דמוקרטיה של אחיזת עיניים

העובדה הקבינט יכול להחליט למנוע מאזרחים מסוימים את הזכויות הבסיסיות המגיעות לכל אזרח מוכיח שאין כאן משטר דמוקרטי השומר על זכויות אדם.

שמואל פישר , י"ט בכסלו תש"ע

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

בכל מדינה דמוקרטית היתה פורצת סערה ציבורית למראה התמונות הקשות שבהן נראה ראש מועצת בית-אריה מוכה בברוטליות. בכל מדינה נורמלית היו השוטרים מודחים באופן מיידי עד לגמר החקירה. אבל אצלנו, דעת הקהל כבר מזמן אינה נחשבת. אם היה מוכה כך ראש מועצה ערבי הרי היינו שומעים את מחאתם והתנצלותם של ראשי המדינה, החל מהיועץ המשפטי לממשלה וכלה בנשיא המדינה. כי כשמדובר במתנחלים - השלטון מתייחס אליהם כציבור ללא זכויות אזרח ואין מי שיעצור כל תעלול או מעשה התעללות המופנים נגדם.


בכל מדינה דמוקרטית היתה פורצת סערה ציבורית למראה התמונות הקשות שבהן נראה ראש מועצת בית-אריה מוכה בברוטליות. בכל מדינה נורמלית היו השוטרים מודחים באופן מיידי עד לגמר החקירה
האם משהו יכול להסביר מדוע הוכה בברוטאליות אבי נעים ראש מועצת בית-אריה? האם מישהו יכול להסביר מדוע הוכה ונפצע קצין הבטחון של ישוב זה? האם ניתן להצדיק את מעצרו של האזרח שצילם את הארועים הקשים בבית אריה?

האם ניתן להסביר מדוע היכו כוחות יס"מ נערים באלות ובאכזריות רבה בישובים שבהם לא היתה נוכחות תקשורתית שתתעד זאת? בנוסף, האם ניתן להסביר מדוע בכל מקרה של פינוי מאחז "דואגים" גם להרוס במכוון את כל הרכוש האישי של דיירי הבתים? 

לא חלפה אלא יממה אחת מהודעתו של ראש הממשלה על הקפאת הבנייה בהתנחלויות ומטוס של חיל-האויר ערך טיסת צילום על פני יהודה ושומרון במטרה לתעד את המצב. איזו זריזות!  וכבר גוייסו עוד עשרות פקחים לפקח על ההקפאה ולבזוז מהמתנחלים את זכויות האדם הבסיסיות ביותר.

זריזות זו מקוממת במיוחד לאור הבנייה הערבית הלא-חוקית המשתוללת במשך שנים במלוא המרץ בנגב ובגליל. אולם שום מטוס צילום לא הוזנק עדיין ושום פקח לא גוייס בבהלה על מנת לעצור את השתלטות הערבים על שטחי הנגב והגליל. כי כשמדובר בפגיעה במתנחלים הרי שאין כל בעיה תקציבית, וכשרוצים להתנכל ליהודים הרי שאין גבול למשאבים שמשרד הבטחון יפנה נגדם, ואין גבול לכח-האדם שיוקצה למלחמת קודש זו. עכשיו אין מי שיצעק "כסף לשכונות ולא לפקחי בנייה". עכשיו אין מי שיטען שאכיפת ההקפאה מפריעה לצה"ל באימונים השוטפים. כי כשמדובר במתנחלים - נוטלים מהם את זכויות האזרח בהינף יד של החלטה ממשלתית מפלה ופוגענית.  כשמדובר במתנחלים – אין חוק ואין מערכת משפט שתעמוד לצידם ותעצור את מעשי הדיכוי. 
 
התמונות הקשות מבית אריה מזכירות את מה שקרה כאן בימי ההתנתקות, דהיינו - הכאה ברוטלית של מפגינים ותמיכה של המערכת המשפטית במדיניות המכות של המשטרה. אכן, הגיע הזמן להפנים – אין בישראל דמוקרטיה אמיתית אלא מראית עין בלבד של סממנים חיצוניים כמו בחירות ופרלמנט.

אם פקיד בכיר במשרד הבטחון יכול לטלפן אל ראש מועצה ולאסור עליו לבנות מבני ציבור כעונש על כך שקרע את צו ההקפאה שנמסר
אם פקיד בכיר במשרד הבטחון יכול לטלפן אל ראש מועצה ולאסור עליו לבנות מבני ציבור כעונש על כך שקרע את צו ההקפאה שנמסר לו, אז כנראה שאנו חיים במשטר פיאודלי של פקידים ופקחים ולא במשטר המכבד זכויות אזרח
לו, אז כנראה שאנו חיים במשטר פיאודלי של פקידים ופקחים ולא במשטר המכבד זכויות אזרח. ולפיכך אין למתנחלים אל מי לפנות בעת מצוקתם. אין טעם לפנות לבג"ץ ולעתור נגד ההקפאה השוללת מאזרחים את זכויות האזרח הבסיסיות - שהרי התוצאה של עתירה זו ידועה מראש.  

החלטת הקבינט המדיני-בטחוני קבעה כי ההקפאה לא תחול על מבנים שהיסודות שלהם כבר הוקמו ולא על בנייה שכבר אושרה.  למרות זאת - לא הוזכר דבר בסיסי זה בהנחיות שמערכת הבטחון העבירה לפקחים. כתוצאה מכך מסרו הפקחים צווי הקפאה גם על מבנים שההקפאה לא חלה עליהם. דבר זה הוליד כעס רב אצל המתיישבים שנאלצו, באופן אבסורדי, להסביר לפקחים את החלטת הממשלה שבעקרון הם מתנגדים לה... 

במקום להילחם על זכותם העקרונית כבני אדם לבנות בנייה חדשה נאלצים המתיישבים להלחם על מה שהיה צריך להיות מותר להם על פי כל קנה מידה אנושי, והוא - להמשיך בבנייה שכבר החלה. עכשיו הם נאלצים להתמודד בשני מישורים: הן על הנושא העקרוני של הקפאת כל בנייה חדשה והן על הנושא המיידי של עצירת בנייה באמצע מהלכה. נעשה נגדם מעשה תכססנות מתגרה שתכליתו לחייב אותם להלחם בשתי חזיתות. האחראי הראשי למעשה תכססנות מביש זה הוא שר הבטחון, שבפעולת ראווה כוחנית של אלפי שוטרי מג''ב הפר את החלטת הקבינט, לקח את החוק לידיים ופתח במעשה פרובוקציה מכוון נגד אזרחים שומרי חוק.