התפקחות – פרשת עו"ד קורב

עריפת ראשו של הפרקליט עו"ד אורי קורב, שהיה הפרקליט המרכזי במשפט נגד אהוד אולמרט, מגלה מציאות של אי צדק ושחיתות במערכת המשפט והתקשורת.

עו"ד שרון אריאלי , ד' באדר תש"ע

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: ערוץ 7

עצובה ומדאיגה היתה ההתנהלות סביב פרשת הפרקליט עו"ד אורי קורב מצד המערכת המשפטית. אותה מערכת השוקדת לילות כימים על קידוש ערכים כמו חופש הביטוי והבעת הדעה במדינת ישראל, יצאה באופן נחרץ נגד פרקליט מסור, הפקירה אותו, הביאה לנידויו וביקשה לסלק אותו עוד טרם חקירת פרטי הפרשה.

אותה מערכת מעדיפה לשעות לפרסום מגמתי, מסולף, המתפרסם בעיתוי בעייתי, כאשר ברור לכולם כי אם לא היה עו"ד קורב התובע במשפטו של רה"מ לשעבר והפרקליט הבקי ביותר בתיק לא היה כל עניין בפרסום. כי הרי מי לא שמע בהרצאה כזו או אחרת מטעם
אותה מערכת מעדיפה לשעות לפרסום מגמתי, מסולף, המתפרסם בעיתוי בעייתי, כאשר ברור לכולם כי אם לא היה עו"ד קורב התובע במשפטו של רה"מ לשעבר והפרקליט הבקי ביותר בתיק לא היה כל עניין בפרסום
אנשי אקדמיה, עו"ד או אפילו שופטים ביקורת פנימית על המערכת, על הסחבת המשפטית, על העובדה שהשופטים אינם קוראים כלל את כתבי בית הדין ומקסימום עוברים על הסעיפים המרכזיים, על יהירות השופטים ואטימותם?

אז מדוע כעת יש צורך בכזו צדקנות וצביעות?

האינטרס של התקשורת בפרסום הוא ברור, דחיית משפטו של רה"מ לשעבר, ליבוי יצרים בדיוק בתקופה שדעת הקהל כלפי מערכת המשפט גועשת, אך מדוע מערכת המשפט האמונה על הבאת הצדק וחתירה לאמת גורמת לכזה עוול ואי צדק לפרקליט ששירת אותה נאמנה במשך שנים?

ומה בעצם מגנים כל אותם אנשי רוח, שופטים ואנשי אקדמיה?

אם היו נוכחים בהרצאתו של עו"ד אורי קורב היו מתביישים מקול הזעקה שהם מעוררים על לא כלום.

במקרה אני סטודנטית לשעבר בקורס המדובר אותו העביר עו"ד קורב. נכחתי באותה סדנא "נלוזה" לפני שנתיים. דבריו "החמורים" כפי שהתפרסמו ב"הקלטות המרשיעות" הן חלק מסדנא מובנית המועברת במסגרת קורס שמטרתו להקנות לסטודנטים כלים להופיע בפני בית המשפט, לנהל דיוני הוכחות וחקירות נגדיות. לשם כך ניסה עו"ד קורב לחזק את בטחוננו העצמי באומרו כי גם שופטים הם בני אדם ואינם בדרגה של מלאכים, וכן יש בהם גם חמורים. חלקם כמו שאר בני התמותה עושים טעויות גם אם מדובר בנשיאת ביהמ"ש העליון וחלקם רחמנא ליצלן אינם מקשיבים באדיקות לכל הנאמר באולם ביהמ"ש.

הסדנא מועברת בצורה בלתי פורמלית ובאווירה חברית ולא היה ולו סטודנט אחד שישב בכיתה וחשב  כי עו"ד קורב מזלזל או משמיץ את המערכת המשפטית, היה ידוע לכולם כי מדובר בהקדמה הומוריסטית וצינית להמשך סדנא המלמדת פרקטיקה משפטית.

כמה חבל שכעו"ד צעירה נגלית לנגד עיני מציאות איומה של עריפת ראשים,  וראשו של אדם שעמל במשך שנים  בסבלנות ובעבודה קשה בבניית שם, מוניטין וקריירה, מותז  ללא כל ייסורי מצפון ורגשות אשם.

מציאות בה התקשורת שבויה בידי קומץ בעלי אינטרסים ואינה עוד כלי לגילוי השחיתות והאמת
מציאות בה התקשורת שבויה בידי קומץ בעלי אינטרסים ואינה עוד כלי לגילוי השחיתות והאמת אלא כלי משחית בעצמה
אלא כלי משחית בעצמה.

מציאות בה מערכת המשפט זנחה את חשיבות חקר האמת ומלבד חבריו של קורב לפרקליטות והסטודנטים היודעים את האמת אודותיו לא יצא אף אחד מהמערכת המשפטית להגנתו של קורב בניסיון לשים דברים בפרופורציה.

חבל שהמערכת המשפטית נותנת יד לדבר, ובמקום לעמוד מאחורי חבריה היא מפקירה אותם.     

חבל עוד יותר שעו"ד קורב היקר משלם את המחיר האישי על המציאות העגומה הזו.