מבצע אנטבה לא היה עובר היום

איך היו נראות כותרות העיתונים לו מבצע אנטבה היה מתרחש בימים אלה. נקודות למחשבה במלאת 34 שנים למבצע ההוא.

שמעון כהן , א' באב תש"ע

בימים אלה מצוין יום השנה למבצע אנטבה, המבצע בו יצא כוח צה"ל לחילוצם של 105 בני ערובה באוגנדה. הרהרתי לעצמי מדוע אנחנו לא שומעים על האירוע הזה מספיק בימים אלו ונדמה לי שהתשובה טמונה בכותרות העיתונים שהיו מן הסתם מתפרסמות לאחר החילוץ, אם הייתה הפעולה הזו מתבצעת כיום. אז הנה לכם לקט כותרות מהעיתונים של היום אם היה מבצע החילוץ ההירואי ההוא מתבצע כיום:

הפגנת השמאל: פרס ורבין רוצחים

תנועות השמאל התארגנו אמש לעצרות מחאה מול מעון ראש הממשלה כשהם נושאים שלטים ועליהם הכיתוב 'פרס רוצח' ו'רבין רוצח'. אחד ממארגני האירוע אומר לכתבנו כי הפעולה בה נהרגו חיילים אוגנדים שלא הייתה להם יד ורגל במעשה אינה אלא פשע מלחמה. "אין לי ספק שהיו מספיק דרכים כדי לחלץ את החטופים במשא ומתן וללא הרוגים".

פעיל מרכזי בארגון המחאה מוסיף וקובע כי גם דמם של שלושת החטופים שנהרגו ודמה של דורה בלוך שנרצחה מאוחר יותר, ואף דמו של יוני נתניהו, גם הוא על ידיהם של ראש הממשלה רבין ושר הביטחון פרס.

קריאות בכנסת לועדת חקירה ממלכתית

בעקבות האירועים באנטבה מוחתמים ביממה האחרונה חברי כנסת על קריאה לועדת חקירה ממלכתית לחקר האירועים. לפי שעה נמסר כי לפחות 34 חברי כנסת חתמו על הקריאה ורבים אחרים צפויים להצטרף.

חבר כנסת מתנועת מר"ץ אומר הבוקר כי הצורך בועדת חקירה מתחדד בעיקר לנוכח דבריו של שר הביטחון פרס ולפיהם "לא יכולנו להיכנע לתכתיבי החוטפים כי אם ישראל תיכנע לטרור ממי היא תוכל לדרוש שלא להיכנע לטרור" (ציטוט אמיתי, ש.כ.). לדברי חבר הכנסת אמירה מעין זו מוכיחה שקברניטי המדינה לא שקלו כלל ברצינות החלפת החטופים ב-53 מחבלים כפי שביקשו החוטפים, מהלך שהיה מונע את הקטל במהלך האירוע.

האם הרמטכ"ל רב אלוף מוטה גור צפוי לשלם את המחיר על האירועים? על פי חלק מחברי הכנסת בהחלט כן. "מוטה היה חייב להציג בפני ראש הממשלה ושר הביטחון דרכים אחרות להשתלט על החוטפים. בהכירנו את רמת החיילות הירודה של החיילים האוגנדים ואת הנשק המיושן שהיה בידי המחבלים אין ספק שניתן היה לבצע את הפעולה מבלי להביא למותם של חפים מפשע", אומרת חברת כנסת מספסלי האופוזיציה ומוסיפה: "יתכן ואפשר היה להשתלט על שדה התעופה ברובי פינטבול ולפתור את הבעיה". בשמאל מוסיפים ומציינים כי גם הרמטכ"ל גור עצמו התנגד למבצע. "זה אמנם יכול לעמוד לזכותו, אבל הוא היה צריך לשים את הדרגות על השולחן ולהפטר. כעת הוא צריך לתת את הדין".

עתירה להאג נגד ממשלת ישראל

ארגוני זכויות אדם אירופיים הודיעו כי בכוונתם לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג ולתבוע את בכירי ממשלת ישראל וצה"ל. זאת מאחר והפעולה הצה"לית לחילוץ בוצעה על שטח שאינו טריטוריה ישראלית. לשם כך חוברים הארגונים לפרקליטים אוגנדיים ונציגים של משרד החוץ האוגנדי. בימים אלה, כך נמסר, בכוונתם לרכז נתונים מהמשפט הבינלאומי ומהם עולה בבירור כי תקיפה צבאית בטריטוריה זרה היא פשע מלחמה.

"במקביל לעתירה לבית הדין בהאג בכוונתנו לפנות למועצת הביטחון של האו"ם ולדרוש גינוי חריף של ישראל על הפעולה", אומרים העותרים.

קציני צה"ל הופכים מבוקשים באירופה

המבצע באנטבה מפלח את דעת הקהל הישראלית לשני חלקים, אולם באירופה הוא מאחד פרקליטים ברחבי היבשת ואלה מכינים כתבי אישום נגד קציני צה"ל שהיו מעורבים בפעולת החילוץ. זאת בטענה שביצעו פשע מלחמה חמור על אדמת אוגנדה. לשם הכנת העתירה חברו לפרקליטים מומחי משפט מהעולם ואלה מוכיחים כיצד על פי הדין הבינלאומי בוצעה סידרת עברות ביציאה למבצע. בין השאר מציינים שם פעילות צבאית על אדמה שאינה טריטוריה ישראלית, טיסה בשמי מדינות שלא העניקו לכך אישורים נדרשים והרג של חיילים אוגנדים שנקלעו למקום שלא בטובתם.

יצוין כי הכוונה להפוך למבוקשים קצינים כדוגמת מוקי בצר, מתן וילנאי, דן שומרון (ז"ל), שאול מופז, אפי איתם, אורי שגיא, גבי אשכנזי, אפרים סנה, בני פלד וקצינים נוספים שהיו שותפים פעילים לפעולה באנטבה.

עוד מסתבר כי ככל הנראה מי שעומד מאחורי גל התביעות האירופיות הם דווקא עורכי דין ישראליים ועורכי דין ישראליים לשעבר.

חשיפה: מחוות ישראליות לממשלו של אידי אמין

כתבנו המדיני חושף מסמך פנימי מתוך ישיבת שרי השביעייה וממנו עולה כי כדי להפשיר את היחסים המתוחים בין ישראל לממשל האוגנדי מתכוונת ישראל להגיש לאידי אמין, שליט אוגנדה, שורה של מחוות פיוס.

מהמסמך עולה כי הכוונה היא לשגר לאוגנדה רכבת אווירית ובה סיוע לבנייה מחודשת של מתחם הטרמינל בו בוצעה הפעולה הישראלית. כמו כן בכוונת ראש הממשלה להודיע על קליטת פצועים אוגנדים בבתי חולים ישראליים ובמקביל הסכמה ישראלית להצבעת תמיכה בשורת הצבעות באו"ם שעניינן חיזוק מעמדו של אידי אמין.

כתבנו מציין כי למסמך נוספה הערה ולפיה כחלק מהמחוות גם יוסרו מחסומים, אך לטעמו מדובר בטעות הקלדה אוטומאטית של קלדנית פרוטוקול הממשלה שהתרגלה כי בכל שורה של מחוות יש להוסיף גם את הסעיף שכולל מחסומים שיוסרו.