להציל מדינה - לא ממשלה

איננו יכולים להרשות לעצמינו את המסקנה המוטעית והמסוכנת של חלק מההנהגה והציבור ש"העולם נגדנו", ואין מה לעשות חוץ מלשבת יחד ולקונן על מר גורלנו.

ח"כ ציפי לבני , כ"ה בניסן תש"ע

דעות לבני
לבני
צילום: ערוץ 7

המצב הקשה בו נמצאת ישראל מול העולם אינו כורח המציאות. ההידרדרות במצבה של ישראל גורמת לרבים וטובים בציבור לקרוא לקדימה להצטרף לממשלה. "צריך להציל את המדינה" אומרים לי. קריאות היוצאות מהלב ונכנסות ללב.

הציבור רוצה את קדימה בממשלה כי הוא מבין שהמדיניות של קדימה צריכה להחליף את מדיניות הממשלה הזאת. 

הצטרפות למדיניות הקיפאון וההישרדות רק תגרום עוד נזק. כדי לעשות את הטוב למדינה צריכים להתקיים שני תנאים מצטברים: האחד- ראש ממשלה שמאמץ מדיניות אחרת ושפויה והשני - הרכב ממשלתי בו יש רוב לאותה מדיניות. זו ההחלטה המהותית שנמצאת לפתחו של ראש הממשלה.

איננו יכולים להרשות לעצמינו את המסקנה המוטעית והמסוכנת של חלק  מההנהגה והציבור ש"העולם נגדנו", ואין מה לעשות חוץ מלשבת יחד ולקונן על מר גורלנו.

אחדות פוליטית היא חשובה ונכונה רק כשיש הבנה משותפת של הסיבות למצב ואחדות סביב הפתרון לו. 

גם אם תהליכים בעיתיים נגד ישראל קיימים מזה זמן - ההחמרה אינה בגדר תופעת טבע.  היא ניזונה ממדיניות שגויה ומהתנהלות בעיתית.

לפני קצת למעלה משנה ישראל  ועמדותיה היו מקובלות על הקהילה הבינלאומית. נלחמנו בטרור, העולם התאחד נגד החמאס, ניהלנו מו"מ על בסיס  האינטרסים של ישראל בתמיכה בינ"ל, היינו שותפים עם העולם בגיבוש סנקציות נגד איראן.

כל זה התאפשר, כי היה ברור שממשלת ישראל כנה בכוונותיה ונחושה להגיע להסדר מתוך ראית האינטרסים הישראלים - ולא כטובה לערבים או כתוצאה של לחץ בינלאומי.

העולם לא השתנה בשנה הזאת וגם לא עמדותיו היסודיות.

השינוי היחידי הוא שהעולם היום, שנה אחרי, לא יודע מהי מדיניות ממשלת ישראל, במקרה הטוב,  ולא מאמין לכוונותיה במקרה הגרוע.

העולם מבקש לקבל מישראל את התשובות שגם הציבור בישראל זכאי לקבל. תשובות שביקשתי כיור קדימה לקבל ערב הרכבת הממשלה, ודבקותו של נתניהו, כבר אז, בשותפיו הקואליציוניים היתה התשובה היחידה שניתנה לי. בשל כך הובלתי את קדימה לאופוזיציה.

ארה"ב היא עדיין ידידתה הגדולה של ישראל, ומערכת היחסים הזאת היא הנכס האסטרטגי המרכזי של ישראל - הן במובן הצבאי והן מבחינת מעמדנו האזורי, ומה שנדרש עכשיו הוא  תיאום קריטי מולה. 

נכונות ארה"ב לקדם את תהליך השלום ושיחות הקירבה הן הזדמנות, ולא עת קשה לישראל.

במקום להתחמק ולחפש מילים נוחות לכולם, ראש ממשלת ישראל צריך ביזמתו לשתף את  נשיא ארה"ב באינטרסים של ישראל - לא רק בנושא האירני אלא גם בעניין הפלשתיני והסורי,  לחלוק את יעדיו ביחס לגבולותיה העתידיים של ישראל ולתנאי הסדר המיצג את האינטרסים שלה. המוכנות לפשרות כדי להגיע להסדר, והקווים האדומים שבלעדיהם לא יכון. 

פתיחות כזאת נדרשת וביוזמתנו,  ולא כדי לרצות את האמריקאים, אלא כברית אסטרטגית בין שותפים. רק כך נוכל לקבל תמיכה בנושאים המהותיים לנו.

כך צריכה להראות פגישה בין נשיא ארה"ב לראש הממשלה. 

נתניהו ינסה לומר שהמאבק מול העולם הוא על ירושלים- שהינה קונצנסוס חוצה מפלגות ועילה לתמיכה גורפת נטולת ביקורת בממשלה.

ירושלים היא אכן קונצנסוס יהודי וכך תישאר.

זוהי המשימה המשותפת  חוצת המפלגות. זוהי המשימה ההיסטורית שצריכה להיעשות בהסדר קבע.

ההימנעות מהגעה להסדר רק שוחקת את מעמד ישראל בירושלים.

צודק מי שאומר שכל ממשלות ישראל בנו בירושלים אבל במקביל לא ניסינו להתחמק מהסדר. להפך- שאפנו אליו .

יש הבדל תהומי בין אחדות סביב ירושלים לבין תמיכה פוליטית במדיניות שגויה  הפוגעת קודם כל בירושלים. די לראות שככל שרבות ההכרזות כך נשחק מעמד ישראל בירושלים החשובה  לכולנו .

ההימנעות מהחלטה תוביל לכך שיחליטו בשבילנו – ולא לטובתנו.

ראש הממשלה תלוי מרצונו בשותפים המרחיקים את הציבור מהיהדות, בשותפים המשדרים עוינות, מרחיקים אותנו מהעולם החופשי ובשותפים העונים אמן על כל מדיניות. קדימה אינה כזאת.

חזרתי והבהרתי לראש הממשלה בשיחות אישיות ובפומבי - ההכרעה היא עכשיו. מעשיך יעידו על החלטותיך. ניסוחים עמומים שכל מטרתם להשביע את רצון ארה"ב והקואליציה, בצירוף ניסיונות לפרק את קדימה כדי לייצב את הקואליציה הזאת במקום להחליפה , יעידו כי בחרת להיות פוליטיקאי קטן ולא מנהיג .

אם תחליט להיות מנהיג, אם תחליט לעשות את הדבר הנכון ותכריע את ההכרעות שדורשות הסדר עם הפלשתינאים - קדימה בראשותי  תתמוך. אם תקבל את ההחלטה האישית ולא יהיה בידך הכח הפוליטי להוציאה אל הפועל ושותפיך הטבעיים יבקשו להפיל את הממשלה כדי למנוע הסדר- נהפוך אנו לשותפים ולו רק לצורך זה.

עד כה מעידה התנהלות ראש הממשלה כי אף שאימץ את המילים הנכונות, הוא לא שינה באופן אמיתי את עמדותיו. בודאי שהרכב הממשלה אותו בחר לא מאפשר שום שינוי אמיתי ועניינו בפירוק קדימה גובר על הצורך הלאומי בשינוי מדיניות. אלה הפועלים לפירוק קדימה מעוניינים בעוד אצבעות להישרדות נוחה פוליטית ורעה למדינה.

אני מאמינה באופן מפוקח, ולאחר שניהלתי מו"מ עם הפלשתינאים שלא הסתיים ולא הגיע למבוי סתום כי הסדר הוא אפשרי. הסדר כזה לא יהפוך את האזור למזרח תיכון חדש, אבל הוא יקבע את גבולותינו,  ייצר לגיטימיות בלתי מעורערת על קיומינו כמדינה יהודית ויאפשר לנו להגן על עצמנו. סיכמנו, על דעת העולם כולו,  שהמדינה הפלשתינית תקום רק לאחר שיתמלאו כל תנאי הביטחון שלנו.

עמדותיי לא השתנו. את המו"מ הזה אפשר וצריך להמשיך.  אך המצב השתנה  בגלל מדיניות מוטעית, התנהלות שגויה, קואליציה רעה והעדר חזון.

אני אמשיך  כיור האופוזיציה להגן על ישראל, על מהותה וערכיה כמדינה יהודית ודמוקרטית, על זכותנו לפעול בכח נגד הטרור ועל חובת העולם למנוע התגרענות איראן. 

נכנסתי לפוליטיקה כדי להוביל את ההכרעות האלה ואעשה הכל כדי שאלה יתקבלו ויבוצעו - בין אם על ידי ובין אם על ידי אחרים . המקום בו קדימה תהיה- בממשלה או באופוזיציה כאלטרנטיבה – יקבע על פי המבחן הזה.

בבחירה שעומדת בפני בין להציל  פוליטית ממשלה רעה ולתמוך במדיניות מוטעית לבין להציל את מדינת ישראל על ידי שינוי במדיניות - נבחר לפעול למען המדינה.