פרדוקס בתפקיד הרבש“ץ ביישובי יש“ע

שאלתם את עצמיכם פעם מהו באמת תפקיד הרבש“ץ ביישובכם?

נועה חייט , כ"ט באלול תשס"ט

דעות משנים כיוון
משנים כיוון
צילום: ערוץ 7

יצהר, בת עין ומגרון, הם בין היישובים היחידים שיהודים בלבד נכנסים לשטחם. יישובים רבים מכניסים עובדים פלשתינאים לתחומם, ונדיר למצוא יישוב כמו נילי בו כללי הצבא הנדרשים מהרבש“ץ לשמירה על ביטחון התושבים אכן יתקיימו. גרוע מכל, ישנם תושבים, משתפי פעולה עם פלשתינאים, הם מחדירים עובדים פלשתינאים ליישוב בצורות ’מתוחכמות‘ כאלה ואחרות. עבודה ערבית מחייבת שומר יהודי בעלות כספית מתאימה, הם חוסכים בכסף וחוסכים בנפשות. אולי שוב הפיתרון הטוב ביותר מכל הבחינות זו עבודה עברית. 

שאלתם את עצמיכם פעם מהו באמת תפקיד הרבש“ץ ביישובכם? מי נותן לו את ההוראות והאם הוא ממלא אחריהן? למעשה,
במציאות, הם מול מזכירות היישוב, האחראית לנתינת המשכורת לרבש“ץ. לא מעט פעמים ישנם מניעות רבות לרבשצי“ם מצד ההתיישבות, מטעמי חיסכון למשל, למלא אחר הוראות הצבא בדייקנות
רבשצי“ם צריכים לפעול ע“פ הוראות צבא ברורות.

במציאות, הם מול מזכירות היישוב, האחראית לנתינת המשכורת לרבש“ץ. לא מעט פעמים ישנם מניעות רבות  לרבשצי“ם מצד ההתיישבות, מטעמי חיסכון למשל, למלא אחר הוראות הצבא בדייקנות.                 

ואם קורה אירוע? הצבא מבהיר שהוא נתן הוראות ברורות לרבש“ץ, המזכירות תתנער בקלות מאחריות, והרבש“ץ נאלץ להישאר האשם היחיד.  דעו! ע"פ הוראת הצבא, כל העסקת פלשתינאי/ם מחויבת בהוצאה נוספת של שומר יהודי המחזיק בידו נשק.
כאשר הרבש“ץ הוא לא גם מזכיר היישוב  הרי שהקשיים עלולים לצוף בקלות.ישנם יישובים בהם חלק מהקבלנים משאירים עובדים פלשתינאים לזמן רב ללא שומר יהודי. במצבים נוספים מכניסים קבלנים פלשתינאים, ללא אישור, בתוך רכבם בצורה גלויה ולפעמים, אף יותר גרוע- מוחבאים בתא מטען הרכב.                

הרבש“ץ נאבק מול קבלנים מפרי חוק המכניסים פלשתינאים בחופשיות. עם כל זה, הרבש"ץ נאלץ להיתקל במהלך מאבקו גם בתושבים העוסקים בצורכי ציבור, אשר מעודדים אותו להעלים עין מהמקרים המסכנים את התושבים. לפי עדויות התושבים ניתן לראות ביישוב זה עובדים פלשתינאים, העובדים ללא שמירה וכמו כן, מסתובבים באופן חופשי- ברגל או ברכב פרטי, ובכך מעלים את רמת הסיכון לתושבים.

הנושא נחקר באחד היישובים בהם מספר תושבים דיווחו על כך שראו פלשתינאים נוהגים לבד- ללא השגחה, שני תושבים סיפרו לערוץ 7  שראו ערבי נוהג לבדו ברכב פרטי בתוך תחומי היישוב- ניסיון לצילום המקרה נבלמו, באיומי מכות מהקבלן האחראי על הפלשתינאי.


הרבש“ץ נאבק מול קבלנים מפרי חוק המכניסים פלשתינאים בחופשיות. עם כל זה, הרבש"ץ נאלץ להיתקל במהלך מאבקו גם בתושבים העוסקים בצורכי ציבור, אשר מעודדים אותו להעלים עין מהמקרים המסכנים את התושבים
תושבים רבים נתקלו בבנייה ע"י עובדים פלשתינאים ביישוב ללא שמירה, עובדי מכולת נאלצים לשלוח חזרה פועלים פלשתינאים כאשר הם מגיעים למכולת ללא שמירה. אימהות רבות חוששות לשלוח את ילדיהן בצורה חופשית בתחומי היישוב. הקבלנים של אותו יישוב נתבקשו להגיב על המקרים, אך סירבו.

רבש"ץ לשעבר של אחד היישובים מסביר: “למודיעין שלנו כיום יש נגישות לגבי כל תשתית טרור, וכמעט אין לתשתיות הטרור אפשרות כיום, ברוך ה‘, להוציא פיגועים. אז הם פשוט שינו את שיטת הפעולה של הפיגועים ל 'שיטת יחידים‘. הדוגמאות לשיטה זו הם הפיגוע הנורא במרכז הרב, פיגועי דריסה רבים ועוד. הכנסת פלשתינאים בצורה חופשית כזאת ,מחזקת את שיטת הפעולה החדשה של האויבים. בשם ההתיישבות מסכנים את חיי התושבים, ומחזקים את האחיזה הערבית בכלכלה ובהתיישבות בארץ ישראל".
ציבור יש“ע המשדר רוח של ציונות, רצון להתיישבות בארץ ישראל השלמה עם שלטון יהודי , תורני, נותן לאויבים שלו כוח כלכלי ומתוך כך גם כח רוחני והתיישבותי על א“י.                                                         

מסתבר שלא חסכת כ“כ הרבה כשהעסקת פועלים ערבים כי הצבא מחייב לפחות שומר יהודי אחד בכל אתר בנייה במשך כל שעות פעילות הערבים. בנוסף, הקושי של הערבים בגניבות של כסף, ציוד, כלי נשק, סוסים ועוד, רק הולך ומצטמצם כאשר הם מכירים את השטח בצורה טובה הרבה יותר. עוד הפסד כספי.

אז בטוח חסכת כשהעסקת ערבי? כבר לא כל כך בטוח.

נריה אופן, מראשי "עבודה עברית" מסביר:  "צריך לייצר גוש יהודי כלכלי בשביל העתיד. אפשר לעשות מיהודה ושומרון 'עסק‘ בשביל ”להתחזק“, ואז במציאות אתה הולך ומתחזק מעט בהתיישבות, ואילו הערבים הולכים ומתחזקים הרבה יותר. ריבוי הנכסים שאתה הרווחת לא עוזר לך מול הממשלה, שכאשר היא רוצה, היא הולכת נגדך ולטובת הערבים. עם כל זה, גם הדרך לאהבת ישראל הפשוטה זו עבודה עברית- ערבות הדדית.

תוותר על חלק מהמותרות, תוותר על ציפוי אבן ואתה תעמוד במדרגה הגבוהה ביותר של נתינת צדקה- לתת בגלוי פרנסה ליהודי. כמות המובטלים הגדולה היא באחריותנו. ישנם אנשים שפרנסתם נמצאת  בניקיון או בבניית בתים,  אבל אם בחרת בערבי שיעשה זאת, פגעת בשכבה שלמה של אנשים שמובטלים, כיוון שהעדפת את הערבי הזול. בעיני העם בכלל,  תושבי יו"ש, המתגוררים בחזית הארץ, צריכים לשמש דוגמא, אם אנחנו לא עושים זאת מטעמי חיסכון שונים, מדוע שהעם יעשה זאת? ומדוע שהפוליטיקאי יוותר על המקום הפוליטי שלו בשביל זה? חסכת בבניין ביתך יותר כסף כי השקעת בכוח עבודה זול, ועוד יהודי פוטר מעבודתו. יהודי עולה בכל מחיר".                                                                                                    

נריה מוסיף: ”החוזק הכלכלי שאנו נותנים להם, מובילה היישר לחוק הפרטת הקרקעות. אנחנו, העם היהודי, נותנים אישור לחיזוק הערבים פה“.                                                                                                  

גם לדברי הרב קנייבסקי: “על פי ההלכה אסור בשום אופן להעסיק ערבים, ובפרט בישיבות. זה חשש מסכנת נפשות".                                                                                                                                          נריה מציע כ-
3000-4000 בתי עסק אשר מעסיקים רק את אחינו היהודים, בכל תחום אפשרי, בכל הארץ במספר הטלפון: 1599588588