כנגד דרך הטבע – מכתב לשוטרים ולסוהרים

סופ"ש קשה עבר על כוחותינו. בחזית קשה וסבוכה במסדרונות הממשלה. שם התנהל הקרב בסופ"ש האחרון על תקציב ורשויות האכיפה ושכר השוטרים והסוהרים.

עידו מינקובסקי , ו' באב תש"ע

דעות משטרה
משטרה
צילום: ערוץ 7

איני איש ספר או אקדמיה ולכן, עצם כתיבת שורות אלה בשפה מובנת, היא האמירה הכי ברורה שיכולה להיות. ללא כתבים, עורכים, מפיקים וצלמים שיעבדו את המידע, ילעסו אותו, יארזו אותו, יתחמו אותו וידפיסו או ישדרו אותו.

סופ"ש קשה עבר על כוחותינו. בחזית קשה וסבוכה במסדרונות הממשלה. סביבה אשר מטעה, סביבה רוויית הסוואות בצורת חליפות מעונבות וגינוני שלטון. שם התנהל הקרב בסופ"ש האחרון על תקציב ורשויות האכיפה ושכר השוטרים והסוהרים.

משטרת ישראל הוא הארגון הוותיק בארץ ישראל. דימוי השוטר ובמקביל שכרו עברו שינויים ותמורות בהתאם לאינטרסים השלטוניים, מימי המנדט למשל ועד ימינו. במרוץ השנים, גם היוקרה החברתית השתנתה עם עלייתו של מעמד הביניים. במקביל הגידול בחשיפה לציבור דרך התקשורת המתפתחת השתנה המעמד עוד יותר. עם יכולת החברה בפעם הראשונה לגעת במשטרה דרך התקשורת והיכולת לתת פרשנות עצמאית למשטרה הגיעו גם הניסיונות לעצב דעת קהל ותדמית ארגונית.

השוטר הישראלי מבצע ומפגין יכולות כבודד המדהימות עולם ותפוקתו שווה לפעילות של מס' שוטרים זרים. קשת נושאי הטיפול המועמסים על כתפי הארגון משיקים לכל תחומי העניין החברתיים כמו בתחום הזיהוי הפלילי כולל באסון המוני שמסוגו כבר הכרנו עוד בשנות השמונים (אסון פן.אמ. -לוקרבי) או למשל, כפי שאמר לי איש משטרה ותיק, עצם ביצוע ניידת סיור ממוצעת והעומס הכרוך בחלוקת קשב לאתגרי המוקד המשולבים עם פעילות מתוכננת דומים לעומס בתא הטייס לקראת נחיתה ב"אוהייר שיקאגו".
משטרת ישראל הוא הארגון הוותיק בארץ ישראל. דימוי השוטר ובמקביל שכרו עברו שינויים ותמורות בהתאם לאינטרסים השלטוניים, מימי המנדט למשל ועד ימינו.

אחרי הכל, יחד עם הביצועים המקצועיים, חשוב לזכור שהמשטרה היוותה תמיד מכשיר לקליטת עלייה,אינטגרציה בין דתית (מג"ב) ולעיתים ההשתקפות יצרה פארודיות כמו השוטר אזולאי.

הרקע הזה מביא אותי למשפט קצר. "גם אם אכשל בכל המבחנים - אין סיכוי בעולם שאהיה במשטרה כמוך". כך אמרתי לאבי בערך לפני כ-15 שנה לאחר שגער בי על ציונים נמוכים בתנ"ך ובחשבון. אבי היה אז סנ"צ פעלתן במחוז הצפוני. מסתבר שלפני כ-35 שנה גם אבי אמר משהו באותו הנוסח לסבי, תנ"צ במשטרת ישראל וקח גם אמרה אימי, לימים רפ"ק במערך כ"א של המשטרה, לאביה ס' מפקח ולדודה הסנ"צ.

ילד למשפחת שוטרים, הוא ילד שגדל בסביבה מוזרה. אבא שלא נמצא בסביבה כי השתוללו בתחנת טירת הכרמל החדשה שהוא חנך כמפקד, אמא שמסתובבת עם אחותך הקטנה בתוך בטן תפוחה בהריון בזירות אונס בשבת בבוקר, סיפורים לפני שינה על שורה של פענוחים – פענוח רצח קונסול כללי שטורקיה – כאשר גולדה מאיר בכבודה ובעצמה התקשרה לסבא ראובן להודות לו על הביצוע, פענוח רצח רעיה גולן מקיבוץ עין המפרץ ועג'עוג', כך היה שמו של הרוצח אם זכור לי בדמדומי אותו הלילה שסופר לי הסיפור, אשר בא לאחר שנים לסבי והודה שאכן רצח. ועד קבלת מתנות כמון קבלת הספר "ללא חרטה" , על מורה בשם בלה קירשנבוים ז"ל בר"ג ופרשיית הרצח שעליה כתב רן כסלו כתב ידיעות.

כל סיפורי הפולקלור הללו משמשים רק כתפאורה לחיי היומיום שלי. השוטר והסוהר, מתנהגים מיום היוולדם כנגד דרך הטבע. בתחילת הדרך כאשר רואים שני אנשים בקטטת סכינים, במקום להסתובב לאחור ולהדיר רגליים, הם מכניסים את ראשם כחוצץ ביניהם, לאחר מכן זה עובר לכנופיות, לאינטרסים פוליטיים ועד לחקירת אישי ציבור החזקים במדינה.

בסופ"ש האחרון לאחר דיונים קדחתניים אשר בוחנים בכל שעה מחדש את עצביך, החליט השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', "איציק" כפי שרובכם מכירים אותו, להצביע כנגד התקציב ולא לקחת את ההצעה אשר הייתה מוכנה על שולחנו. מגו
השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', "איציק" כפי שרובכם מכירים אותו, להצביע כנגד התקציב ולא לקחת את ההצעה אשר הייתה מוכנה על שולחנו
בה במפכ"ל ובנציב שירות בתי הסוהר, הוא החליט ללכת בדרך הקשה יותר. בלי התפשרויות על שכר השוטרים והסוהרים בדגש על הנגדים ועד רמת הפקדים, בלי ניתוק פזיז מהרכבי שכר צה"ל שעליו מתבסס השכר הבסיסי במשטרה, בלי ויתור על מענק של כ-10000 ₪ שבא לסתום חור קטן בבור העצום של חובות המדינה והחברה לשוטרים ולסוהרים, כנגד סגירת של בתי כלא, תחנות ויחידות, כנגד פיטורי שוטרים בשנים הבאות, כנגד ביטול המכסות לבני מיעוטים, כנגד פיתוח מערך הסיגינט, כנגד קיצוץ המערך השיטור העירוני שאמור להביא עוד מאות שוטרים למשטרת ישראל כנגד ביטול תזמורת המשטרה ובעיקר במחיר של תדמית.

איציק ובעצם כולנו, כל הנוכחים, ידענו שויתור על תוספת מיידית של סכומים נכבדים למען תכנון רב שנתי, יהיה מכה תדמיתית. השוטרים והסוהרים שמחכים לבשורות יתאכזבו וימלמלו לעצמם "עוד גנרלים שלא מחוברים ולא מצליחים לעשות כלום" בזמן שמחשבים איך ישלחו את הילדה לחוג.

מתוך אותה הבנה אבסולוטית של המצב אני קובע שהתוצאה תהיה טובה. אני כותב לכם את זה שחור על גבי לבן. אתם יודעים את זה , אני יודע את זה. השר לבסוף יחתום, בגיבוי המפכ"ל והנציב, על הסכם ראוי בשביל כולנו. בשביל העלאת שכרם של השוטרים והסוהרים ותסלחו לי שאיני מעוניין לפרט את כל המספרים והדיאגראמות הכלכליות כי זה לא באמת מעניין.

הבחירה הקשה של התנגדות לתקציב ולא להיכנע לשיטת הסד"ח של האוצר היא תוצאה של סיבה אחת. השר לביטחון פנים, כמו המפכ"ל, כמו הנציב, כמו רבים שגדלו במשפחת המשטרה, עושים את הדברים כדרכם שלהם, למען המטרה וללא סיבה הגיונית נראית לעין.

ובעיקר, כמו שוטרים אמיתיים, כנגד דרך הטבע.