הר ברכה ויצהר תחילה

איך יתכן שהחרבת ישיבה או בית כנסת על ידי ממשלת ישראל לא מזעזעת את אמות הסיפים? האם הלב שלנו התכסה בערלה האוטמת את רגשי הקודש שלנו?

צבי ברש , כ"ו באייר תש"ע

צבי ברש
צבי ברש
ערוץ 7

המנהל האזרחי הוציא אמש (אור ליום שני) צו הריסה לישיבת עוד יוסף חי בישוב יצהר שבשומרון. מהישיבה נמסר כי "מדובר במבנה-קבע מפואר בגודל 1300 מ"ר שנבנה בסיוע משרד השיכון ואושר ע"י הרשויות השונות לשמש כמוסד חינוכי. בצו-ההריסה נכתב שהוא מבוסס על צו הפסקת עבודה שניתן לפני 11 שנים - צו שאנו שומעים עליו עכשיו לראשונה".

ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר צילם: אולפני אתרוג

כשקראתי את הידיעה הזאת חשכו עיני. ממשלת ישראל, הממשלה של ביבי, ליברמן ואלי ישי מתכוונים להחריב בית מדרש יהודי קדוש ומפואר ביצהר. שאלתי את עצמי איך השלטון מעיז להחריב בית מדרש, והרי הוא המקום הקדוש ביותר לנו כיהודים אחרי הר הבית? האם הם לא מפחדים לפגוע במקום קדוש? האם הם לא חוששים לתגובה חריפה מצד הציבור היהודי בארץ או בתפוצות? והתשובה היא –  לא, הם לא חוששים. 

תוכנית השלבים

כל שלטון שרוצה לפגוע באוכלוסייה בתוכה דואגת קודם כל לערוך מסע דה-לגיטימציה לאותה אוכלוסייה כדי שהאזרחים מן השורה לא יתקוממו נגד המעשה הנפשע. כך עשו במהלך ההיסטוריה, גם בדור האחרון.

לאחר שנעשה עבודת שנים של דה-לגיטימציה ע"י נציגים בכנסת ובעיקר ע"י אנשי השמאל בתקשורת, השלטון עובר לשלב הבא: שלילת הזכויות של אותה אוכלוסייה לא רצויה. ואכן, אצלנו כבר למעלה מ-10 שנים יש "נהלים מיוחדים" לאכיפת חוק והגשת כתבי אישום נגד אוכלוסייה מסויימת: המתיישבים. כמו בשלב הראשון גם בשלב הזה השלטון בודק אם האזרחים מן השורה יתקוממו נגד האפלייה והגזרות. וגם כאן השקט נשמר. השוטרים מבצעים את הפקודות והפרקליטים מכינים את כתבי האישום. מה רוצים מהם? הם רק מבצעים את הפקודות.

כיון שלא נתקלים בסרבנות בביצוע הפקודות והציבור לא מתקומם נגד זה, עוברים לשלב הבא.

השלב הבא הוא החרבת יישובים: גוש קטיף וצפון השומרון. במשך שנים פעלו להמאיס את ההתיישבות בגוש קטיף על אזרחי ישראל. מגישים ברדיו ובטלוויזיה הסיתו נגד תושבי האזור. מה לא אמרו כדי לפורר את התמיכה בהתיישבות: "חיילי צה"ל נהרגים לשווא שם בגלל "קומץ" מתנחלים", "אנו כובשים את האדמה של עם אחר", "מי רוצה לשרת בסמטאות של מחנה פליטים זה או אחר שם?".

לאחר שהרגישו שהצליחו לנתק את הקשר של הציבור אל המקום ואל האוכלוסייה שם, פרסמו את תוכנית "ההתנתקות" שעיקרו "פינוי" המתנחלים ב"רגישות ונחישות" ל"קראווילות" ושאר "פתרון לכל מתיישב" – מילים מכובסות שהוכנו היטב על ידי מכונת תעמולה אנטי-יהודי. תוכנית הגירוש הוצגה כתוכנית התנתקות, גירוש הפך לפינוי, אכזריות כונתה רגישות ונחישות, קראוונים קטנים ועלובים המתאימים להומלסים נקראו קראווילות (וילות!). למרות שמכונת התעמולה לא ערכה מסע דה-לגיטימציה לתושבי צפון השומרון במשך שנים כיון שהם צורפו ל"עזה" השנואי, הבינו שלא תהיה התנגדות ממשית, שהרי החיילים והשוטרים רק ממלאים פקודות והאזרחים הורדמו כראוי.

החרבת ישיבות ובתי כנסת ע"י "אחרים"

השאלה עלתה, מה יעשו עם בתי המדרש ובתי הכנסת? אם יתנו את הפקודה להרוס אותם, חששו שזה יגרום לחיילים ולשוטרים לא למלא את הפקודות ואולי זה יגרום לפעולות חריפות מצד הדתיים? בגלל הספק, השלטון עשה מצג שווא, שבו הוא "דואג" לקדושת המקומות האלו. לפני שצה"ל עזב את המקום, תלו פתקים על הישיבות ועל בתי המדרש שעליהם כתוב "מקום קדוש". הם ידעו בדיוק מה הערבים, שונאי ישראל, יעשו ברגע שהיכלי הקודש שלנו יפלו לידיהם. אבל הם גם ידעו שאף אחד לא ממש יתקומם נגד זה. הם צדקו. הערבים באו בהמוניהם אל הישיבות ואל בתי הכנסת שלנו וחיללו אותם. לאחר מכן הם שרפו אותם באש. אצלנו זה עבר בשקט.

שריפת בית כנסת בגוש קטיף פלאש90

כיון שכל זה עבר בשקט, עוברים לשלב הבא: חורבן ההתיישבות ביהודה ושומרון.

איך מתחילים?

קודם כל מקפיאים את כל הבנייה ליהודים. בהתחלה היו סימני התקוממות. המתיישבים ניסו למנוע את כניסת הפקחים בגופם וראשי מועצות הקימו אוהל מחאה בירושלים. מה עושים כדי למסמס את תחילת ההתקוממות? מודיעים על הקלות: השלטון הודיע שייבנו מבני ציבור ובתי ספר והוסכם על ועדת חריגים לבניית מרפסת פה ותוספת חדר שם, וזה מסמס את הכל והשקט והשלוה חזרו למחוזותינו. 

אבל כדי להצליח בתוכנית הגירוש חייבים להבטיח שחיילי צה"ל לא יסרבו לבצע את הפקודות. ולכן השלטון התחילו לדכא את אלה שמובילים את הקו החינוכי המלמד שהתורה אוסרת לחיילים ולשוטרים לקחת חלק, אפילו קטן, בגירוש יהודים והרס יישובים. ובכן משרד הבטחון החל לפני חודשים בפעולות כדי לסגור את ישיבת הר ברכה בראשית הרב אליעזר מלמד שליט"א. קודם כל, מערכת הביטחון הוציאה את הר ברכה מההסדר. כשזה עבר בשקט, הם פעלו לרוקן את הישיבה מתלמידים. הם איימו לסלק אותם מתוכנית ההסדר ולגזור עליהם מאסר בכלא צבאי.

בד בבד, פועלים הצבא, המשטרה והפרקליטות לדכא כל מוקד של התנגדות אמיתית למהלך הגירוש. ולכן השלטונות מתנכלים ותוקפים ללא הרף את תושבי יצהר כי שהם הגרעין הקשה, אידיאולוגית ומעשית, בהתנגדותם להחרבת ההתיישבות.

והנה אנו חוזרים אל הידיעה הזוועתית שבה פתחנו: השלטונות הכריזו על כוונתם להחריב את ישיבת עוד יוסף חי ביצהר. הפעם הם לא שולחים את ההמון הערבי לבצע את המעשה האנטישמי הזה. הם ישלחו את השוטרים ואת החיילים.

הרי הם רק מבצעים פקודות, ולא מצפים לבעיות מיוחדות מצד הציבור...