"ידיעות אחרונות" העלים את מדינת ישראל

לפי ספר גאוגרפיה שהוציא לאור ידיעות אחרונות יש רק מדינה אחת על המפה בין המדבר הסורי לבין הים התיכון, והיא ירדן.

אריה יצחקי , ה' באייר תש"ע

דעות לבן ריק
לבן ריק
צילום: באדיבות המצולם

בצהרי ב' חנוכה הגעתי עם רעייתי וילדי למחסן הספרים הגדול של "ידיעות ספרים" באזור התעשייה בחולון כדי להינות ממכירת החיסול של יותר ממיליון ספרים במחיר מציאה.

זה היה מחזה מרנין.  מאות ישראלים מבוגרים וילדים שוטטו בין המדפים, רכשו ספרים ויצאו עם שקיות ענק גדושות ומלאות. אמרתי לעצמי: "לא יאומן גם בישראל של שנת תש"ע יש חובבי וקוראי ספרים; לא פסה תקוותו של "עם הספר".

גם אנו רכשנו מספר ספרים ואפילו קיבלנו שי צנוע את הספר "המזרח התיכון", ספר ילדים מהסדרה "העולם שלנו" (our world) שיצאה לאור בחו"ל בשנת 2006.

ה"מו"ל הישראלי" "משכל"- הוצאה לאור מיסודן של "ידיעות אחרונות" וספרי חמד, רכש את הזכויות, תירגם את הספר מאנגלית והדפיסו בשנת 2009. חלפו כמה חודשים והנה הגיע בני, דוד, תלמיד כיתה ו', ואמר לי: "אבא, ספר הגיאוגרפיה שקנית לי בחנוכה הוא ספר מוזר, מפת מדינת ישראל לא קיימת בו!!".

התחלתי לעיין בספר ששייך להפקות דיסני וכבר בהתחלה נחרדתי. בעמוד 13 מופיעה מפת ארצות המזרח התיכון. זוהי מפה מדהימה. בין המדבר הסורי לבין הים התיכון יש מדינה אחת ושמה ירדן הצבועה בחום בהיר. השם "ישראל" מופיע במפה אך למרבה ההפתעה הוא בתוך הים התיכון. הוצאת "ידיעות אחרונות" מציגה במפה את חזון העתיד של האויב הערבי "הקו הכחול"- היינו מדינת ישראל בתוך הים. וכדי להוסיף חטא על פשע סימן הגרפיקאי של "ידיעות אחרונות" כתם חום כהה במרכז הממלכה הירדנית הגדולה
בעמוד 27 נכתב כי ישראל: "נוסדה בשנת 1948 בידי האומות המאוחדות". לא היה מעמד הכרזת העצמאות ב- ה' באייר תש"ח בה הכריז דוד בן- גוריון על הקמת המדינה? לא היתה מלחמת העצמאות בה נהרגו 6,200 יהודים, חיילים ואזרחים?
הנראה כמו יהודה ושומרון, ואת רמת הגולן סיפח לסוריה.

ידענו עוד קודם לכן של"ידיעות אחרונות" יש בעיה עם מפת ישראל. תמיד לקראת החופשות במועדי ישראל הם מפרסמים מפות בהן מופיע השטח של יהודה ושומרון בצבע שונה מזה של מדינת "הקו הירוק", ותמיד הם מתעלמים מפעילויות ואתרים "מוקצים מחמת מיאוס" שאיתרע גורלם לשכון ממזרח לקו גבעת עוז- לטרון- מיתר, אך הפעם הם התעלו על עצמם וכל מדינת ישראל "יוק". פשוט העלימו אותה.

אך מה לעשות ואפילו אדון דובי אייכנואלד מנהל "ידיעות ספרים" לא יכול להתעלם לגמרי מהתופעה ששמה "מדינת ישראל"; אך אל דאגה, בקטע המוקדש לישראל (6 עמודים עם תמונות) כתוב שחור על גבי לבן כי שטחה של ישראל הוא 20,770 קמ"ר!! זה כמובן נתון ארכאי ומיושן- כידוע זה היה שטח המדינה במאי 1967. מאז חלפו 42 שנים ושטח המדינה כיום הוא כ- 30,000 קמ"ר (כולל יו"ש ורמת הגולן). ב"ידיעות אחרונות" לא שמעו על כך- הם בתרדמת עמוקה.

ועתה לחידוש ההיסטוריוגרפי מרעיש!! בעמוד 27 נכתב כי ישראל: "נוסדה בשנת 1948 בידי האומות המאוחדות". לא היה מעמד הכרזת העצמאות ב- ה' באייר תש"ח בה הכריז דוד בן- גוריון על הקמת המדינה? לא היתה מלחמת העצמאות בה נהרגו 6,200 יהודים, חיילים ואזרחים? האו"ם ייסד לנו את המדינה. אין גבול לסילוף.

וכמובן יש את התמונות שהן "פוליטיקלי קורקט" לעילא ולעילא.  יש תשע תמונות בפרק הקצר. בחמש מהן מופיעים בני המיעוט הערבי. בשער מופיעים שני ילדים יהודי וערבי וזה חריג מאוד. בשער של תורכיה יש ילד אחד- תורכי (איפה המיעוט הכורדי?) בשער של איראן יש ילד אחד- פרסי (איפה המיעוט האזרי, המיעוט הערבי והמיעוט הכורדי?) בשער של מצרים וערב הסעודית- ילד אחד. רק בישראל יש מדינה דו – לאומית לפי חזון אייכנואלד...

בעקבות "התגליות הגיאוגרפיות", ההיסטוריות והמדעיות של "ידיעות אחרונות", מיהרתי ועיינתי בשאר ספרי הסידרה והתברר כי כולם מלאים בטעויות עובדתיות ושטחיים להחריד. בקיצור, למרות הדמויות היפות של דיסני המעטרות את הספרים הללו, אין מקומם בבתים משכילים במדינת ישראל היהודית. 

אז מה עושים רבותי וגבירותי נגד הגילדה התקשורתית המעוותת את עובדות היסוד ומנסה לשטוף את מוחם של אזרחי ישראל? להגיד שזה לא שייך למחננו וממילא איננו קוראים את העתון או הספרים הללו – זה מעשה בת יענה. הפתרון הוא לא החרמת העתון והחרמת ספרי "ידיעות ספרים" כי בשל האחוז הקטן שלנו באוכלוסיה החרם לא יהיה אפקטיבי.

הפתרון הוא שימוש מסיבי ומתוחכם באמצעי התקשורת המודרניים כדי להביא לתודעתם של בעלי ועורכי העתון והוצאת הספרים את כעסנו על הסילופים המגמתיים ועל תרבות השקר. זה דורש מאמץ קטן מצדנו שיתבטא בהצפתם בפקסים, טוקבקים, דוא"ל, סמ"סים ומכתבים למערכת. ואם יש צורך גם בהגשת תביעות דיבה.

היה רצוי מאוד לתגבר את מנגנוני המעקב אחרי התקשורת העויינת שקיימים כבר בשטח, בכסף ובמתנדבים. לשגר תגובות- הכל בשפה תרבותית ונקייה, בלי חרפות, גידופים או לשון הרע. אין ספק שלחץ כזה יעזור והאדונים ארנון (נוני) מוזס ודב (דובי) אייכנוולד לא יוכלו להתעלם ממנו.