השמאל שולט ברשות השידור

בבחירות האחרונות העם בחר באופן ברור במחנה הלאומי. ברשות השידור עדיין משדרת מחנה השמאל.

מנחם רהט , ח' בתמוז תשס"ט

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: עצמי

רשות השידור עדיין לא שמעה על המהפך הפוליטי

האם רשות השידור מאזינה לחדשות שהיא עצמה משדרת?

לפעמים נדמה שברשות השידור, עולם כמנהגו נוהג: כן בחירות, לא בחירות, כן נצחון מובהק של הימין לא נצחון מובהק של הימין: החדשות הללו, שרשות השידור עצמה משדרת, אינן מעניינות את רשות השידור.

מצידה, העם יכול לומר את דברו בבחירות, ולגלות דעתו הברורה, שהימין לפחות שווה בכוחו הפוליטי לשמאל (ואף עולה עליו מספרית), אבל היא בשלה, תוך מתן העדפה ברורה בעליל, לדוברי השמאל.


מצידה, העם יכול לומר את דברו בבחירות, ולגלות דעתו הברורה, שהימין לפחות שווה בכוחו הפוליטי לשמאל (ואף עולה עליו מספרית), אבל היא בשלה, תוך מתן העדפה ברורה בעליל, לדוברי השמאל
איך נהנים לצקצק בחוסר מעש במחנה הלאומי? - הימין יודע לנצח בבחירות אבל לא לשלוט. עובדה היא שגם כשהימין מנצח בבחירות לכנסת, התקשורת הציבורית עודנה נשלטת בידי השמאל.

מחמת קוצר המצע לא אכנס לכל אותן תכניות טלוויזיה ורדיו שבהן ניתן ביטוי ברור בעליל לעמדות השמאל. כמו למשל ב"פוליטיקה" שלעיתים אתה מתפלץ להיווכח שמול שלושה אנשי שמאל מציבים רק איש ימין אחד, ולא תמיד מתאים למשימה שהוטלה עליו – ולזה הם קוראים איזון. וכך גם בתכניות אקטואליה רבות אחרות לאורך כל שעות היממה.

אבל הפעם רשות השידור (שיש מכנים אותה רשעות השידור – ומסתבר שהם יודעים מדוע) התעלתה על עצמה ובימים אלה היא מוציאה לאקרני הטלוויזיה הממלכתית-ציבורית סידרת תכניות חדשה שבהם מכבבים שני אנשי שמאל מובהקים, ללא כל נסיון ומראית עין של איזון. שני אנשי שמאל מול אפס אנשי ימין. ואין מדובר בתכנית בענייני מדע או אדריכלות. מדובר בהחלט בתכנית שמטבע ברייתה עשויה לגלוש לענייני אמונות ודעות, עמדות פוליטיות וכדומה.  

התכנית האמורה תעסוק בנושאי משפט ועל עלייתה הצפויה לאקרנים נתבשרנו בפרומואים של הערוץ הראשון. הפרומו מגלה לנו, שאת התכנית (שתשודר כסידרה מתמשכת, על פני שבועות), יובילו שני משפטנים. האחד הוא עו"ד אלדד יניב, עד לא מכבר יועצה המשפטי של מפלגת העבודה ומי שנושא בתדמית של זולל ימין לתיאבון; והשני הוא עו"ד חיליק גוטמן, פעיל ותיק במפלגת העבודה, עם אותה תדמית פחות או יותר. זהו. שניהם ותו לא.

יש מקום לשים לב לעובדה שהשניים אנשים מוכרים בציבוריות הישראלית ודעותיהם המדיניות-פוליטיות ידועות ומתפרסמות מעל כלי התקשורת. אילו למשל בחרה רשות השידור בשני עורכי דין אנונימיים, שדעותיהם היו עד כה נחלתם הפרטית, ותוך כדי שידור נחשפים כמי שנמנים שניהם עם מחנה השמאל ללא איזון לימין – ניחא. תמיד ניתן יהיה לטעון: לא ידענו. טעינו. חשבנו – ושאר התחכמויות נבובות מסוג זה.

אבל הפעם רשות השידור התעלתה על עצמה. היא בחרה במפגיע בשני עורכי דין שתעודת הזהות הפוליטית שלהם ידועה לכל. המעשה השערורייתי הזה של הצבתם – דווקא הם! - בהובלת תכנית "בלתי תלויה" ללא שום איזון של אנשי ימין, זה ממש לעשות דווקא, או כפי שאומרים צברינו "נא בעין!", לגבי הרוב המכריע של העם הזה.

המעשה הדווקאי הזה מדהים גם מפני שמקצוע עריכת הדין בישראל הוא, כידוע, כמעט הנפוץ ביותר במדינה, ומספר עורכי הדין במדינה הוא כמעט בלתי מוגבל (בלשון הפלגה כמובן...). כך שאי אפשר להניח שרשות השידור התקשתה, רחמנא ליצלן, למצוא בקרב כלל עורכי הדין בישראל, שני משפטנים שיאזנו את שני משפטני השמאל ויהוו משקל נגד לאמירה השמאלנית החד-גוונית של ה"ה יניב וגוטמן? וגם אילו התקשתה, היא היתה יכולה לפנות לגורמים ידועים במחנה הלאומי (כמו למשל פורום המשפטנים למען א"י וגופים אחרים) בבקשה שינדבו להם שני עורכי דין מהמחנה הלאומי.

הדעת נותנת שאילו באמת היתה רשות השידור אמונה עלי כללי האיזון, או לפחות על מראית עין של איזון, היתה מפקידה את התכנית בפני שני עורכי דין (בדיוק כפי שקבעה כאשר תיכננה את הסידרה המשפטית החדשה – למסור הנחייתה לשני משפטנים), לא לפני
אז אולי יכול להיות שרשות השידור לא שמעה כלל שבאחרונה התקיימו בחירות בארץ הזו ושיו"ר הליכוד נבחר לראשות הממשלה? אם כך, אולי כדאי שנתניהו ושריו, כולל השר יולי אדלשטיין הממונה על חוק רשות השידור, יבהירו לה זאת?
שתבטיח לעצמה ולציבור משלמי האגרה, שהבחירה תתנהל ברוח זו: או שיופקדו על התכנית שני עורכי דין אנונימיים שאיש אינו יודע מהו הצבע הפוליטי שלהם; או שיופקדו שניים מוכרים וידועים (דוגמת ה"ה יניב וגוטמן שזהותם ידועה לכל), אלא שאחד מהם יבוא מחוגי השמאל והשני מחוגי הימין.

מה רע? ולו רק כדי ליצור מראית עין של איזון.

אבל רשות השידור מצפצפת על תוצאות הבחירות ומסרבת להעניק ייצוג אפילו מינימליסטי לרוב העם, ולהותיר את השידור הציבורי בידי מחנה השמאל, אפילו ללא מראית עין של איזון. כן, כן, אנחנו יודעים שגם מפלגת העבודה בממשלה, אבל ייצוגה שם מגיע ל-21%, ובוודאי לא מתקרבת לייצוג של 100% שהיא מקבלת בסידרה המשפטית החדשה.

אז אולי יכול להיות שרשות השידור לא שמעה כלל שבאחרונה התקיימו בחירות בארץ הזו ושיו"ר הליכוד נבחר לראשות הממשלה? אם כך, אולי כדאי שנתניהו ושריו, כולל השר יולי אדלשטיין הממונה על חוק רשות השידור, יבהירו לה זאת? הגיע הזמן, נדמה לנו.

כך או כך, ההחלטה השערורייתית שלה בענין הסידרה המשפטית – עם כל הכבוד (כפי שנוהגים משפטנים למלמל) לה"ה יניב וגוטמן – חייבת בדיקה ושינוי יסודי, ולו רק בשם האיזון הקדוש.