מבחן רהט

הבנייה הבלתי חוקית במגזר הערבי מאיימת לחנוק את מדינת ישראל. חייבים לפעול כדי להביא את הבעיה לכותרות.

עו"ד איתמר בן - גביר , כ"ו בתמוז תשס"ט

עו"ד איתמר בן גביר
עו"ד איתמר בן גביר
צילום: פלאש 90
כשנסענו, בשבוע שעבר למפגש עם פיקוד מחוז הדרום במשטרה על מנת לתאם את הסיור ברהט חשכו עינינו. על אם הדרך, ניצבים להם בגאון אלפי בתים בבנייה בלתי חוקית, צריפונים / אוהלים – מאחזים בלתי חוקיים ודורית בייניש שותקת.

המאחזים הבלתי חוקיים הללו מאיימים לחנוק את באר שבע, את עומר ואת כל יישובי הסביבה. ואין פוצה פה ומצפצף.

המאחזים הללו הם סכנה למדינה היהודית וכמו כן סכנה לשלטון החוק ולדמוקרטיה, אך האבירים שרכבו על סוסים בעמונה והצליפו
המאחזים הבלתי חוקיים הללו מאיימים לחנוק את באר שבע, את עומר ואת כל יישובי הסביבה. ואין פוצה פה ומצפצף
במתנחלים, מגלים אוזלת יד מחפירה ואף מעודדים בשתיקה שלהם את הבדואים לבנות עוד ועוד, להשתלט על אדמות, ולהקים מדינה משלהם בנגב.

צודק מי שטוען כי הסיור שלנו ברהט (כמו גם הסיור הקודם באום אל פחם) לא יביא את הגאולה. אכן גם בצעדה ברהט, נוכל לכל היותר לתעד, ולצלם. מאוחר יותר אף נפנה לבית המשפט העליון בשורה של עתירות אבל קשה לצפות שבייניש וחבריה (בהרכב הנוכחי)  יצאו מהמיטה עם פג'מות ויוציאו צווים להפסקת הבנייה ולהריסה.

ואולם הסיור לרהט הוא קודם כל קריאת כיוון. יש בסיור הזה ניסיון להפנות את הזרקור הציבורי לנגב בכלל ולרהט בפרט על מנת לעמוד על הבעיות הקשות שיש בדרום.

כל היום אנו שומעים בתקשורת את הדיבורים על "פריעת החוק בציבור החרדי", "המערב הפרוע של המתנחלים" וכן הלאה וכן הלאה: נדמה לנו שהגיע הזמן שגם רהט תהיה בכותרות. כך עשינו באום אל פחם והצלחנו – שרים פוליטיקאים ואנשי ציבור נדרשו לסוגית דגל ישראל בעיר – בזכרוני עוד מהדהדים הראיונות של רזי ברקאי מגלי צה"ל ו/או אסתי פרז מקול ישראל ששואלים את נציגי הערבים בעיר מדוע באמת, קבוצה של יהודים לא יכולה להסתובב עם דגל ישראל?

"האם אתם נגד המדינה? מדוע אתם לא מכירים בזכות יהודים לצעוד באום אל פחם?",  כך שאלו אנשי תקשורת לא ממש מאוזנים את ראש עריית אום אל פחם וחבריו. אכן התקשורת בליבה עם השמאל,  אבל גם רזי ואסתי וחבריהם, לא יכלו להישאר אדישים נוכח האתגר שהציבה הצעדה באום אל פחם.

אגב, גם אלה שתמכו בערבים, (עיין ערך "המעומד לנשיאות" רובי ריבלין שהגיע מאוחר יותר לסיור הזדהות עם תושבי העיר) לא יכלו שלא להודות גם בפני אנשי אום אל פחם – שיש בעיה ועל הציבור הערבי להבין שמדינת ישראל היא מדינה יהודית  - זהו הישג לא מבוטל.

מעבר לכל האמור לעיל, הרי שיש בסיור לרהט כדי לעמוד על הצביעות של החבורה השולטת במדינת ישראל. מידי יום אנו שומעים,  מפי אנשיה המלומדים של הפרקליטות וכמובן מפיהם של שופטי בית המשפט העליון מתקפות ארס ושטנה נגד "המאחזים הבלתי חוקיים של המתנחלים". הטיפול באום אל פחם, וברהט, מציב אתגר בפני אותם  "נאורים", לראות האם הדיבורים על שוויון בפני החוק הם רק מס שפתיים? בד"כ אנשי  מערכת המשפט נכשלים באתגר הזה . די אם נזכיר כי בפרקליטות המדינה  התנגדו לביקור שלנו באום אל פחם: אותם "ליבראלים" שהתירו את מצעד הגאווה, ואת סיורי שוברים שתיקה בחברון הם אלה שניסו לסתום לנו את הפה – זה לא ממש תרם לתדמית שלהם בעיני הציבור.

י
המהלך שתחילתו באום אל פחם כבר מעורר הדים : בחודשים האחרונים קמו להם מספר ארגונים המבקשים להגיש עתירות לבית המשפט נגד הבנייה הבלתי חוקית במגזר הערבי
ש גם כאלה המבקשים להיות מאוזנים (השופט אדמונד לוי בבג"צ אום אל פחם), אך הם כטיפה בים.  בכל מקרה כל צעד שלא יעשו בפרקליטות או בהיכל המשפט הרי שיהיה בו כדי להביא לנו את הניצחון: אם יקבעו נגד הזכות שלנו להלך ברהט תהיה בכך עוד פגיעה באמון הרעוע שיש לציבור באותם "נאורים". אם יסכימו לתת לנו להלך הרי ששוב נצעד בגאון ונעביר מסר לציבור בישראל בכלל ולאנשי רהט בפרט.

ויתרה מכל אלה, המהלך שתחילתו באום אל פחם כבר מעורר הדים : בחודשים האחרונים קמו להם מספר ארגונים המבקשים להגיש עתירות לבית המשפט נגד הבנייה הבלתי חוקית במגזר הערבי, שרים וח"כים (לא רק מהאיחוד הלאומי) החלו לשאול שאלות ולטעון טענות נגד האפליה באכיפת החוק וגם עורכי דין המייצגים ארגוני ימין התחילו להשתמש באותו תרגיל פשוט שעשינו באום אל פחם: לוקחים עתירה של השמאל ופשוט מחליפים את השמות...

רהט היא ההמשך לאום אל פחם אך אחרי רהט יבואו עוד ועוד ערים. עוד ועוד עתירות שיהיה בהם אולי כדי לשנות משהו אך קודם כל להעביר את המסר: צבועים נמאסתם!