חרדים עליך ישראל

עלינו לעמוד לימין מאבקם של הורי התלמידים בעמנואל. את מטוטלת ההסתה שנעה מהציבור החרדי למתנחלים וחזרה, חייבים לעצור.

משה פייגלין , ח' בתמוז תש"ע

ח"כ משה פייגלין
ח"כ משה פייגלין
צילום: פלאש 90
הציבור החרדי אינו יורד מהכותרות. פעם אלו לימודי הליבה ופעם אלו תקציבי הכוללים, פעם בית החולים ברזילי ופעם בית הספר בעמנואל. למישהו מאוד כדאי ללבות את אש השנאה נגד החרדים. אמנם לא בכל עניין הצדק עמם ויש נושאים  - כמו סיפור בית החולים ברזילי – בהם נוקט הציבור החרדי בעמדה שקשה להבינה. אולם בדר"כ דרישות החרדים לגטימיות לחלוטין והסערה האחרונה סביב ה"גזענות" לכאורה במגמה החסידית בבית הספר בעמנואל, הוכיחה שאין מדובר כאן בביקורת עניינית אלא בציד מכשפות בעל מוטיבים אנטישמיים המאורגן ביד מכוונת בכדי להשיג מטרות פוליטיות.

אי אפשר להתכחש לכך שלאפליה על רקע עדתי יש ככול הנראה דומיננטיות יתרה בציבור החרדי, בין בעימנואל ובין במקומות אחרים ואת הגישה הזו צריך להוקיע מכל וכול.

אבל אם מישהו צריך ללכת לכלא בגלל גזענות – אלו קודם כל שופטינו העליונים הממנים את עצמם לפי מפתח עדתי. שהרי אם 30% ספרדיות במגמה החסידית זו גזענות שדינה מאסר – אזי 7% בעליון – שופט אחד מתוך 14 - על אחת כמה וכמה... 

הרב עובדיה צודק לחלוטין בכך שאסור לפנות לטריבונאל הפוליטי הזה. מי שעושה זאת, מסיר את האבן ממאורת הצפעוני. אולי הפעם הוא יכיש את יריבך, אבל אתה תיאלץ לחסות בצילו ובסופו של יום גם אתה תוכש. 

הסיבה שבגללה התייצבתי לצידם של החרדים בעימנואל, אינה קשורה כלל למחלוקת אם היתה שם אפליה או לא. השאלה הבסיסית שעומדת על הפרק היא מי אחראי על חינוך הילדים – המדינה או ההורים. על פי החוק הקיים, המדינה היא האחראית ולכן ניסה בית המשפט לחייב את ההורים להחזיר את ילדיהם לבית הספר.
הרב עובדיה צודק לחלוטין בכך שאסור לפנות לטריבונאל הפוליטי הזה. מי שעושה זאת, מסיר את האבן ממאורת הצפעוני. אולי הפעם הוא יכיש את יריבך, אבל אתה תיאלץ לחסות בצילו ובסופו של יום גם אתה תוכש

אילו היתה המדינה מונעת תקציבים מבית ספר שאינו מלמד על פי הקריטריונים שלה, זה היה בסדר גמור. אבל הסיפור כאן שונה בתכלית. הורי התלמידות בעימנואל החליטו להוציא את ילדיהם מבית הספר ולממן בעצמם את לימודיהן, כולל שיפוץ מבנה נטוש, ארגון הסעות יקרות  - וכל זאת למרות הקנס היומי בסך 400 ₪ לכל משפחה שגזר עליהם בית המשפט אם יעשו זאת. מרגע שמחליטים הורים, ולא משנה אם הם חרדים או חילוניים, שהם מוותרים אל תמיכת המדינה ומעדיפים לחנך את ילדיהם בעצמם,  אין לשום גורם זכות לפגוע בזכותם הטבעית לחנך את ילדיהם על פי ערכיהם. 

מדובר כאן בחירות הבסיסית ביותר שנשללת מאזרחי ישראל וכל ליבראל ויהיה זה אתיאיסט או אפילו אנטי דתי, היה צריך להתייצב במקרה הזה לצידם של החרדים. 

אבל בואו ונחזור לתמונה הכללית. מהו פשר הקמפיין המתוזמר הזה, נגד החרדים, ומדוע דווקה עכשיו. 

אחת לכמה שנים, מוצא עצמו השמאל מוקצה מחמת מיאוס בחברה הישראלית. אחרי שהסית את הציבור נגד המתנחלים, אחרי שהביא לנסיגה ולחורבן התנחלויות, אחרי שהביא לעוד הסכם שהתפוצץ במחיר דמים, בורח הציבור ימינה וההסתה נגד המתנחלים כבר לא מועילה. או אז מחפשים ה'אדלרים' למיניהם את הפטנט כיצד להחזיר את לקוחותיהם לתמונה והשיטה המוכרת מימי הביניים נשלפת מהבוידעם. כשהמצב קשה – חושפים שנאות ישנות כלפי ציבור כזה או אחר, יוצאים לציד מכשפות – ההמונים רצים לתפוס את האשמים החדשים ומעמידים בראשם את המנהיגים האמיצים שהובילו אותם. 

הקמפיין שהחזיר את ברק לשלטון בבחירות 99 היה קמפיין אנטי חרדי.

טומי לפיד וכניסתו המטאורית לפוליטיקה, נסמך כולו על רטוריקה של שנאת חרדים.

ציפי לבני ניצחה את נתניהו בבחירות האחרונות, לא רק בגלל תגובת הנגד הציבורית למלחמתו של נתניהו בפייגלין, אלא גם בזכות קמפיין שנאה נגד החרדים. 

נשאר רק לנחש, מי מניע את מסע ההסתה המתוזמר הנוכחי. בראש רשימת החשודים – ציפי לבני. התחזקותה ודחיקת החרדים אמורים לסלול את כניסתה לממשלה. לבני הפכה את קדימה למעין שינוי מורחבת ונותר רק לקוות שגם סופה יהיה דומה.

גם יאיר לפיד ויועציו – ברשימת החשודים. אווירת שנאה לחרדים בוודאי תיטיב עמו כשיחליט "לפתע", לממש את החשיפה שקיבל על חשבון הציבור ולהופכה למנדטים בכנסת. ואולי יש כאן גורמים מחוץ לפוליטיקה, אילי הון מסוגו של מרטין שלאף, שכפי שעשו בעבר, מנסים לבשל לנו עכשיו מפץ חדש באמצעות הכסף הגדול.  

מה שחשוב לנו להבין מכל הדייסה הזו, הוא שיכולתו של השמאל לשמור על כוחו באמצעות דילוג בין הסתה נגד מתנחלים להסתה נגד חרדים, היכולת הזו נבנית מכך שהן החרדים והן המתנחלים אינם מבינים את המכנה המשותף שלהם ואת תלותם אלו באלו.  

"אולי יש ביננו ויכוח אם המדינה הזו היא 'ראשית צמיחת גאולתנו' או 'מעשה שטן'" – אמרתי פעם בהרצאה לציבור חרדי – "אבל בין אם היא כך ובין אם אחרת, כולנו על הספינה הזו, היא הבסיס המגן עלינו מהים ומהכרישים. כולנו מבינים שרב חובל ללא יראת שמים אינו מסוגל לנווט את הספינה הזו ולמעשה היא כבר טובעת לנגד עיננו..."  

עלינו לעמוד לימין מאבקם של הורי התלמידים בעמנואל. את מטוטלת ההסתה שנעה מהציבור החרדי למתנחלים וחזרה, חייבים לעצור. אם נהיה כנים בהתייצבותנו לצידם, נמצא בהמשך את החרדים עומדים לימיננו. שום הסתה, הן כנגד מתנחלים והן כנגד חרדים – לא תועיל אז יותר.