נציגת "השמים" עלי-אדמות

בוגר "מכון לב" (30) ראה רבנית שמראיינת לשידוכים, ולמרות סלידתו ממוסד השדכנות – שאל עצמו לפתע את השאלה שהובילה אותו לחופה...

הסופר הרב יוסף אליהו , י"ח בחשון תש"ע

בכל פעם שהגענו לחדר-האחיות במרפאה, אי אפשר היה שלא להתרשם מהאדיבות והנעימות של האחות שרה. אפילו ה'לחץ' הקבוע בעת לקיחת-הדמים לִבדיקות בבוקר - אינו מוציא אותה מִשלוותה, ומִטון הדיבור הרוגֵע והמרגיע.

כשנודע לה שאנו עוסקים בשידוכים, היתה שבה ושואלת בעדינות מה אפשר לעשות עם הבן היקר והמוצלח שלה, שלא מוכן ללכת לשדכן כלשהו, נחמד וזול ככל שיהיה. "אמא, זה יבוא מהשמים. אני אומר לך" - היה מנסה להרגיע אותה, אך היה ניכר על פניה הטובות שאינו מצליח בכך.

לאחרונה כשישבתי בַּתור, הזדמנה לפנַי קשישה שקיבלה כמו כולם 5 דקות בתור הארוך, אך הטיפול בה ארך כעשרים דקות, משום שהאחיות לא מצאו לה וְרידים. כשעמדתי להיכנס אחריה, שאלה בִדאגה המבוגרת שאחרַי בתור:

"אתה תגמור מהר, נכון?".

כאילו שידעתי. כשחלפתי לְידה, רכנתי והספקתי לעודד ולהרגיע אותה חרישית:
"בדרך כלל, אצל ספרדים הדם 'עולה' די מהר...".

לא שיערתי עד כמה זה ימצא חן בעיניה. כשיצאתי, עדיין צחקו היא וחברותיה, וסיפרו לידידה חדשה שהגיעה מה שהספרדי ההוא התבדח "על-חשבונו".

***

"ומה עם בנך, צביקה?", אני שואל בִּפנים את שרה האחות, שהֵכינה את המבחנות. בעבר, ניסינו מספר פעמים לטכס עצה יחדיו, איך בכל זאת נזרז את בנה בן ה-30 לקדם את נישואיו. אך כל ניסיון נתקל בסירוב בלתי מתפשר שלו, לאפשר למישהו להתערב בנושא.


"הו, אתה לא תאמין!", משיבה לי שרה לפתע, "קרה נס, ממש נס! צביקה התחתן לפני 3 חודשים!"
"הו, אתה לא תאמין!", משיבה שרה לפתע, "קרה נס, ממש נס! צביקה התחתן לפני 3 חודשים!".

עם בשורה כזו, גם דמו של קר-מזג היה יוצא בְּגיל אל המבחנה.

"וזה באמת בא "מן השמים", כפי שהוא 'הבטיח' לך תמיד?" - אני מנסה ללמוד, ושומע מהאֵם את הסיפור הבא:

צביקה הגיע ל'מכון לב', כדי לעמוד בִּבחינה שנשאר חייב. כשסיים, ראה מודעה:
רבנית מ"מדרשת אביב" בת"א, תראיין היום בחורים בחדר פלוני.

מודעות כאלה, ראה יותר מאשר פעם אחת. מעולם לא התפתה לסור, אף שהפנייה לא היתה כרוכה בתשלום. 'מה כבר תגיד לי הרבנית הזו?', היה אומר לעצמו. 'תספר לי שבחים על התלמידות שלה... למה לא? היא רוצה שהתלמידה תתחתן כדי לשמור על השם הטוב של המדרשה שלה, וגם כדי שהיא כבר 'תֵּרד' ממנה.

אבל הפעם - קרה הנס.

פתאום, ללא כל סיבה, שאל צביקה את עצמו: "מה כבר יש לי להפסיד?". זכרונו חלף ביעף על חצי-השנה האחרונה: יציאות, פגישות, דֵייטים – אבל ההצעות "הנהדרות" של החברים הטובים, מתגלות שוב ושוב כְּלא יותר מאשר בינוניות.

הוא צעד בהיסוס קל, לעבר החדר בו ישבה הרבנית... 'אם יהיו שם חברים שאני מכיר', סיכם לעצמו, 'אעשה את עצמי כְּעובר בַּמסדרון, ואֵצא הביתה מן העבר השני של הבניין'.

כשהגיע - גילה שאיש אינו נדחף בתור... רק השלט "מוכרים בלבד" היה חסר. אחרי הכל, זה אינו תור גורלי לבדיקת-דם. סתם שידוך.
הוא התיישב, ואחרי שתיאר את עצמו כרבע שעה, אמרה הרבנית:

"תראה, יש לנו בוגרת בת 27, לאה, שלומדת היום ב"מכללת תלפיות". יכול להיות שזה בדיוק מה שאתה מחפש". היא תיארה את עולמה הפנימי העשיר של לאה, את העומק הייחודי שלה - וציינה, שמעלותיה לא נראות כל-כך במבט ראשוני; מי שחי אִתה בחברה,
"המידע" שמסרה הרבנית לצביקה על עולמה הפנימי החבוי של לאה – אותו הכירה בעת שלימדה אותה, וכן משיחות אישיות – הכריע את הכף. כי צביקה "עזר" מיד ללאה להתגבר על הקושי, להיפתח די במהירות, וכך התגלה המשותף ביניהם כעבור 2-3 פגישות.
לא יבחין במעלותיה. יותר מכך: היא גם לא תציין בפגישה שיש בה אותן מעלות, בגלל איזו "בושה" – שלאה מודָה שהיא שגויה וחסרת הסבר – שהיא מתקשה להשתחרר ממנה.

הדברים ששמע צביקה על לאה, לא היו שונים מהמלצות שקיבל על אחרות, ושנתגלו לבסוף כהגזמות. ובכל זאת מצא עצמו נוטה להסכים להצעה, דווקא בגלל אישיותה של הרבנית: אשה שעוזבת את ביתה ומגיעה במיוחד לירושלים, לטרוח עבור תלמידות שלה מן העבר – אמר לעצמו – על אדם כזה אפשר יותר לסמוך.

ובכל זאת: כשקיבל את מספר הטלפון מהרבנית, הרהר בכך שיבקש מאחותו הלומדת באותה מכללה, לברר על לאה: "יעברו יומיים-שלושה עד שאתקשר אליה, כי אני עסוק מעט".

***

בַּבית התברר, שאחותו לומדת ממש באותה כיתה עם לאה: "אם אתה שואל אותי? לא נראה לי מתאים... היא בחורה טובה, אבל אתם לא מתאימים".

אלא שמשהו בתוכו, נתן אמון באישיותה של הרבנית המציעה. צביקה החליט בכל זאת לנסות – וכך נסללה הדרך לחופתו.

כיום מתברר, ש"המידע" שמסרה הרבנית לצביקה על עולמה הפנימי החבוי של לאה – אותו הכירה בעת שלימדה אותה, וכן משיחות אישיות – הוא שהכריע את הכף. כי צביקה "עזר" מיד ללאה להתגבר על הקושי, להיפתח די במהירות, וכך התגלה המשותף ביניהם כעבור 2-3 פגישות.

אחותו הטובה, שאכן חיפשה עבורו שידוך בקדחתנות – לא יכולה היתה לחשוף עולם פנימי זה, במסגרת של יום לימודים שאין בו זמן להכרות מעמיקה.

"אז אני חושבת", סיימה האחות בעוד שרוול החולצה שב להתרפק אלֵי מרפק, "שזה באמת היה שידוך משמים".

***
אז תודה בשם כולנו, לנציגת "השמים" עלי-אדמות: הרבנית יפעת דיאמנט. ירבו כמותה בישראל.

------------------------------------------------------------------
המפגש החודשי הקבוע לפנויים ופנויות (עד גיל 35)
ייערך בבית-הכנסת "בית יהודה", רח' השושנה 18 בקריית משה ירושלים
ביום שלישי ר"ח כסליו, בשעה 7:30 בערב.
מרצה החודש: הסופר הרב יוסף אליהו
נושא ההרצאה: עד כמה ה'דייט' הוא מדד לחיים מאושרים?
בתום הערב: הרשמה לבנים* המעוניינים לקבל הצעות מאיגוד השדכניות "עיין טובה"!

* (עד גיל 30, ובמחיר סמלי)