אפיקים חדשים בקשרי חוץ לשומרון

כל חברי הקבוצה מעורבים בארגוני חשיבה מדינית נחשבים, בהשקעות בינלאומיות, תקשורת ויחסים בינלאומיים. כותרת הערב הייתה "הכירו מתנחל יהודי אמיתי מהגדה המערבית".

דוד העברי , כ"ז בסיון תש"ע

דוד העברי
דוד העברי
ערוץ 7

בשבועיים האחרונים שהיתי בניו יורק ודיברתי לפני קהלים רבים ומגוונים לטובת הישובים היהודיים בשומרון. כרגיל, דיברתי בפני הקהילה האורתודוקסית בבתי ספר ובבתי כנסת ונפגשתי עם מנהיגים קהילתיים והשתתפתי באירועים ציבוריים למען ישראל בסנטרל פארק ובמקומות אחרים.

כל האירועים האלה היו נהדרים. פגשתי הרבה אנשים שמעוניינים להיות מעורבים יותר בפעילויות גומלין עם הישובים שלנו. כתוצאה מכך יותר כיתות ישתתפו בתכנית הכיתות התאומות שלנו. תורמים נוספים יתמכו בפרויקטים שונים. במהלך הביקור שלי התראיינתי לכמה כלי תקשורת יהודיים מקומיים וגם כאלה כלליים ומוכרים יותר.

המפגשים המלהיבים ביותר עבורי בביקור זה היו דווקא מחוץ למעגל הטבעי של ההתיישבות. ערב אחד דיברתי בקבלת פנים שהתקיימה בגינת פנטהאוז בבניין יוקרתי בכיכר יוניון בעיר ניו יורק. כאן פגשתי קבוצה של צעירים בעלי מקצועות חופשיים ללא השתייכות פוליטית. חלקם היו יהודים וחלקם לא, רובם נוטים שמאלה. מארח המפגש יצר אתי קשר לפני כן ושאל אם אהיה מוכן לדבר בפני קבוצה שונה שאין בה "שכנוע המשוכנעים". אמנם זה נחמד להופיע בפני קבוצות שברובם כבר משוכנעים, אך לדבר עם אנשים מחוץ למעגל בוודאי מציב אתגר הרבה יותר גדול ושכרו בצדו.
אינני מצפה שיהפכו לתומכים שלנו רק משום שנתתי להם שעה מזמני. אבל, אני בטוח שפגישה זאת תרמה רבות בהשפעתה על ביטול ה"שד" שמנסים לעשות ממנו

כל חברי הקבוצה מעורבים בארגוני חשיבה מדינית נחשבים, בהשקעות בינלאומיות, תקשורת ויחסים בינלאומיים. כותרת הערב הייתה "הכירו מתנחל יהודי אמיתי מהגדה המערבית". דיברתי לפני הקבוצה במשך שעה רצופה; תיארתי את ההיסטוריה שלנו ואת השקפותינו. מההתחלה הודעתי שלא באתי כדי לשכנע, אלא כדי לאפשר להם הצצה אל תוך נקודת המבט שלנו. לאחר הנאום, נשארתי לדבר איתם אחד על אחד ולענות על שאלות. לאחר שכולם עזבו, המארח אמר לי כמה הוא הופתע שחבריו ממש בלעו את המסר שלי. אותם אנשים שהוא דאג שיתקשו להתחבר למה שאני מייצג, סיפרו לו שהם נהנו מאוד לשמוע ולהכיר אותי ואפילו הסכימו עם הרבה מדברי.

קבוצה זו של אינטלקטואלים נפגשת חברתית ומארחת קובעי מדיניות בינלאומית המדברים לפניה. הצעירים מפתחים דעות לגבי נושאים בינלאומיים. יש להם דעות לגבי ישראל והמזרח התיכון, אך מעולם לא ניתנה להם ההזדמנות לפגוש פנים אל פנים נציג של תנועת ההתיישבות. כל הידע וההסתכלות שלהם עלינו מגיעים ממקורות עקיפים במקרה הטוב, ופעמים רבות אויבינו הם המאכילים אותם.

לאחר שפגשתי קבוצה זו אני עומד מחוזק בתיאוריה שלי שאין לנו הזכות לצאת מנקודת הנחה שאנשים כאלה אבודים לאג'נדה שלנו ושמותר לנו להרשות לעצמנו לא להושיט אליהם יד וליצור מגע. אינני תמים, אינני מצפה שיהפכו לתומכים שלנו רק משום שנתתי להם שעה מזמני. אבל, אני בטוח שפגישה זאת תרמה רבות בהשפעתה על ביטול ה"שד" שמנסים לעשות ממנו. בין אם הסכימו איתי ובין אם לאו, המשתתפים בפגישה זו יצאו משם באומרם לעצמם: "יש משהו במה שהאיש הזה אומר. הוא מאמין במה שהוא אומר והוא מסוגל לנהל שיחה אינטליגנטית ומתורבתת." במעגלים אלה, הבנות כאלה אינן ברורות או פשוטות כלל וכלל.

עוד קשר מדהים שנוצר בנסיעה זו היה עם מחנכים בתנועה היהודית הרפורמית. לא ידוע לי על שום עבודה לבניית גשרים שנעשתה בין תנועת ההתיישבות לבין היהודים הרפורמים של אמריקה. אם נניח בצד ענייני אמונה ופוליטיקה, ישנו מספר גדול מאוד של יהודים אמריקאים שהקשר שלהם לעמם ולמסורתם מתקיים דרך התנועה הרפורמית. שוב, זהו נתון שרוב חברי התנועה נוטים שמאלה - דבר שהוא נכון לגבי רוב יהדות אמריקה. אם ניקח זאת כנתון, האם עלינו להתייאש מהם ולא לחשוף אותם לתנועת ארץ ישראל? זה בדיוק מה שעשינו עד כה. אני מציע שנבנה גשרים ונפתח חלונות לשומרון עבור קהילות יהודיות בגולה.

גם כאן הופתעתי לטובה כשנכנסנו לדלת פתוחה והתקבלנו בחום. המחנכים שם גילו עניין רב בתכנית התאומים עם בתי הספר שלנו והסכימו להציג אותה בפני חבר המנהלים שלהם כחלק מהתכנית החינוכית לשנה הבאה. בדומה לתכניות בתי הספר התאומים שכבר פועלות עם בתי ספר יהודיים בלוס אנג'לס, בניו יורק ובמלבורן, אוסטרליה, תוכניות אלה מציעות הזדמנויות בלתי מוגבלות להתפתחות ובניה עתידים עבור הילדים משני הצדדים. דרך בני גילם הם לומדים על הקהילה היהודית מהעבר השני של האוקיינוס ומחזקים את זהותם היהודית.

משרד קשרי חוץ שומרון פורץ אפיקים חדשים ומפתח קשרים עם קהילות יהודיות ברחבי תבל. אנו שואפים לחשוף אותם לַפַּנים החיוביות של הקהילות שלנו על מנת לספק חומר למחשבה לאנשים שישפיעו על מדיניות ודעות מסביב לעולם.