מי אתה באמת ניר ברקת?

ראש העיר ניר ברקת מיישם בפועל את חלומם של אנשי השמאל הקיצוניים ביותר, הוא מייצר כותרות ימניות ובפועל מיישם את תוכניות השמאל.

אריה קינג , ג' באב תש"ע

דעות ברקת
ברקת
צילום: שלומי כהן

לרגל חודש אב, בעיצומם של תשעת הימים הגיע העת שהציבור הימני בישראל ובירושלים בפרט יעשה בדק בית, בדק לא רק על הקורה בהר הבית, שזו סוגיה בפני עצמה ושאין ספק (למי שבקיא בענייני ירושלים) שהר הבית הוא המיקרוקוסמוס של המצב בכלל אזורי העיר ירושלים (ואולי בכל הארץ?).

בדק הבית שצריך כל איש ימין לעשות היום, עכשיו בטרם יהיה מאוחר מדי, מתחיל בראש ובראשונה בראש העיר של ירושלים, ניר ברקת.

בחלוף כ-20 חודשים מאז נבחר להוביל את העיר ירושלים לאחת מתקופותיה הקשות, ראוי שמחנה הימין הירושלמי (ואולי בכלל מחנה הימין בארץ חילוני ודתי כאחד), אותו המחנה שהעניק לניר על מגש של כסף את לשכתו המרופדת היטב של ראש העיר, ראוי שמחנה הימין יבדוק האם אינו מולך שולל על ידי "ימני מחמד" שעוטף עצמו ב"דתיים מחמדים" כדי להעניק לעצמו חזות "כשרה" ובו בשעה בסיוע אנשי הספינים והתקשורת המוכרים לנו היטב מתקופת הטרום-גירוש מעניקים לו חיפוי תקשורתי וצובעים אותו כאיש ימין מובהק…ראוי שהמחנה הימני יעשה היום, עכשיו, בתשעת הימים חשבון נפש.

על מנת לסייע בחשבון הנפש שהמציאות מחייבת אותנו בימים טרופים שכאלו, כשמדי יום, העיר ירושלים מצויה תחת באזזים תקשרותיים כאלו ואחרים, להלן מספר נקודות המצריכות עיון:

בניה בלתי חוקית של ערביי ירושלים:

נתונים: ממוצע הריסות הבתים השנתי בתקופת אהוד אולמרט: 116 יחידות דיור.

ממוצע הריסות הבתים השנתי בתקופת אורי לופוליאנסקי: 88 יח"ד.

תקופת ניר ברקת: בשנת 2009: 55 יח"ד מאז תחילת 2010: 4 יח"ד!

פרשנות: ניר ברקת מצהיר הצהרות "ימניות" כביכול, בפועל הוא מתיימר לצמצם את אכיפת חוקי התכנון והבנייה לבלתי אפקטיבית, הוא "נלחם" על אי-הריסת בית יהונתן ביודעו שבכך יקבל זמן תקשורת איכותי כאיש "ימין", בפועל בית יהונתן ייהרס בחלקו, ואי הריסת בית יהונתן מאפשרת לו שלא להרוס מאות יחידות דיור בשכונת סילואן ועשרות אלפי יחידות דיור ברחביי מזרח ירושלים.במהלך שנת 2010 ניר ברקת התבטא לפחות 3 פעמים על כך שהוא מתכוון לבצע צווי הריסה ולבצע אכיפת חוק במזרח ירושלים, בפועל יש ירידה דרסטית באכיפת כל חוקי העזר העירוניים ובכללם חוקי התכנון והבניה.

תוכניות בניה מאושרות לערבים לעומת ליהודים בירושלים:

נתונים: בשנת 2009 אושרו בכל ירושלים כ- 1100 יח"ד מתוכם לערבים כ- 450 יח"ד.

פרשנות: בד בבד עם עלייה משמעותית בעבירות הבניה (לאור אי אכיפת החוק על ידי העירייה, ואי ביצוע צווי הריסה כנ"ל) ישנה עליה במספר תוכניות הבניה שמאושרות לערבים במזרח ירושלים באופן שלא עולה בקנה אחד עם מספרם באוכלוסייה.

בשכונות ירושלמיות(פסגת זאב, גילה, הר חומה, נווה יעקב ועוד..) שבהן מתגוררים למעלה מ170,000 איש (שווה ערך לרחובות ורמלה יחד!) מתקיימת בפועל הקפאת בנייה, פומבית נראה ונשמע כאילו ראש העיר שולל את קיומה, אבל בפועל מכיכר ספרא (מקום בניין עיריית ירושלים) לא יצאה ולו תוכנית אחת משמעותית שסותרת מדיניות ייבוש והקפאה זו.

שינויים מהותיים בתוכנית מתאר של ירושלים:

נתונים: ב2007 הוגשה על ידי ראש העיר הקודם אורי לופוליאנסקי תוכנית מתאר ששקדו על כתיבתה והכנתה למעלה מ7 שנים, במאי 2009 ראש העיר ניר ברקת חתם על שינויים מרחיקי לכת בתוכנית המתאר של ירושלים, בגין שינויים אלו יתפטר מתכנן התוכנית, משה כהן ולראשונה ישנה תמיכה תכנונית וחוקית למגמת השינוי הדמורגפי בירושלים.

מספר דוגמאות לתוצאות שנגרמו מהשינויים עליהם חתם מר ברקת:

* הלבנת כ-14,500 יחידות דיור בלתי חוקיות של ערבים בלבד! (לעומת 0 הלבנות בניה
כולי תקווה שמחנה הימין יעשה יקיים חשבון נפש בהקדם ויברר מה הוביל אותו פעם נוספת ללכת שבי אחרי מנהיג שאינו ממחנה הימין? מנהיג שלא הוכיח בטרם בחרו בו ולו בדבר אחד את נאמנותו לאחדות ירושלים.
ליהודים).

* ביטול תכנון לשכונה יהודית שיועדה לאוכלוסיה הדתית בצפון ירושלים, של כ- 10,000 יח"ד.

* שינוי ייעוד בשער המזרח,מאזור שיועד לבנייה (על כ- 180 דונם של יהודים ומדינה) באזור התפר שבין גבעה צרפתית לE1 , לאזור להטמנת פסולת בנייה (מזבלה!). כן, זה מה שרוצה ראש העיר שנראה בבואנו לעיר הקודש ממזרח:מים המלח, מהבקעה ומהערבה, תקבל את פנינו מזבלה…אולי הוא לא רואה בעתיד שיהודים יגיעו מכיוון זה?

* תוכנית שאושרה על ידי כל רשויות התכנון (למעט במשרד הפנים) להכרזה והקמת גן לאומי במורדות הר הצופים לכיוון ים המלח, צומצמה באופן כזה שבמקום גן לאומי, יתווספו כ1,200 יחידות דיור לשכונות עיסוויה וא-טור. (תוכניות אלו קודמו על ידי עמותת השמאל הקיצונית "במקום", יפורט בהמשך).

* נאסרה בניית מרפסת סוכה בחלקים נרחבים במרכז העיר.

פרשנות:

ראש העיר ניר ברקת מיישם בפועל את חלומם של אנשי השמאל הקיצוניים ביותר, הוא מייצר כותרות ימניות ובפועל מיישם את תוכניות השמאל.

לשינויים מרחיקי לכת אלו ישנה השפעה מיידית על מדיניות התכנון בעיר, עוד בטרם אושרה התוכנית על ידי הוועדה המחוזית של משרד הפנים, בטרם ניתן לציבור להגיש התנגדויות לתוכנית זו, בעיריית ירושלים מתייחסים לתוכנית זו כתוכנית "צל", על פיה יישק דבר, מיישרים קו על פי שינויים אלו ואחרים שראש העיר חתם עליהם במאי 2009.

בשיחות אישיות רבות שניהלתי בשנה האחרונה עם חבר מועצת העיר ירושלים מטעם מרץ, מאיר מרגלית, אני מקבל חיזוק לפרשנות לעיל, יש בינינו תמימות דעים: תקופת ניר ברקת כראש העיר ירושלים, הינה תור הזהב של מדיניות השמאל, המחלוקת בינינו היא האם ניר עושה זאת בהיותו איש שמאל בכוונה (זוהי דעתי) או שמהלכיו מונעים מחוסר בגרות וניסיון (דעת מאיר מרגלית).

פה אני פונה אליכם אנשי המחנה הימני, האם לאיש הזה פיללנו?

אותו איש שהבטיח בפני התקשורת לבנות 2,000 יח"ד לסטודנטים על אדמות שער המזרח ובחלוף 8 חודשים חתם על שינוי ייעוד הקרקע למזבלה עירונית?

אותו איש שעוטף עצמו ב"דתיים מחמדים" …אבל בסופו של יום עושה רק מה שהוא חושב שנכון לעשות ונותן למחמדיו לכבות שריפות לאחר שהוא עוזב את הזירה הדתית?

אותו איש שחתם על תוכנית מתאר לירושלים ללא אפשרות כמעט לבנות מרפסות סוכה ("זיזיות") במרכז העיר…

אותו איש שכבר למעלה משנה לא מצליח להביא לאישור רשימת קריטריונים לתוספות בנייה יהודית ברובע היהודי, בו בשעה שהוא מלבין מאות יחידות דיור בכל רחביי מזרח ירושלים לערבים כמובן.

אותו איש שמיישם הלכה למעשה את חזון השמאל הקיצוני?

אותו איש שמלבין 88 יחידות דיור של ערבים בגן המלך…ומצליח לצאת בתקשורת כאיש ימין? הוא ממש קוסם! על האמת מאחוריי המספרים של הגן המלך עוד יסופר בקרוב, בקצרה רק אציין: בגן המלך שמיועד לגן עירוני – ציבורי, נבנו 88 יחידות דיור לא חוקיות, ניר ברקת הוביל מהלך שאושר לצערנו בעירייה, להלבין 66 מתוכן ו22 נוספים יקבלו זכויות בנייה לבניית 22 יחידות במיקום אחר!!! כלומר העירייה מלבינה 100% מעבירות הבניה…

במרחק 300 מטר מעיר דוד, מקום הימצאו של גן המלך ישנה התיישבות יהודית מרוכזת ואיכותית מאד, הרובע היהודי.

ברובע היהודי קיימים לא יותר מ 30 עבירות בנייה, פה לא מדובר בבניינים מן היסוד שנבנו אל שטח שמיועד לגן עירוני, מדובר בסגירת מרפסת, תופסת שירותים ועוד…

בימים אלו ממש מבקשת עיריית ירושלים להרוס את כל תוספות הבנייה ברובע היהודי, מדוע?

ראשית איך הגענו עד הלום שישנם עברייני בניה ברובע היהודי?

מדובר במשפחות שרכשו את דירותיהם לפני עשרות שנים ומשפחתם התרחבה ויש צורך להלין את ילדיהם,נכדיהם וניניהם עם לא מדי יום לפחות בשבתות, שכן אין ברובע מלונות או צימרים לאירוח.

העבריינים בהם מדובר ברובע היהודי- חילונים, מסורתיים, דתיים-לאומיים וחרדים…כל מגוון האוכלוסייה הירושלמית.

העבריינים בנו על פי הנחיות רשות העתיקות, החברה לפיתוח הרובע היהודי והוועדה המקומית…אז מדוע מבקשת העירייה להרוס את בתיהם?

בהגיע תוכניות הבנייה להכשרת העבירה לאישור הוועדה המחוזית, נדרשה העירייה במאי 2009 להכין רשימת קריטריונים למתן היתרי בניה ברובע היהודי.

הוועדה המקומית (אותה הוועדה שהלבינה לערבים 100% מעבירות הבניה בשטח שמיועד לגן ציבורי בתחומי הגן הלאומי עיר דוד!)הורתה למהנדס העיר להכין רשימת קריטריונים …רשימה זו לא הוכנה ולכן העירייה שאיש "ימין" עומד בראשה, מבקשת להרוס את עשרות תוספות הבנייה של היהודים ברובע היהודי.

ידידיי אנשי המחנה הימני בוודאי לא מבינים הכיצד 10% מהמידע לעיל לא הגיע לאוזניהם, עיניהם עד כה? הכיצד מנהיגי הציבור הימני לא יוצאים כנגד ראש העיר, תשובה לכך אין לי!

כאיש פרטי קשה למסמס קמפיין תקשורת של מיטב היחצ"נים, התקשורת לא מתגייסת כאשר מדובר באיש עסקים, חילוני שמיישם את חזונם של מרבית עורכי החדשות והמוציאים לאור של העיתונים.

אסיים בהפניית הקוראים ראשית לכל לרשימת הפרוייקטים של עמותת "במקום" כפי שהוצגו על ידה באתר האינטרנט של העמותה, .(עוד על "במקום" ב: http://www.bimkom.org /).

אח"כ אתכבד להפנותכם למשרדי רשם העמותות, שם תוכלו לעיין ברשימת התורמים של עמותת "במקום" לשנים 2003-2004-2005.

מעיון במקורות מידע גלויים אלו תלמדו כי:

השינויים שעליהם חתם ראש העיר ברקת בחודש מאי 2009 הינם למעשה, בין השאר אימוץ של תוכניות "במקום" בשכונות הערביות.

בשנות ה-90 המאוחרות עמד ניר ברקת בראש דירקטוריון של חברת צ'ק פוינט, ניר ואחיו איתו, היו בעלי מניות ובעלי עניין מרכזיים בחברה עד לשנת 2003 לפחות.

בשנים 2003-2004-2005 חברת צ'ק פוינט תרמה לעמותת "במקום" למעלה מ250,000 ₪.

ברשימת התורמים מופיע "דוד פוקס", אשר מממן את תוכניות הבניה בעיסוויה שנכללה בין שאר השינויים שעליהם חתם ראש העיר ב2009!

דוד פוקס הינו חבר איש קרוב מאד של אהוד אולמרט, יו"ר קדימה לשעבר.

ראש הממשלה לשעבר אולמרט נפגש באופן אישי עם מתכנני עמותת "במקום" עם אנשי עיסוויה (תמונה והסברים על הפגישה מופיעים באתר האינטרנט של "במקום"), בכלל זה הוא כתב מכתב תמיכה בתוכנית עיסוויה של "במקום" אתה מממן עו"ד דוד פוקס ידיד המשפחה.

ראש עירנו החביב וה"ימני" התמודד על ראשות העיר בהיותו חבר "קדימה".

האם הייתה לניר הכרות מוקדמת עם תוכניות "במקום"? לא ידוע לי.

האם יש לניר הכרות מוקדמת על עו"ד דוד פוקס שאף הוא תרם ל"במקום"? איני יודע.

האם ניר ברקת (חבר קדימה לשעבר) שוחח עם אהוד אולמרט (יו"ר קדימה לשעבר) על תכוניות שמקדמת עמותת "במקום" במטרה לשנות את תוכנית המתאר של ירושלים? לא ידוע לי...

בכל מקרה נושא מעורבותה של עמותת "במקום" בסוגיות התכנון בירושלים וקשריה ההדוקים עם מקבלי ההחלטות בעיר, טעונה בדיקה מעמיקה, אולם בלי קשר לתוצאות בדיקה כזו או אחרת, התנהלות ראש העיר ניר ברקת עד כה, בחלוף כ- 20 חודשים במשרתו, מחייבת בחינה מחדש במחנה הימין שהצביע לניר, האם היה זה מקח טעות?

כולי תקווה שמחנה הימין יעשה יקיים חשבון נפש בהקדם ויברר:

מה הוביל אותו פעם נוספת ללכת שבי אחרי מנהיג שאינו ממחנה הימין? מנהיג שלא הוכיח בטרם בחרו בו ולו בדבר אחד את נאמנותו לאחדות ירושלים,

מנהיג (או שמא איש עסקים) שמשתמש בעירנו הקדושה כמקפצה להנהגה הארצית, ואם יש צורך בכך, הוא מוכן לשלם את המחיר ש"יצבעו אותו בימין"…

מנהיג שמדבר הרבה ועושה מעט (אם בכלל) למען חיזוק מעמד העם היהודי בכל רחביי מזרח ירושלים.

מנהיג שתקופתו הפכה ל"תור הזהב" של השמאל וערביי ירושלים. הגיע העת להסיר את המסכה מעל פניו ושיטותיו של ניר ברקת ומוטב מוקדם מאשר מאוחר…

ואסיים בתפילה שתחזינה עינינו בצמיחת צמח דוד ושבמהרה בימינו כסא דוד במהרה יכונן בתוך ירושלים.