מסכים לתת יד אחת ורגל אחת של אשתו לאיש אחר, למרות שהוא "אוהב" אותה ביותר. האם שכם, מקום קבורתו של יוסף, הוא רק עוד מקום שיכול לשמש כקלף בעסקת חליפין במשחק מונופול? האם בית
בטח ביבי "אוהב" את ארץ ישראל. אבל זה כמו אדם אשר מסכים לתת יד אחת ורגל אחת של אשתו לאיש אחר, למרות שהוא "אוהב" אותה ביותר
לחם, עיר לידתו של המלך דוד, רק שם נוסף על המפה? האם חברון, עיר האבות שלנו, תהפוך לחלק ממדינת פלשתין (לא משנה עד כמה הוא עשויה להיות מפורזת)? האם ליבה של ארץ התנ"ך - אלון מורה, שילה, בית אל – הינם של ביבי כדי לתת אותם במתנה?

אתה יכול לומר, כי הערבים לעולם לא יסכימו לכל התנאים של נתניהו, ולכן אין שום סיבה לדאגה. אבל אפילו לדבר על מדינה פלשתינית מציב עובדה מסוכנת שיהיה קשה למחוק בעתיד. הרב צבי יהודה קוק לימד שכל דיבור על חלוקת  ארץ ישראל מחלישה את המדינה:

"בדורנו, אנחנו נמצאים במצב של מלחמה, ואנחנו חייבים להיות זהירים לגבי מה שאנחנו אומרים. אנחנו חייבים לשמור נגד דיבור שמוביל לחולשה. התורה אוסרת את זה, 'ולא ימס את לבב אחיב כלבבו'. התורה מספרת לנו, 'אל ירך לבבכם אל תיראו ואל תחפזו ואל תערצו מפניהם'. כל דיבור על ויתורים מבלבל אנשים, ואין מקום לכך. בזמננו, חלשת הלב אסור כמו חזיר".

הבעיה עם ביבי, ושאר המנהיגים הפוליטיים של ישראל, היא, כמו המרגלים, שאין להם אמונה אמיתית באלוקים. הם רואים את עצמם כחגבים ואת אובמה כמו ענק.

אבל בדיוק כמו בימי המרגלים, כאשר יהושע וכלב רצו קדימה כדי להזכיר לעם שאלוקי ישראל בוודאי יוביל אותם לנצחון, כך הגיבורים של הגבעות של היום, יקראו ללא ספק קריאת קרב של אמיצים, להזכיר לנו שאבמה וחבריו לאורך ההיסטוריה, הם החגבים וכי נצח ישראל לא ישקר.