"אינתיפאדת הספינות" נמשכת

ישראל חייבת לאמץ מדיניות חדשה לטיפול במשטים והקלת המצור על הרצועה בתיאום עם ארצות הברית ומצרים.צעד כזה יאפשר לה להמשיך ולמנוע הגעת אמצעי לחימה מאיראן לעזה.

יוני בן מנחם , כ"ח בסיון תש"ע

מארגני "משט החופש" וממשלת טורקיה הצליחו לסבך את ישראל עם הקהילה הבינלאומית ולהכניסה למלכודת שסופה איננו נראה באופק בשלב זה.

הכישלון הישראלי לעצור את המשט באופן שקט וללא נפגעים נכשל, הכישלון מעודד את תנועת "האחים המוסלמים" העולמית שהינה סונית ואת איראן השיעית להמשיך את הלחץ על ישראל להסיר את המצור הימי מעל רצועת עזה.

במה מדובר?

בימים אלה מארגן העולם המוסלמי שני משטים נוספים לעבר רצועת עזה:

המשט הראשון מאורגן על ידי ארגון "הסהר האדום " האיראני ואמור לכלול שלוש ספינות ועליהן מוצרי מזון ותרופות,כעשרת אלפים מתנדבים כבר הודיעו כי ברצונם להשתתף בו.

את המשט השני מארגן השיח' יוסף קרדאווי,ראש אגודת חכמי הדת המוסלמים.מדובר בפוסק ההלכה הסוני הבכיר ביותר באסלאם והתומך בתנועת "האחים המוסלמים". המשט יכלול כמה ספינות ועל סיפון אחת מהן תהייה קבוצה גדולה של אנשי דת מוסלמים בכירים. כיצד אמורה ישראל להתמודד עם המגמה הזו להמשיך ולשגר משטים לעבר הרצועה הנתונה בסגר ימי?

ברור לחלוטין שישראל איננה יכולה להתיר מעבר חופשי של ספינות לעזה.תוך זמן קצר יגיעו לנמל עזה אוניות נושאות טילים ואמצעי לחימה מאיראן והחמאס יצטייד באלפי טילים בדיוק כפי שעשה החזבאללה בלבנון, טילים המאיימים על מרכזי האוכלוסין בישראל.

ניסיון לעצור את הספינות האלה באמצעות חיל הים הישראלי שוב עלול לגרום לשימוש בכוח ולתקריות בינלאומיות נוספות.
איך בכל זאת עוצרים את משטי הפרובוקציה האלה תוך הקטנת הנזק לישראל?

התשובה ברורה,ישראל צריכה לגבש אסטרטגיה חדשה לטיפול במשטי הפרובוקציה לעבר הרצועה תוך שימוש מושכל באמצעים מדיניים ובמידת הצורך גם בכוח צבאי. אסטרטגיה זו חייבת להיות מלווה גם בצעדים מעשיים בשטח.

הנה עיקרי הצעתי:

א.ישראל תודיע כי היא פותחת מעבר ימי לרצועת עזה לצרכים הומניטאריים בלבד וכי כל ספינה תוכל להגיע לרצועה בתנאי שתסכים לפיקוח ובדיקת תכולתה.הבדיקה
תתבצע בנמל אשדוד ואחר כך תורשה הספינה להפליג לעזה.בעת בדיקת הספינה בנמל אשדוד יוכלו להצטרף
אם ישראל תאמץ את האסטרטגיה הנכונה היא תוכל להמשיך במצור הימי באופן מבוקר ובחיכוך מינימאלי עם הקהילה הבינלאומית ולמנוע כניסת טילים ורקטות לרצועה דרך הים.
לבדיקה הביטחונית של המטען והנוסעים משקיפים זרים בתיאום עם ישראל.

ב.ישראל תודיע כי היא מגדילה באופן משמעותי ביותר את הכנסת הסחורות מישראל לרצועה דרך המעברים על גבול הרצועה.היא תודיע גם כי תתיר הכנסת כמויות גדולות של מלט וברזל לבנייה בתנאי שינתנו לה ערבויות בינלאומיות כי חומרי הבנייה האלה לא ישמשו לבניית מנהרות או ביצורים של החמאס.ישראל תודיע כי כל מעבר סחורות על גבול הרצועה שיהפוך ליעד לפיגועים ייסגר מייד ויופסקו ההקלות.

ג.ישראל תודיע כי היא מוכנה להפעלת מעבר רפיח המקשר בין הרצועה למצרים בתנאי שיימשך הפיקוח האירופי על המעבר שנועד להבטיח את מניעת כניסתם של גורמים עוינים לרצועה.צעד כזה חייב להיות מתואם עם מצרים.

ישראל צריכה לסכם מראש את עקרונות האסטרטגיה החדשה הזו עם ארצות הברית בהקדם האפשרי וליישמה בשטח.כל עיכוב נוסף יהיה בעוכריה של ישראל.

אחד ההישגים העיקריים של "משט החופש" האחרון שהוא הצליח לסדוק באופן משמעותי את מדיניות המצור והסגר של ישראל על הרצועה. מדיניות שנועדה להחליש את שלטון החמאס ולהוות מנוף לחץ לשחרורו של גלעד שליט.בעקבות המשט הזה נוצר מצב חדש, מצב של קונסנזוס בינלאומי כי ישראל חייבת להסיר את הסגר או להקל אותו באופן משמעותי.

אם ישראל תאמץ את האסטרטגיה הנכונה היא תוכל להמשיך במצור הימי באופן מבוקר ובחיכוך מינימאלי עם הקהילה הבינלאומית ולמנוע כניסת טילים ורקטות לרצועה דרך הים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמור לצאת בקרוב לפגישה עם הנשיא אובאמה בבית הלבן,הוא צריך לבוא לפגישה הזו עם תוכנית מגובשת להקלת הסגר על הרצועה על פי העקרונות שציינתי לעיל ולקבל את הסכמת הממשל האמריקני למדיניות החדשה של הסגר על הרצועה.השגת ההסכמה האמריקנית למדיניות החדשה של ישראל תסייע לישראל להתמודד בפורומים הבינלאומיים עם מבקריה ותסייע בנטרול השפעתן של טורקיה ואיראן וחיזוק מעמדה של מצרים.הכדור נמצא כעת במגרש שלנו ואנו צריכים לבעוט אותו בכיוון הנכון.

(נכתב לראשונה באתרו של יוני בן מנחם וקול ישראל)