35-F מטוס חמקן? תקציב חמקן!

מערכת הבטחון להוטה לרכוש 75 מטוסי F35 (חמקן) בעלות אסטרונומית של 15 מיליארד דולר. עדיף להשקוע במטוסי זולים יותר ולהשקיע במערכות להגנה על העורף.

סא"ל (מיל) דני בז , י"ז בתמוז תשס"ט

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

במערכת הביטחון ובתקשורת כבר נשמעים בירבורים על עסקת נשק אדירת תקציב הנרקמת, תוך משא ומתן מתיש, מביש ולעיתים קטנוני, בין ישראל וארה"ב. במסגרת העסקה, שעלותה כ- 15 מיליארד דולר! אומרים יודעי דבר, יצטייד חיל-האוויר בכ- 75 מטוסי f-35 חמקניים. 15 מיליארד דולרים בפריסת תשלומים כזאת או אחרת, שתבטיח שוב כי טבעת החנק האמריקאית הדוקה ויושבת היטב סביב צווארה של מדינת ישראל לשנים רבות. במילים אחרות תלות בלתי נסבלת, שתפגע בעצמאותנו ובסופו של דבר גם בחירותנו. המחיר יש להניח יתבטא גם "בצ'קים פוליטיים" שינסה 'הדוד סם' לסחוט מאיתנו.


15 מיליארד דולרים בפריסת תשלומים כזאת או אחרת, שתבטיח שוב כי טבעת החנק האמריקאית הדוקה ויושבת היטב סביב צווארה של מדינת ישראל לשנים רבות. במילים אחרות תלות בלתי נסבלת, שתפגע בעצמאותנו ובסופו של דבר גם בחירותנו
בעידן של משבר כלכלי עולמי, שישראל בהחלט חלק ממנו, למרות שלעיתים אין הדבר נראה כך. בתקופה שרבים כל-כך מצטרפים למעגל האבטלה ובימים בהם לא מעט משפחות נושרות אל מתחת לקו העוני, יושבים גורמים עזי מצח ומתחילים לדבר על מסע רכש צבאי דמיוני של כ-15 מיליארד דולר, כל כולו עבור מטוס חמקני, שעם כל תאונת אימונים, כפי שקורה לצערנו מעת לעת, נאלץ להיפרד ממטוס חמקן שחמק ועמו גם תג מחיר של כ-200 מיליון דולר. למה?  מי צריך את הבזבוז הנורא הזה?

אמנם, ישראל וארה"ב הן "ללא ספק" שתי המעצמות הכלכליות החשובות בעולם, האחת מעצמת-על בתהליכי התפוררות ראשוניים ואילו האחרת, אנו, מדינה שחושבת שהיא 'מעצמת- על, המתנהלת בתוך בועה, העלולה להתפוצץ לנו בפנים, אם לא נהיה זהירים.

יתכן שמבחינה טכנולוגית אכן מדובר במטוס קרב חדשני, דור חמישי, בעל יכולות מרשימות העשוי להביא לקפיצת מדרגה משמעותית ביכולתו של חיל-האוויר, אלא שמטוס זה לא ייתן מענה הגנתי לבעיה האמיתית של מדינת ישראל בשעת חרום- העורף!

במלחמה הבאה לא יועילו גם לא 200 מטוסים חמקניים אל מול האיום הנשקף לכל שטחה של המדינה. זאת ועוד, תכונתו החמקנית של המטוס, זו ההופכת אותו למטוס יקר כל-כך, תתבטל ממילא מיד עם פגיעת הפצצה או הטיל הראשון ביעד. מרגע זה והילך הופכת התקיפה לעניין סטנדרטי כמו בכל תקיפה מסוגה, כשהאויב יודע שהגעת.

אז תגידו לי למה? למה להשתגע בהוצאה עצומה כל-כך, שתכניס אותנו למצוקה עוד בטרם החלה המלחמה, עוד בטרם נורה הטיל הראשון של האויב? יש להניח שדברים רבים ישתנו בעולם, אחרי הטיפול באיראן ואחרי מעגל האלימות שיבוא מיד אחר-כך. המערב לא יאפשר עוד עימותים רחבי היקף במזרח התיכון, עובדה שתהפוך את החמקן היקר שלנו לכמעט לא רלוונטי, אז מה הטעם בהצטיידות מאסיבית במטוס זה?
 
מה יקרה אם נצטייד רק ב-25 מטוסים? שום דבר מיוחד, פרט לרווח נקי של משלם המיסים הישראלי! ומי אמר שמוכרחים להצטייד דווקא  ב 35 –f, אותו נקבל ממילא עם לא מעט "הגבלות ואיסורים ".

מה רע ברכישת מטוסים חמקניים אצל אמא רוסיה? מצבה הכלכלי אינו מזהיר ורכישה ישראלית רק תסייע למוניטין של יצרני 'המיג' ו'הסוחוי' ותקדם את המכירות. תשאלו את חברת 'לוקהיד' האמריקנית, המחזרת היום אחרי ישראל, שאפילו לא הייתה חברה בצוות
תכונתו החמקנית של המטוס, זו ההופכת אותו למטוס יקר כל-כך, תתבטל ממילא מיד עם פגיעת הפצצה או הטיל הראשון ביעד. מרגע זה והילך הופכת התקיפה לעניין סטנדרטי כמו בכל תקיפה מסוגה, כשהאויב יודע שהגעת
הפיתוח של המטוס והכול על מנת לזכות ב"הכשר" שידחוף את המדינות הנבונות שנבהלו מה-35-f, לחתום על התחייבות רכישה.
  
אינני מבין את ההתעקשות על רכישת מטוס ה-35-f שמחירו אסטרונומי בהשוואה למטוסי הדור החדש הרוסיים ועליונותו המבצעית עליהם מוטלת בספק. הנה רק לפני מספר חודשים, ספג החמקן האמריקאי 'מכה בלתי צפויה' מסגן מפקד חיל האוויר האוסטרלי לשעבר, הגנרל פיטר כריס, שטען כי מטוס  ה-35- f נחות בהשוואה למטוסי הקרב הרוסיים המתקדמים מדגמי 'סוחוי', בכל הקשור לרדיוס המבצעי ולמהירות התגובה. בסוף שנת 2008 חשף חבר פרלמנט אוסטרלי תוצאות סימולציית מחשב של קרבות אוויר שנערכו בבסיס אווירי אמריקאי בהוואי, (שכמובן הוכחשו ע"י האמריקאים) לפיהן הובס מטוס ה-35- f מול המטוסים הרוסיים. מפרסום בביטאון חיל-האוויר, המסתמך על דברים שאמר איש הפנטגון לשעבר, שהיה מעורב בפיתוח מטוס ה-18- f ומטוס ה-16- f, עולה כי החמקן לא יוכל להתמודד בקרבות אוויר מול 'הסוחוי'. במאמרו החריף לירחון 'ג'יינס', כינה בכיר הפנטגון את המטוס בכינויי גנאי כגון: "כלב" ו"לימון" והוסיף שלדעתו המקצועית מטוס ה-35-f כבד, מגושם, נושא חימוש קטן יחסית וחמקנותו אינה ברורה די הצורך! לטענתו המטוס מסתמך באופן עיוור על טכנולוגיות הנמצאות עדיין בפיתוח ואין לדעת אם עד סיום הפיתוח, לא יומצאו אמצעי נגד שינטרלו את יתרונותיו המוטלים גם כך בספק.

אגב, המטוס מייצר רעש סביבתי עצום. בהמראה – פי שניים ממטוס 15-f ובנחיתה-פי ארבעה. ומכיוון שמדינתנו ידועה בממדיה הקטנים ובשכנות לא תמיד סימפאטית עם בסיסי חיל האוויר, יהיה צורך להתחשב ב"מוקש" הקטן הזה. 

בכל אופן, השוואה פשוטה בין מטוסי ה'סוחוי' למטוס ה f-35 במספר פרמטרים עיקריים כגון: מהירות, מספר מנועים ועוצמה (דחף), יכולת נשיאת מטען, רדיוס פעולה מבצעי ואפילו חימוש עצמי, מניבה מסקנה אחת ברורה, ביצועי המטוס האמריקני אינם מצדיקים את מחירו העצום.

מטוס חמקן, אומרים לנו "המומחים", חיוני 'למכת הפתיחה', במקרה שנחליט לתקוף באיראן. נו??! התקיפה חייבת להתבצע לכל
בכל אופן, השוואה פשוטה בין מטוסי ה'סוחוי' למטוס ה f-35 במספר פרמטרים עיקריים כגון: מהירות, מספר מנועים ועוצמה (דחף), יכולת נשיאת מטען, רדיוס פעולה מבצעי ואפילו חימוש עצמי, מניבה מסקנה אחת ברורה, ביצועי המטוס האמריקני אינם מצדיקים את מחירו העצום
המאוחר עד ראשית השנה הבאה ואילו המטוס החמקן יגיע אולי בעוד שנתיים וגם אז יצטרך לעבור כשירות מבצעית, תהליך המצריך לא מעט זמן. מטוס ה-35-F הישראלי לעולם לא ישתתף בתקיפה באיראן, רק מהטעם הפשוט שהוא נותר מחוץ לשעון הזמן, זה שאנו מכנים לעיתים, "חלון הזדמנויות".

פרט לכך, לא ברור לי כיצד יגיע מטוס חמקן בעל טווח טיסה אוטונומי קצר, בהשוואה  למרחק שיהיה עליו לעבור עד האתר בו נמצאת המטרה ואחר-כך לשוב הביתה בשלום?

כן, כולכם יודעים את התשובה, בתדלוק אווירי. אלא מאי? שלב ההתחברות למטוס התדלוק הגדול, במבצע רב משתתפים, יצריך "התקהלות" מטוסים כזאת, שתעורר את חשדנותו של כל  "בקר" מיומן. מרגע זה והילך בטלה חמקנותם של המטוסים ועמה כל ההשקעה הבלתי מוצדקת במטוס.

מטוס ה-35-f, טוב ככל שיהיה, ייתן מענה התקפי מוגבל ביכולותיו בביצוע משימה נקודתית ותו לא!

אין בו כל מענה הגנתי לסופת הטילים שתבוא עם סיום משימתו ועל כן חובה עלינו להתחשב בנתון זה בעת קבלת ההחלטות. במלחמה הבאה, כפי שכולם יודעים, ישמש העורף כזירה מרכזית' ויש להיערך לכך עם מיטב מערכות ההגנה הקיימות ולהאיץ את פיתוח המערכות העתידיות. השקעה בלתי הגיונית וחסרת אחריות של 15 מיליארד דולר בצעצוע יקר כל-כך כמו מטוס ה-35-F, לא תותיר הרבה מהתקציב החיוני להגנת העורף וכמוה כהפקרת מדינת ישראל.

יש לעשות הכל כדי לשכנע את הרוסים למכור לנו ציוד צבאי שיכלול לא רק מטוסים, אלא גם מערכות הגנה אוויריות מהטובות בעולם כגון: טילי 300-S ובעתיד גם את ה-400-S, העולים ביכולתם המבצעית על טילי 'הפטריוט', הן בטווח פעולתם, מהירותם  ופרק הזמן הקצר הנדרש להפעלתם.

מערכת המכ"ם הרוסית מסוגלת לטפל בעשרות רבות של מטרות, יש אומרים עד מאה בו-זמנית ולשגר טילים לעברם, בעוד מכ"ם הפטריוט מסוגל לטפל במספר מטרות מצומצם בלבד. אגב, לאחרונה נכשל ניסוי טיל פטריוט 3 המשופר (3-PAC). הטיל החטיא את המטרה.

היתרון ברכש הרוסי אינו רק בתחום המבצעי, אלא גם ובעיקר בתחום הכלכלי, שכן המערכות הרוסיות זולות לאין ערוך בהשוואה למערכות הנשק האמריקאיות. רק לדוגמא, עלות מטוס 'סוחוי' עשויה להגיע עד כ-40 מיליון דולר, בעוד עלותו של מטוס ה-35-F, כפי שנתבשרנו לאחרונה, עלולה להגיע עד כ-200 מיליון דולר. זאת ועוד, לא פחותה היא החשיבות האסטרטגית שבקשר צבאי רחב היקף עם רוסיה, העשוי להביא לנטרול חלק מכוחות הרשע בעולם ומעבר לכך לזרז את הקטנת התלות הכובלת והחולנית שלנו 'בדוד סם'.

ואם בכל זאת מתעקשים גורמים במערכת הביטחון, להנציח את תלותנו בארה"ב ולרכוש את "מטוס החלומות" 35-F, אז אנא מכם, אל תגזימו, גלו אחריות והגינות כלפי משלם המיסים. טייסת אחת תספיק ובסכום הנותר, אם יש כזה, ניתן יהיה להשקיע במטוסי 15-F משופרים ולהאיץ פרויקטים חיוניים להגנה מפני טילים, רקטות ופצ"מרים, כגון: 'כיפת ברזל' , 'קלע דוד' של רפאל, מערכת הלייזר הטקטי 'THEL' ( הנאוטילוס)  ואפילו במערכת יירוט לטווחים קצרים ה-PHALANX. במערכות הללו ורק בהן מצוי המפתח להמשך קיומו של עם ישראל. לא בהבטחות ובהתחייבויות אמריקאיות, שבדרך כלל אינן מכובדות וגם לא ב-75 מטוסי ה-35-F  שלהם.

גורל עם ישראל נתון בידיכם, אל תפקירוהו.

בברכת 'חזקו ואימצו ואל תחתו',

דני בז- סא"ל( במיל)