סכנה לדמוקרטיה בליכוד

השבוע מגיש יו"ר הליכוד בנימין נתניהו הצעה למרכז הליכוד שתסתום את הגולל על הדמוקרטיה בתנועת הליכוד.

עמנואל גרטל , י"ד באדר תש"ע

השבוע עומדת להתברר בתוך תנועת הליכוד החלטה הרת גורל לגבי הדמוקרטיה הפנים-מפלגתית בישראל. לא פחות.

ביום ד' השבוע תובא בגני התערוכה בתל אביב הצעה בפני חברי מרכז הליכוד להאריך את כהונתם בשנתיים נוספות, ולהסכמתם ל'קומבינה' אשר תאריך למעשה את כהונתם עד למועד בלתי ידוע. יום לאחר מכן, בקלפיות אשר תפוזרנה ברחבי הארץ, יתבקשו חברי מרכז הליכוד להצביע על הצעת יו"ר התנועה וראש הממשלה לשינוי בחוקה ובעד שיטה חדשה לקיום הבחירות הפנימיות בליכוד.

קבלת הצעתו של נתניהו תהיה לעניות דעתי, התחלה של דעיכת הליכוד. בסופו של התהליך עלולה ח"ו להתחולל בליכוד התפוררות במתכונת של מפלגת העבודה, ממש כפי שדחיקתו של אדיסו מסלה בבחירות הפנימיות ב'עבודה' סימנה ראשיתו של תהליך אשר הוביל את 'העבודה'
ביום ד' השבוע תובא בגני התערוכה בתל אביב הצעה בפני חברי מרכז הליכוד להאריך את כהונתם בשנתיים נוספות, ולהסכמתם ל'קומבינה' אשר תאריך למעשה את כהונתם עד למועד בלתי ידוע
ממפלגת שלטון למפלגה שפוטנציאל המנדטים שלה הפך לחד-ספרתי.

למי שלא זוכר, נצחונה הראשון של תנועת הליכוד ועלייתה לשלטון בשנת 1977 חולל רעידת אדמה במערכת הפוליטית הישראלית. היתה זו תנועת הליכוד שהראתה לראשונה מופת ודוגמה לדמוקרטיה פנים-מפלגתית. התנועה בהנהגתו של מנחם בגין חוללה שינוי דמוקרטי פנימי ובו-בזמן הכניסה את שיטת הבחירות המוקדמות לתרבות הפוליטית בישראל.

המפלגות המובסות, בייחוד מהצד השמאלי של המפה הפוליטית, נאלצו בחוסר רצון בולט להתאים את עצמם לשיטה הדמוקרטית שהצליחה במפלגה המנצחת. הבחירות הפנימיות במפא"י-המערך-העבודה שנערכו עד אז במתכונת של ועדה מסדרת ופתקים עברו שינוי והתאמה והשורות נפתחו למינויים חדשים. "צעירי" מפא"י-המערך-מפלגת העבודה שהיו עד אז בני 40 עד 50 פלוס הפכו פתאום לצעירים ממש!

פתיחת שורות הליכוד לחברים חדשים ומוכשרים כמו גם הפתיחות לדמוקרטיה פנימית סחפו כמעט את כל המפלגות האחרות. שיטת הבחירות המקדימות (הפריימריס), על כל חסרונותיה, נהוגה מאז ועד היום ברמות דמוקרטיות שונות ברוב המפלגות בישראל והמשך קיומה, גם אם הוא בכמה מפלגות למראית עין, הוא תוצאה של תחרות על לב הבוחר ורצון לכבוש את ליבו.

והנה, נראה כי הליכוד פותח במהלך של חזרה לתקופת החושך של מפא"י. הצעתם של היו"ר נתניהו, יו"ר מרכז הליכוד משה כחלון ובתמיכתו של יו"ר המזכירות השר ישראל כ"ץ תסיג לאחור את הדמוקרטיה המועטה שאליה התקדמנו עד היום.

עפ"י ההצעה שתובא השבוע בפני חברי מרכז הליכוד, יתקיימו בחירות חדשות לועידה רק אם חלפו 3 שנים מהבחירות האחרונות לכנסת או לרשויות המקומיות. התיחכום הערמומי של הצעה זו, יתברר מיד.

ובכן, מסקירת מועדי הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות מתברר שבמשך 32 השנים האחרונות והחל משנת 1978 – שנה בה הופרדו מועדי קיום הבחירות לכנסת ולרשויות, היה רק 'חלון זמנים' אחד (!) שבו היה אפשר לקיים את הבחירות למרכז הליכוד עפ"י ההצעה שתובא השבוע להצבעה. "חלון הזמנים" הזה התרחש בין הבחירות לרשויות המקומיות שנערכו ב- 28-02-1989 לבין הבחירות לכנסת שהתקיימו 3 שנים ו-4 חודשים מאוחר יותר, ב- 23-06-1992. בכל שאר השנים לא היה 'חלון זמנים' של יותר מ-3 שנים, כפי שמחייבת ההצעה לשינוי החוקה שתובא השבוע להצבעה.

ברור לכל מי שעיניו בראשו שבחירות המתקיימות פעם אחת ב-32 שנה מרוקנות את הדמוקרטיה מתוכנה. אם תתקבל הצעתו של נתניהו, יש סיכוי סביר שרוב חברי מרכז הליכוד המכהנים כיום, יגיעו לשיבה טובה לפני שכהונתם תסתיים. אם הצעתו של היו"ר נתניהו תאושר השבוע, הסיכוי של צעירים ואנשים מוכשרים חדשים לתפוס את מקומם בליכוד במהלך 32 השנים הבאות, יורד למינימום.

אין פלא איפה שחוגים רחבים בליכוד אשר ראו את עצמם מתקדמים בתוך שורות התנועה "תפסו" לפתע את עצמם וקלטו רק בשבועות האחרונים את מלוא המשמעות של המהלך שנתניהו מבשל. גל פתאומי של פניות מהשטח הגיע לחברי הכנסת ולשרים המכהנים ואלה מצאו את עצמם נאלצים להחליט מה עמדתם כלפי הצעת נתניהו. גם 1000 האופנוענים אשר התפקדו בחודש האחרון במהלך
הצעתך, מר נתניהו, עלולה לגרור אחריה את כלל המפלגות והחזרת הפוליטיקה הישראלית לימי מפא"י החשוכים. אני מודיע לך מראש כאן ועכשיו, שאתנגד בכל תוקף להצעות שאתה מביא!
מתוקשר מתוך כוונה להיבחר למרכז הליכוד (כפי שמופיע באתרי האינטרנט בהם 'התבשל' המהלך) עלולים למצוא את עצמם 'מתייבשים' שנים ארוכות ללא השפעה ממשית.

יש לציין שנתניהו איתר בזמן את הסערה המתפרצת ומנסה לכבותה לפני שתתפוס להבות. כחבר מרכז ליכוד, קיבלתי השבוע 2 שיחות טלפון (!), כל אחת למספר טלפון שונה, בה הושמעה לי הקלטה של ראש הממשלה המבקש ממני להצביע בעד הצעותיו שתובאנה השבוע להצבעה.

ובכן מר נתניהו, בעיני, מהווה הצעתך ראשיתו של תהליך הרס הדמוקרטיה בתוך תנועת הליכוד, תגרום להתנוונות התנועה ולהסתלקות הכוחות החדשים והמוכשרים. לא לכך ציפיתי עת פעלתי בהתנדבות והדבקתי בשנים 1976-1977 מודעות של מח"ל ומנחם בגין. לא זו התנועה שקיוינו שתצמח לנו כאלטרנטיבה לשלטון מפא"י-המערך!

הצעתך, מר נתניהו, עלולה לגרור אחריה את כלל המפלגות והחזרת הפוליטיקה הישראלית לימי מפא"י החשוכים. אני מודיע לך מראש כאן ועכשיו, שאתנגד בכל תוקף להצעות שאתה מביא!

לשמחתי, מתברר שאינני לבד.