זו לא דרך התורה

הויכוח שהתגלע כאן אינו ויכוח בין דת ומדינה כפי שניסתה התקשורת לצייר, ואין המדובר במחלוקת לשם שמיים.

תגיות: עמנואל
עו"ד איילת גלילי , ו' בתמוז תש"ע

הסירוב של ההורים החרדים האשכנזיים לשלוח את ילדיהם לבית ספר יחד עם התלמידים הספרדיים גם במחיר הליכה לכלא, אינה דרך התורה ובפירוש אינו קידוש השם. ההפגנות ההמוניות בירושלים, בני ברק ועמנואל לתמיכה בהורים המסרבים לשלוח את בנותיהן ללמוד בכתה אחת עם בנות ספרדיות אינה עומדת בקנה אחד עם ההלכה היהודית והציווי "ואהבת לרעך כמוך". 

סגן השר פרוש הסביר בכלי התקשורת כי עשרות אלפי המפגינים שהגיעו להפגנות בירושלים ובני ברק באו להביע את כאבו של הציבור החרדי בישראל.  אבל עם ישראל כולו הוא שכואב היום. כואב את המחלוקת בתוככי החברה הישראלית,את הבדלנות ,הגזענות והבערות של חלקים מהציבור החרדי שהביאו ציבור שלם לתמוך בהורים שהעדיפו ללכת לכלא וכל זאת כדי שלא לערב בין ילדיהם האשכנזים לאלו הספרדים. אלו אותם הורים שהצהירו בכלי התקשורת כי הם מוכנים ללכת לכלא כמו שהלכו למשרפות, (השוואה מיותרת שתמיד תשמע מחרידה בהקשר היהודי) אך שכחו כי אלו היו היהודים שהובדלו מהציבור הרחב בארצות מולדתם, בתפוצות.  
מוסדות החינוך העצמאיים הללו אינם עצמאיים כלכלית, הם נתמכים וממומנים על ידי המדינה, הדוגלת בשוויון בחינוך, אך מאידך הם מסרבים לקבל את העקרונות המנחים של מערכת החינוך בישראל: את החובה לכבד את האחר והזכות של האחר לכבוד!

בל נשכח כי מוסדות החינוך העצמאיים הללו אינם עצמאיים כלכלית, הם נתמכים וממומנים על ידי המדינה, הדוגלת בשוויון בחינוך, אך מאידך הם מסרבים לקבל את העקרונות המנחים של מערכת החינוך בישראל: את החובה לכבד את האחר והזכות של האחר לכבוד!  

הויכוח שהתגלע כאן אינו ויכוח בין דת ומדינה כפי שניסתה התקשורת לצייר, ואין המדובר במחלוקת לשם שמיים.   המחלוקת יכלה הייתה לידון בבית דין רבני על פי דין תורה, אך משעלה הנושא לדיון בחברה הישראלית הכללית, אי אפשר כבר להתעלם מהסוגיה. הנוהג המגונה להפריד אוכלוסיות על רקע מוצאם, אינו מקובל במדינה שזוכרת שבעבר בידלו והפלו את אזרחיה בארצות מוצאם,במזרח ובמערב.  

ניתן היה אולי להציע הפרדה בשיעורי ההלכה בשל המסורת והמנהגים השונים, אך אי אפשר להפריד את חצר המשחקים, גם לא את שיעורי היהדות בהם מלמדים כי עם ישראל הוא עם סגולה, הנבדל מן העמים,מן העמים ולא אחד מן השני!!    

זו גם לא העת, למחנאות, לחלוקה של "הם" ו"אנחנו" וגרימת קרע בין חלקי העם השונים.זה הזמן לקרב, למצוא דרכים לשלב ולהרגיע את הרוחות ולא לזרוע שנאה כלפיי המגזר  החרדי או פלג זה או אחר. על המנהיגים מכל הפלגים להביא להידברות ולפשרה, לפנות ולדבר ולא למלא פיהם מים. 

אכן 70 פנים לתורה, אך להיכן שלא תפנה אלו הם פנים של אהבת ישראל וערבות הדדית. אלו אינם פנים של מחלוקת ושנאת חינם!