המשפט והחורבן

הטיית המשפט היא מהסיבות לחורבן. רק תיקון יסודי במערכת המשפט שלנו יאפשר לנו לשוב ולבנות מה שנהרס בחורבן.

פרופ' אריה אלדד , ח' באב תש"ע

אריה אלדד
אריה אלדד
פלאש 90
בשבת שעברה – שבת חזון קראנו גם בפרשת דברים את דברי משה אדון הנביאים, וגם בהפטרת חזון בישעיהו את דברי הראשון לנביאים האחרונים על מערכת המשפט.

משה מצווה ומזהיר – "ואצווה את שופטיכם בעת ההיא לאמור: שמוע בין אחיכם ושפטתם צדק בין איש ובין אחיו ובין גרו. לא תכירו פנים במשפט, כקטון כגדול תשמעון, לא תגורו מפני איש כי המשפט לאלוהים הוא."

וישעיהו ראה את השופטים שמעלו בציווי הזה. את השליטים שבגדו בייעודם. והוא מונה בין הסיבות לחורבן העתיד לבוא: "גם כי תרבו תפילה אינני שומע ידיכם דמים מלאו...איכה הייתה לזונה קריה נאמנה, מלאתי משפט צדק ילין בה – ועתה מרצחים...שרייך סוררים וחברי גנבים, כולו אוהב שוחד ורודף שלמונים".

לפני חמש שנים ראינו זאת בעינינו: "עומק העקירה – כעומק החקירה". אריאל שרון שנחשד בקבלת שוחד (אך לפני שבוע הורשע דודי אפל ונידון לשלוש וחצי שנות מאסר) החריב עשרים וחמש קהילות פורחות בחבל עזה ובצפון השומרון, הגלה אלפי יהודים מבתיהם ושיקר במצח נחושה כדי שעם ישראל יאמין כי לכל מתיישב יש פתרון, ועד היום פתרון אין. והיום, כשאלו שלא היססו לנסות ולמסור חינם את יהודה והשומרון לאויב נחשדים בקבלת שלמונים עבור בניית מפלצות הולילנד. וזה שהפך את עורו לנגד עינינו, ראש הממשלה נתניהו שהל
בשם "ההגנה מן הצדק" זוכה בשבוע שעבר מאשמת שוחד פוליטי אחד מאלה שהפכו את עורם והרימו יד על ארץ ישראל. מדוע לא עומדת "ההגנה מן הצדק" – לחלוצי "בית יהונתן"?
ך לבחירות בשם האלטרנטיבה למוסרי ארצם חינם – הפך את עורו וקורא להקמת מדינת אויב בלב הארץ, ורוצה בשם הרפורמה שלו בקרקעות ובתכנון להפוך את כל ארץ ישראל להולילנד.

בשם "ההגנה מן הצדק" זוכה בשבוע שעבר מאשמת שוחד פוליטי אחד מאלה שהפכו את עורם והרימו יד על ארץ ישראל. מדוע לא עומדת "ההגנה מן הצדק" – לחלוצי "בית יהונתן"? 300 צווי הריסה תלויים ועומדים בירושלים לבדה, נגד בנייה ערבית פורעת כל חוק, שודדת גן המלך – אינם נאכפים כבר 15 שנה. אבל על בית יהודי אחד – בית יהונתן – יוצאת מערכת הצדק המעוותת שלנו בכל כוחה, בשם שלטון החוק! גם על זה ניבא ישעיהו, גם אי צדק כזה היה בעיניו מהגורמים לחורבן, ומסימניו המבשרים.

לפני כשבועיים התפרסם דו"ח של ארגון "רגבים" שערך השוואה סטטיסטית בין עתירות לבג"צ שהוגשו על ידי ארגוני שמאל המבקשים להרוס בתים שבנו יהודים, ובין עתירות מקבילות שהוגשו על ידי גופי ימין המבקשים כי יהרסו בתים לא חוקיים שבנו ערבים.

לתשובה ראשונית מבג"צ היו ארגוני השמאל צריכים להמתין 25 יום. 88 ימים המתינו ארגוני הימין. בג"צ הוציא צווי ביניים לטובת השמאל ב 90% ואפילו לא פעם אחת כשביקשו זאת ארגוני הימין. עד הדיון הראשון בבג"צ לגופה של עתירה המתינו ארגוני השמאל 177 יום בממוצע. ארגוני הימין נאלצו להמתין יותר מכפליים – 389 יום.

ואולי כדי לוודא שפוסקים לרוחה – ישבה נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש בראש ההרכב שדן בעתירות השמאל 57% מהמקרים – ואף לא פעם אחת בעתירות הימין. ב 35% מהעתירות של השמאל פסק בג"צ צו על תנאי לטובת העותרים – ואף לא פעם אחת לטובת הימין.

כשאנו באים ומבקשים להתפלל בהר הבית ואנו מידפקים על שערי המשפט הם נסגרים בפנינו. כשאנו רואים גם את ההוכחות המתמטיות להטיית המשפט של מערכת הצדק שלנו – וזוכרים כי הטיית המשפט היא מהסיבות לחורבן – לא נותר לנו אלא להשמיע את רצון העם. רק תיקון יסודי במערכת המשפט שלנו יאפשר לנו לשוב ולבנות מה שנהרס בחורבן.