תחקרו בשקט

האם לא ניתן לנהל חקירה משטרתית במדינה עם קצת שקט ודיסקרטיות?

עודד רביבי , ג' בסיון תש"ע

דעות אולמרט בבית המשפט. ארכיון
אולמרט בבית המשפט. ארכיון
צילום: מרים צחי

העיתונים יתמלאו בפרטי-פרטים מחקירת שולה זקן. מה הטיחו בה החוקרים, היכן נשברה ופרצה בבכי, מה מצפים עוד להשיג ומתי. אחר כך יגיע מעצרו המתוקשר עד בלי-די של אולמרט עצמו.

האם אנחנו רוצים להיות מדינה נורמלית? אין אזרח במדינה שלא ישיב על-כך בחיוב. אבל כשנבדוק את ההיסטוריה של מדינתנו בששים ושתים השנים האחרונות, מראה כי אין סוף לדוגמאות ואירועים לא-נורמלים שהתרחשו כאן.

מהקמת המדינה בימי הישוב היהודי הקטן והחלש, דרך הניצחון על כל צבאות ערב בששת הימים, ההישגים בתחום ההי-טק והימצאות ישראל היום בין חמשת הכלכלות המובילות בעולם, ניתן למנות עוד הישגים רבים ומרשימים. אבל בתקופה האחרונה, נוכח
האם לא ניתן לנהל חקירה משטרתית במדינה עם קצת שקט ודיסקרטיות, והאם הרדיפה האובססיבית של המשטרה להדליף פרטי חקירה, פרוטוקולים, עדויות והאשמות – לא מלמדות על חוסר-הרצינות וחוסר-ההתמקדות שלהם בחקירה עצמה?
הפרסומים סביב פרשת הולילנד נוצר הרושם כי על רשימת אותם הישגים לא-נורמאלים ניתן להוסיף פרשת שוחד אותה הגדיר שופט במדינת ישראל "מהמעשים החמורים בחומרתם שידעה המדינה".

אינני יודע אם היה או לא היה שוחד, מי מעורב ומי לא אך כדאי לנסות ולהכניס מעט שפיות למערכת. אם לא היה די במצעד החשודים לדיונים בבית המשפט לדיונים בהערכת מעצר, נוספו דבריו של השופט כ"שמן על המדורה". האם שכחנו - ושכח השופט - את חזקת החפות, האם שכחנו פרשיות קודמות שהחלו בקול תרועה רמה והסתיימו בקול ענות חלושה.

מה הועיל המעצר המתוקשר של הגב' שולה זקן בנתב"ג מלבד סיפוק יצר המציצנות של הציבור ויצר הפרסום של קציני המשטרה?! האם לא ניתן לנהל חקירה משטרתית במדינה עם קצת שקט ודיסקרטיות, והאם הרדיפה האובססיבית של המשטרה להדליף פרטי חקירה, פרוטוקולים, עדויות והאשמות –  לא מלמדות על חוסר-הרצינות וחוסר-ההתמקדות שלהם בחקירה עצמה?

גורל פרשת השוחד לא יוכרע בכלי התקשורת. להיפך, הניסיון מראה כי ככל שכלי התקשורת מעורבים יותר - סיכויי התביעה להצליח במלאכתם הולכים ונחלשים. 

אולם, לא רק השופט אשר הביע עמדה על גורל התיק בטרם החל שלב הראיות, המשטרה הדואגת ליחצ"ן את עצמה כדי להתכונן לדיוני התקציב בשנה הבאה, וכלי התקשורת אשמים. גם אנחנו כציבור הצמא לדרמות ולסיפורים צהובים אשמים לא-פחות. אנו מבקשים את הדרמה, צורכים את הידיעות בכלי התקשורת ומוסיפים משלנו כדי ללבות את היצרים.

מה מרגיש זוג שחוגג את יום הנישואים? על כל הדברים הטובים שעברו ביחד. מה אמורים להרגיש אזרחים ביום העצמאות? שלפני ששים ושתים שנה הקמנו פה מדינה בשאיפה להיות מדינה נורמלית, עם מערכת שלטון לא-מושחתת, ערכאות משפטיות השופטות משפט צדק ומשטרה האמונה על אכיפת החוק ביושר, בשוויוניות וללא רבב. אז בואו כציבור נמלא את חלקנו, ניתן למערכות לעבוד בדרך הראויה במטרה שניתן יהיה להתגאות בה.