מנהיגות במקום השתלטות

בימים טרופים (עקבתא דמשיחא קוראים לזה), בהם קיים אובדן ערכים וזהות בציבור הישראלי במקביל לצימאון אדיר לתוכן משמעותי כולל, הציבור הציוני דתי לא יכול להמשיך ולדשדש

יוני שטבון , ט"ז באייר תש"ע

מנהיגות במקום השתלטות, איחוד במקום פלגנות. תבוסת המחנה הדתי לאומי במרכז הליכוד, יחד עם מציאות מביכה בהקמתן של שני מפלגות ציוניות דתיות קטנות בבחירות האחרונות, מובילים לתוצאה אחת.- תנועה ציונית דתית אחת, גדולה וחזקה.

לא ניתן להשליט עמדות ערכים בצורה כפייתית (גם במסווה בחירות דמוקרטיות) ולדרוש מנהיגות. תפיסות עולם  מובילים ומנהיגים, על ידי הצבת והצגת חזון, במקביל ליכולת הנעה ומנהיגות אמיצה ואמיתית, שלא בוחרת בקיצורי דרך. יש בכוחה של התפיסה האמונית - הציונות הדתית על גווניה השונים, להציב דרך וכיוון בכל תחומי החיים לכלל העם, בעוצמות גדולות וצניעות ראויה. הכוחות והמשאבים האדירים, אשר מקדיש להם משה פייגלין בליכוד, ימשיכו להתנפץ על חומת הבטון הליכודניקית, אשר דוחה בצורה טבעית את ניסיון ההשתלטות. אז לאן?

"משה חזור הביתה" כך קרא אמש ח"כ בן ארי לפייגלין. לאיזה בית התכוון? לבית עם הגג הקטן באופוזיציה, או לבית עם גג קטן יותר בקואליציה. האבסורד אשר נקלעו אליו הציבור הדתי לאומי והנאמנים לעולם ערכים זה, דורש חשיבה והפקת לקחים, אולם בעיקר שינוי תפיסתי.

בימים טרופים (עקבתא דמשיחא קוראים לזה), בהם קיים אובדן ערכים וזהות בציבור הישראלי במקביל לצימאון אדיר לתוכן משמעותי כולל, הציבור הציוני דתי לא יכול להמשיך ולדשדש. לא ניתן עוד להניף דגל אחד בלבד ואיתו לצעוד מול העם, מנגד, חשיבה במונחים סקטוריילים צרים בלבד, פירושה התעלמות 'חרדית' מוצהרת מתהליך התחייה בדמותה של מדינת ישראל.

נדרש שינוי תודעתי בציבור הציוני דתי, אשר למעשה קרה ועדיין קורה בתחומי הרוח והמעשה בתחומים רבים,אך ממאן להיות מתורגם גם לתחום המדיני והפוליטי (כן ,זו לא מילה גסה). מפלגה היודעת להציב עמדה מוסרית ערכית , המבוססת על מורשת ישראל בכל הסוגיות תהיה ראויה על ידי הציבור, להיתפס כמנהיגה. לא השתלטות ולא פלגנות גלותית, יובילו להבאתן לידי ביטוי ראוי של העוצמות הנפלאות הקיימות בשטח. 

נכון ,קיימים חילוקי דעות ונושאים הדורשים בירור ולפעמים גם נוקב, אך מול 'הקפאה' תרבותית הנשענת על רוחות מערביות ימצאו הם את מקומם בפרופורציות הראויות. לקיחת אחריות ויוזמה של מנהיגות צעירה ורעננה חסרת משקעי עבר, תוכל לקרא תיגר על החלל הקיים ובעזרת ה' גם להוביל לשינוי המיוחל.