עצת נפש: להוסיף אהבה במקום איבה

אנשי המקצוע השותפים לדרכנו מדווחים על אחוזי הצלחה גבוהים, בזכות תעצומות הנפש וכח הרצון האדיר של המתמודדים.

צביקה דנטלסקי , י"ט באב תש"ע

דעות הכותל
הכותל
צילום: ערוץ 7

כבכל שנה, לקראת מצעד הגאווה המתקיים בירושלים, מתעורר הדיון בשאלה האם וכיצד למחות, ושוב נשמעים הקולות הקוראים להפגין ולמחות, וביטויים כמו "סדום", "תועבה" וכדו' נזרקים לחלל האויר.

זה עתה הסתיימו ימי האבל על בית המקדש אשר חרב כתוצאה משנאת חינם ואשר באהבת חינם יבנה. לדעתי, בטויי המחאה החריפים רק מוסיפים ומלבים את אש השנאה והמחלוקת, ומחזקים את הצורך ואת הלגיטימציה לעריכת המצעד אשר מטרתו להילחם בחוסר הסובלנות כלפי אותם צועדים.
אני מאמין כי בימים אלו עלינו להגביר את ביטויי האהבה והאמפטיה, לא לתת לגיטימציה למימוש הנטייה או להסתופפות בצילה, אך לתת לגיטימציה למתמודדים ולהסביר כי המתמודד אינו אשם בנטייתו, כי לא בחר בה מלכתחילה

בכל חברה ישנם מתמודדים ומתמודדות אשר אינם מוכנים להשלים עם נטייתם ההפוכה והמעוניינים לבחור בדרך חיים אחרת. מתמודדים אלו משוועים לאוזן קשבת וליד תומכת אשר יסייעו להם בבחירתם. כאשר אותם מתמודדים נתקלים במחאות כנגד המצעד וכנגד התופעה, הם חשים כי המחאה היא גם נגדם, הם חשים כי המחאה מבטאת שנאה וסלידה כלפי כל מי שנושא את הנטייה ההפוכה בקרבו. ביטויים אלו רק גורמים להגברת החשש והפחדים מן החברה אשר תנדה אותם במקום לתמוך בהם, הדבר מגביר את ההסתגרות והשנאה העצמית ומביא לייאוש.

אני מאמין כי בימים אלו עלינו להגביר את ביטויי האהבה והאמפטיה, לא לתת לגיטימציה למימוש הנטייה או להסתופפות בצילה, אך לתת לגיטימציה למתמודדים ולהסביר כי המתמודד אינו אשם בנטייתו, כי לא בחר בה מלכתחילה. עלינו, כהורים, מורים, אחים וחברים, לעודד ולחזק את המתמודדים, להבהיר להם כי הם רצויים ואהובים, להפיח בהם חיים ותקווה, ולסייע להם לבחור בדרך "האחרת". עלינו לפרסם ולהודיע כי יש דרך אחרת והיא פתוחה בפני כולם, אם רק פונים לטיפול ולסיוע המתאים, ומתמודדים רבים אשר הציבו לעצמם מטרה זו, עברו את התהליך והצליחו לחזור לעצמם, ולהגשים את חלומם.

אנו, ב"עצת נפש", נתקלנו במאות מתמודדים אשר בחרו והצליחו לשנות את נטייתם, להתחתן ולהקים משפחה מאושרת. אנשי המקצוע השותפים לדרכנו מדווחים על אחוזי הצלחה גבוהים, בזכות תעצומות הנפש וכח הרצון האדיר של המתמודדים. אם נצליח להנחיל את דרכנו לרבים, ולהפוך אותה מדרך "אחרת" לדרך מרכזית, היא תהווה כתובת גם לרבים מן הצועדים במצעדים השונים, ואולי גם הם יבחרו ויצעדו בדרך אל האני העצמי.

הבהרה: המאמר מתייחס לצורה ולסגנון של המחאה. "עצת נפש" ודאי מתנגד לקיום צעדה ברחובות ירושלים