שקרים המונעים את שחרור גלעד שליט

במקום לנהל מו"מ לשחרור מחבלים תמורת גלעד שליט, היינו צריכים להטיל מצור מוחלט על עזה ולנהל מו"מ על הסרת המצור.

יוסף דוריאל , ט"ז בטבת תש"ע

יוסף דוריאל
יוסף דוריאל
ערוץ 7

בחטיפות שביצע חיזבאללה בלבנון היה לממשלת לבנון תירוץ להתנער מאחריות להן: החוטפים השתייכו לארגון מחתרתי שאין לממשלה שליטה עליו (מצב זה השתנה רק לאחרונה – כשהחיזבאללה הפך לחלק מהשלטון). במצב שהיה אז בלבנון לא ניתן היה להכריח את הטרוריסטים לשחרר את החטופים על ידי לחץ על ממשלת לבנון.

המצב שונה לחלוטין ברצועת עזה. שם השלטון הרשמי מודה שהחטוף נמצא בשליטתו וגם מנהל מו"מ גלוי, בהשתתפות גורמים בינלאומיים, לגביית תמורה סחטנית שהוא דורש לשחרורו. בסדר היום אותו הצליח החמאס להכתיב לתקשורת הישראלית כבר
בסדר היום אותו הצליח החמאס להכתיב לתקשורת הישראלית כבר התרגלנו לשמוע בראש כל מהדורת חדשות על מצב "העסקה" שהוא מכתיב לנו ועל "סירוב ישראל לשחרר" סוג זה או אחר של פושעים. אף פעם לא שמענו על "סירוב החמאס לשחרר את החטוף תמורת הסרת המצור מרצועת עזה"
התרגלנו לשמוע בראש כל מהדורת חדשות על מצב "העסקה" שהוא מכתיב לנו ועל "סירוב ישראל לשחרר" סוג זה או אחר של פושעים. אף פעם לא שמענו על "סירוב החמאס לשחרר את החטוף תמורת הסרת המצור מרצועת עזה", כי מצור כזה אף פעם לא הוטל, למרות זעקות השבר של הפלסטינים ותומכיהם במסע ההסתה שלהם נגד ישראל.

במצב שלנו מול שלטון החמאס בעזה, לו היינו מדינה נורמאלית, אפשר היה לשחרר את גלעד שליט תוך שלושה ימים לאחר שנחטף. ואיך נוהגים במדינה נורמאלית?

1. מפרסמים אולטימאטום מנומק, שיהדהד בכל העולם, שאם תוך שלושה ימים לא יוחזר החטוף בריא ושלם, יוטל מצור מלא על הרצועה, כולל ניתוק מאספקת מים וחשמל.

2. דורשים פיצוי כספי מלא משלטונות הרצועה עבור כל יום כליאה פושעת של גלעד שליט, בבית הסוהר שלהם, ופיצוי למשפחות החיילים שנרצחו בעת חטיפתו.

3.מעבירים את כל האסירים שהחמאס דרש לשחרר - לתנאי מאסר זהים לאלה של גלעד שליט אצלם, בשלילת ביקורים וקשר כלשהו עם החוץ.

4. דורשים להסגיר למשפט בישראל, לפי החוק הבינלאומי, את הפושעים שחטפו את החייל מתוך שטח ישראל ורצחו שניים מחבריו, שלא במהלך פעילות מלחמתית.

למתחמקים מנקיטת צעדים אלה יש שני תירוצים. לקברניטי המדינה יש שקר גלוי: "מה שרואים מכאן לא רואים משם". כלומר, הם יודעים את מה שאנו, פשוטי העם, לא יודעים - איך יגיבו בזעם הפריצים שמעבר לים על מימוש זכותנו להתגונן מטרור. על זה אני יכול לענות: כבר הייתי גם "כאן" וגם "שם", ואני יודע מה ניתן לעשות עם הסברה מתאימה, שאם משרד החוץ לא מספק אותה – אז שיחליפו אותו בחברת יחסי ציבור פרטית.

השקר השני שייך למומחי הכלכלה: "מצור על הרצועה יחסל יצוא חקלאי רציני של ישראל". על כך אני עונה - שבמצור מוחלט החמאס לא יכול להחזיק מעמד יותר משלושה ימים, ולכן, היצוא החקלאי "יפסיד" רק שלושה ימים, ואת זה בוודאי שאפשר לסבול. מה שאי-אפשר יותר לסבול זה התחמקות קברניטי המדינה ממילוי חובתם לבחון את ההמלצות הנ"ל ללא תירוצים, ולמלא את חובתם להגנת החיים, הרכוש והריבונות של עם ישראל בארצו.