לאן נעלמה הסובלנות הדמוקרטית?

ישראל אשמה. כך קבע העולם. החרדים אשמים. כך קבעו תושבי ישראל החילונים. מזל שלפחות בעניין המשט, לא מאשימים את החרדים.

מנחם ברייער , ט' בתמוז תש"ע

דעות מאסר לא חוקי. ההורים מעמנואל בדרך לכלא
מאסר לא חוקי. ההורים מעמנואל בדרך לכלא
צילום: ערוץ 7

כבר היה מי שהגדיר את פרשת 'אסירי עמנואל' כ'מרמרה' של הציבור החרדי. לא משנה מה הן העובדות. לא משנה שהזועקים מרה נגד האפלייה, כביכול, נגועים באותה מידה. הציבור החרדי יהיה אשם. פעם הם 'טפילים' למחרת הם 'מחרדים את השכונה'. כל יום מוליד האשמה חדשה על הציבור החרדי. כך היה בעניין המשט הידוע של ספינת 'מאווי מרמרה'. לא משנה שישראל פנתה לפני כן לקברניט האוניה והזהירה אותו כפי המתבקש מהחוק הבינלאומי. אין זה משנה בכלל שהחיילים המסורים הותקפו באלות ובסכינים. ישראל אשמה. כך קבע העולם. החרדים אשמים. כך קבעו תושבי ישראל החילונים. מזל שלפחות בעניין המשט, לא מאשימים את החרדים.

ועתה לעובדות בהרחבה:

בציבור החרדי קיימת אפליה. נכון. יש אפליה בין מי שדתי יותר לבין מי שדתי פחות. האפליה אינה נובעת משנאה לאחר. ממש לא, ותוכיח הפעילות העניפה של ארגוני החסד כמו זק"א שמטפלת בכל אזרח. האפליה הדתית מבוססת על דאגה לחנך את הילדים כפי שהוריהם גידלו אותם במשך מאות שנים. הורה חרדי אינו רוצה שבתו תלמד עם בת להורה שבביתו צופים ב'הישרדות' על שלל צבעי בגדי הים. להורה החרדי אין רצון להכניס לביתו מושגים שגם בציבור החילוני יש מי שמבין שהם הרסניים. בדיוק, כפי שהורה אחר לא היה רוצה שבתו תלמד מושגים שמזיקים לה על פי הבנתו. שיובן, גם אם הורה 'לבן' ממוצא פולני או הונגרי ירצה להכניס את בתו לבית הספר בעוד שרמת אדיקותו אינה מספקת, לא יהסס אותו המוסד, גם אם הוא משתייך לקהילה שמפעילה את בית הספר, לשלח אותו לבית ספר שמתאים לו. לא הגזע הוא זה שיכריע אלא רמת דתיותו.
בציבור החרדי קיימת אפליה. נכון. יש אפליה בין מי שדתי יותר לבין מי שדתי פחות. האפליה אינה נובעת משנאה לאחר. ממש לא, ותוכיח הפעילות העניפה של ארגוני החסד כמו זק"א שמטפלת בכל אזרח


נשמעות הטענות בימים האחרונים כי אין לאפשר במדינת ישראל חינוך שונה. המתנגדים לבית הספר בעמנואל זועקים כי אין אף מדינה בעולם שהייתה מסכימה ללימודים שכאלו ללא התערבותה. אז זהו. שיש. מדובר במעצמה החשובה בעולם. ארה"ב. והיא לא לבד. יש מדינות אירופאיות, 'מערביות' שגם שם קיימים מוסדות חינוך כמו אלו שבעמנואל והממשלות ה'נאורות' מתקצבות אותם. אפילו שם, כשהם אינם נקראים תחת הכותרת 'מדינה יהודית', אפילו הם הבינו כי לציבור החרדי יש מסורת חינוך עתיקת יומין, שהוכיחה את עצמה בכל קנה מידה. לא תגלו מקרי אלימות בבתי הספר החרדים. גם אין שם גניבות. ובניגוד למצטייר בישראל, אין שם בורות. תשאלו את מנהלי חברות ההיי טק שמעסיקות את החרדים, האם העובדים שלמדו במוסד חרדי מביאים תוצאות פחותות ממקביליהם החילוניים.

גם העובדה שעל פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משולבים רוב החרדים בישראל במעגל העבודה, לא תשנה. התקשורת שנשלטת בידי ה'אשכנזים' לא תיתן לעובדות לבלבל אותן. כן בדיוק, כפי שרשתות התקשורת בעולם לא התבלבלו מי צודק בעניין המשט. אז הייתה זו ישראל שאשמה והגינויים זרמו לעברה, גם במלחמתה הצודקת. עתה אלו החרדים שאשמים ומפרקים את המדינה. ההבדל שעכשיו זו התקשורת הישראלית שמגנה ומעמיקה את הקיטוב. גם אם החרדים צודקים.

ובאשר לכותרות הזועקות על מאה אלף האיש שמתנגדים לבג"ץ. תמה אני לאן נעלמה הסובלנות הדמוקרטית. האם לא שמענו אינספור תוכחות בעניין זכותה של חברה למחות על ערכיה? כשמפגיני שמאל בוחרים להפגין עם הגרועים שבאויבנו, שם אין כלל ספקות, אולם כאשר מאות אלפים זועקים כי התורה מעל לכול, בדיוק כפי שיהודים רבים הוגלו לסיביר על הזכות להתחנך על פי התורה, אז פתאום נשמעים קולות אחרים. קולות גזעניים. אף אחד לא יביט בראי החברה הישראלית וישאל את עצמו למה בבית המשפט יש רק שופט מזרחי אחד. אף אחד גם לא יפקפק בעובדה שמותר לכל תושב שכונה ברחבי הארץ לזעוק בקול רם כי החרדים אינם רצויים שם. זו זכות לגיטמית. כי החרדים הם קונצנזוס. הם גרועים אפילו מאויבינו.