על שדכניות וגאווה קדומה

שקר החן והבל היופי - ואין זה תפקידה של שדכנית לשדך בין היפים ליפות.

תגיות: שידוכים
מרים בר , ה' בכסלו תש"ע

ודאי שמי שעוסקת בשידוכים מתחילה זאת מתוך שאיפה לסייע ולקדם בניית בתים בישראל. יש משהו מרגש מאוד בהפגשת בני זוג וביצירת מסגרת להקמת בית. יש משהו מרגש בשידוכים.

אני מאמינה שרוב השדכניות עושות עבודתן מתוך דביקות ושאיפה טהורה. מתוך ענווה ואכפתיות. אבל יש ונסחפים לחשוב שהשדכניות הן שתוכלנה לשפר גורלו של אדם. שהן אלו שתוכלנה למצוא זיווג שלא תוכנן כלל מלמעלה..

חברתי הינה שדכנית ותיקה. את עבודתה היא עושה עם הרבה מסירות ובאהבה. אבל יש נקודה אחת עימה אני מתקשה להסכים. היא בוררת מאוד במועמדים ומשתדלת להציע את מי שיפה ומושלם לכאורה, למקבילה הנשית שלו – יפה ומושלמת.

מאחר שחביבים עליה בעיקר היפים והיפות, היא מצפינה אותם בתיק מיוחד ושולפת רק כשמוצאת התאמה ברמה דומה.

לכאורה – נפלא! ובאמת, לעתים זה נדמה כגאווה.

כשהיא מקבלת בחורה יפה מאוד או בחור מוצלח במיוחד, היא שומרת אתו בתא וי.איי. פי. לשאלתי למה לא תציע בינתיים למישהו שאולי מתאים מבחינות מסויימות היא מגנה על אוצרה היקר ומודיעה: "היא מיוחדת! מגיע לה מישהו מיוחד!" וכך הוא או היא טמונים בין אוצרותיה עד לבוא התואם המיוחד והמדהים.


ולנו די להביט סביבנו בזוגות מוצלחים ותיקים ולגלות שלא תמיד יש תיאום ביופי או באופי. לא תמיד נוכל להודות שהם בדיוק מה שאנו היינו מתאימים
איננו יודעים מי מתאים למי. אנחנו יכולים לנסות לשער. אנחנו יכולים לנסות להציע. ברמה סבירה כמובן. אבל המחשבה שאנו נחליט מה מגיע למי גובלת בגאווה מופרזת.

שדכניות אולי ניחנו קצת ברוח הקודש. אולי זכותן מוסיפה להן אינטואיציה מיוחדת. אבל בכל זאת תפקידן לנסות לזרז זיווגים שכבר נקבעו.

די להביט בזוגות מסביב ולהבין כמה איננו מבינים. כמה דלים יכולותינו.

בינתיים אפשר להציע. בינתיים אפשר להפגיש עם אחר. שהרי מה אנחנו יודעים מה באמת מתאים? לעתים לחפש נתון מסויים בבן הזוג זה לפספס את הנקודות האחרות בה זקוק המשתדך להתאמה. תפקיד השדכן להבין ולבדוק. תפקיד השדכנית להציע פתרונות חדשים ומפתיעים.

אם הבחור מחפש כבר למעלה מ-10 שנים משהו מסויים ואינו מוצא, כנראה שאין זה מה שהוא זקוק לו. אבל היא בשלה. למה שאציע את היפהפייה הזאת לפלוני שהוא לא יפה בכלל?

אין היא בודקת אפילו אם אותה מיוחדת מוכנה לשמוע גם את ההצעה הזאת.

ולנו די להביט סביבנו בזוגות מוצלחים ותיקים ולגלות שלא תמיד יש תיאום ביופי או באופי. לא תמיד נוכל להודות שהם בדיוק מה שאנו היינו מתאימים.

נסתרות דרכי הזיווג. נסתרים דרכי האלוקים.

תפקידה של שדכנית הוא לבדוק התאמות סבירות ולא פוגעות. תפקידה הוא להציע. אין השדכנית יוצרת זיווגים. היא רק שליחה. להחביא במאגר בחורה רק מפני שלא נמצא מישהו מספיק יפה עבורה, זוהי גאווה והתנשאות של מי שחושבת שהיא המזווגת זיווגים.

מצד שני, תמיד תהיינה טענות על הצעה מעליבה, על רעיון מביך.

וכך נחלקים השדכנים בין "המעליבים" לבין האוגרים...

בשורות טובות!