חינוך איכותי ושירות משמעותי

מערכת החינוך זכו לסיקור נרחב בשל פרשת הבגרות במתמטיקה. מעניין היה לראות כיצד כולם התעלמו מאירוע חשוב ומיוחד שהתרחש במשכן נשיאי ישראל ויוחד כולו לחינוך.

עודד רביבי , י"ח בסיון תש"ע

מערכת החינוך ומשרד החינוך זכו בימים האחרונים לסיקור נרחב בשל פרשת הבגרות במתמטיקה, מבחני המיצ"ב שהתקיימו בעת תרגיל העורף ואיומי המורים שלא לבדוק בחינות אלה בשל דרישות שכר. מעניין היה לראות כיצד כולם התעלמו מאירוע חשוב ומיוחד בהרבה שהתרחש במשכן נשיאי ישראל ויוחד כולו לחינוך.

עשרה ראשי רשויות, צמרת משרד החינוך ואישים הקשורים לאחד עשר מוסדות חינוך אשר נבחרו מתוך אלפי מוסדות חינוך בארץ, כולם הגיעו לקבל מידי נשיא המדינה ושר החינוך את פרס החינוך. במוסדות שנבחרו היו גני ילדים, בתי ספר ממלכתיים, בתי ספר קהילתיים, בתי ספר ניסויים, אולפנא אחת, בתי ספר מהמגזר הערבי ובית ספר ממלכתי דתי מהישוב אפרת.

המנהלים קיבלו את הפרס על היות מסגרות החינוך בראשם הם עומדים מיוחדים ואיכותיים. מצטיינים בהישגים, בקליטת עליה, בשילוב בעלי צרכים מיוחדים, בהקניית ערכים, באווירה מיוחדת, בחינוך לקיימות, במציאת שיטות הוראה מיוחדות, בהשפעה על הסביבה וסתם פשוט מצטיינים.  

נשיא המדינה מר שמעון פרס ציטט  מיאנוש קורצ'אק "תיקון עולם – תיקון החינוך" והבהיר, "ארבע מילים מסכמים את כל התורה כולה".

שר החינוך גדעון סער הודה לאנשי משרדו על הצלחתם לעמוד באתגר של החלפת מבחן הבגרות שהודלף שכן לדבריו "זהו שיעור בחינוך, וחינוך לא משיגים במרמה". סער הדגיש בדבריו כי חלק ממטרות הפרס, הינם לגרום לכך שפועלם של המיוחדים ומובילים יופץ גם ליתר אלפי מוסדות החינוך.
חזרתי הביתה ולא הופתעתי שלא רק שהטקס לא פתח אף מהדורת חדשות, אלא למיטב ידיעתי אפילו לא אוזכר בהן. טוב, חוץ מערוץ 7.

הרב יוסי ארליך, ראש אולפנת צביה במעלות, זכה לתשואות רמות שאמר בצורה ברורה וחדה כי זו זכות להיות מחנך - ותודה לאומה שסומכים על המורים לחנך את דור העתיד.

חזרתי הביתה ולא הופתעתי שלא רק שהטקס לא פתח אף מהדורת חדשות, אלא למיטב ידיעתי אפילו לא אוזכר בהן. טוב, חוץ מערוץ 7.

בשעות הערב, התקשר אליי תת-אלוף ניצן אלון, מפקד אוגדת איו"ש, לבשר לי כי לישוב אפרת ישנה סיבה נוספת לגאווה. בטקס סיום מסלול של יחידה מובחרת נבחרו שני תושבי אפרת לחניכים מצטיינים. הודיתי לו וחשבתי לעצמי, אין זה מקרה שבית ספר מצטיין מגדל בנים מצטיינים. בית הספר שזכה זו הפעם השנייה, מתגאה כבר שנים בעשרות אם לא מאות חיילים וחיילות מצטיינים. החינוך האיכותי מביא לנתינה ולשרות משמעותי. שרות משמעותי הוא הבטוחה היקרה ביותר שיש למדינה וחובתנו לדאוג לכך שבתי הספר יחנכו בצורה כזו, שבני הנוער ירצו לתרום כל אחד על פי כישוריו ויכולתו. רק בחינוך איכותי ובתרומה לקהילה יש עתיד למדינה. 

אם הדברים כה ברורים, למה בקשתו הצנועה של השר איננה זוכה למענה. עד מתי ימשיכו כלי התקשורת לדווח על בני הנוער שהצליחו לגנוב את נוסח בחינת הבגרות, במקום גם להתגאות, להעצים ולפאר את שבאמת ראוי לפרסום. יש הרבה יותר אנשים ישרים ואכפתיים בארץ – מאלו השרלטנים, המכים והמתעללים. באם אנו חפצי מצוינות, חפצי חינוך לערכים, לנתינה ולאכפתיות בואו נדאג שהראוי והכדאי לפרסום יקבלו את הכבוד המגיע להם והמעשים המבישים והמביכים יוצגו כפי שראוי להם.