לקראת ועדת החקירה הבאה

בעוד כמה שנים האיום הנשקף מכניסה כה מסיבית של מהגרי עבודה למדינת ישראל יהיה מוחשי והרסני מכדי שמסקנות הוועדה יוכלו להושיע.

פרופ' יזהר אופלטקה , כ"א באב תש"ע

דעות פרופ' יזהר אופלטקה
פרופ' יזהר אופלטקה
ערוץ 7

בעת שאזרחי ישראל ישנו את שנתם או בילו באחד מאזורי הבילוי הפרוסים ברחבי מדינתנו הקטנה חדרו למדינה עוד עשרות מחפשי עבודה מאפריקה אשר השמועה על מדינה מודרנית בה ניתן למצוא עבודה בשכר חודשי שווה ערך לשכר דו-שנתי במדינתם, והמצויה במרחק הליכה מארצם הגיעה אל אוזניהם.

פורצי הגבול של הלילה האחרון מצטרפים לעשרות אלפים שכבר מצויים במדינתנו והם מקור השראה לעוד מאות אלפים הממתינים לתורם במצרים, באריתריאה, ואף בסודן להיכנס לארץ המובטחת.

שלא נתבלבל. לא מדובר בשבט יהודי נידח שגילה את יהדותו או בשבט יהודי לשעבר שאולץ להמיר את דתו והוא מוחזר על ידנו בשמחה לחיק היהדות. להפך, מדובר במוסלמים ובנוצרים החפצים במציאת עבודה אשר גילו את הקלות הבלתי נסבלת של כניסה למדינת ישראל והיחס החיובי (והתמים כל כך) של הרשויות, כולל חיילי צה"ל האמונים על שמירת הגבול, כלפי מסתננים מאפריקה. במצב שבו חיילי צה"ל מאפשרים להם להיכנס לארץ ולאחר רישום קצר משאירים אותם לנפשם באילת או בכל עיר דרומית אחרת, מדוע שלא ימשיכו להגיע עוד מחפשי עבודה אשר רגילים לשלטון שבלשון ההמעטה ייאמר עליו כי הוא "אינו מסביר פנים לאזרחיו"? כך קורה מצב אבסורדי ופרדוכסלי מעין כמוהו; מצד אחד, מצויים שערי הכניסה לארץ בהם נבדק אדם זר בקפדנות ומידת סיכונו למדינת ישראל ואזרחיה נבדקת חזור ושוב, ומצד שני הגבולות פרוצים לכל אדם המגיע מדרומה של המדינה והוא נכנס אליה בעין מפריע.
מדובר במוסלמים ובנוצרים החפצים במציאת עבודה אשר גילו את הקלות הבלתי נסבלת של כניסה למדינת ישראל והיחס החיובי (והתמים כל כך) של הרשויות כולל חיילי צה"ל

מצד אחד, אם נמשיך בקו מחשבה זו, דנה ממשלת ישראל במשך חודשים רבים בהעלאת שמונת אלפים מיהודי הפלשמורה ומצד שני נכנסים בכל שנה לישראל ארבע עשר אלף אפריקאנים ללא כל החלטת ממשלה שניתנה בעניין. מלבד הפגיעה בהסדרי העבודה של הממשל הציבורי ובזכותם של אזרחי המדינה לקבוע את דמותה וצביונה של מדינתם, הרי כניסתם המסיבית של אנשים שדתם איננה הדת שלשמה הוקמה מדינת ישראל ומנהגיהם רחוקים עשרת מונים משל מנהגי מרבית יושבי הארץ, מהווה סכנה אמיתית להמשך אופייה של המדינה.

יטענו נגדי את טענת הגזענות המפורסמת, אך להם אומר ואף אשאל: האם לא גורשו מהארץ עובדים זרים שעור גופם לבן כאשר פגה אשרת שהייתם בארץ או כאשר הם עבדו ללא אישור בישראל? האם לא העלינו בשמחה יהודים שצבע עורם שחור מאתיופיה? אבל, כניסתם של אנשים רבים שאינם יהודים לארץ לא זו בלבד שתערער את הסדר החברתי הקיים בערים קטנות אליהן הם מגיעים, אלא תכביד על מערכת החינוך ומערכת הרווחה ותוביל לקריסתן במקומות אחדים. דברים דומים הייתי כותב אילו מהגרים הגיעו מכל חבל ארץ אחר. כל מי שמתגורר באילת או בערים שונות בדרום (ואף בדרום תל אביב) נתקל בחבורות של אנשים צעירים שהגיעו מאפריקה, חסרי עבודה, המבטלים זמנם בציפייה בעוברים ושבים. אנשים אלה ,שחדרו לארצנו בלי רשות, מוכרים היטב במדינות אירופה.

מהניסיון שהצטבר שם נוכל לטעון בוודאות כי לא ירחק היום ומהגרים רבים אשר יחושו תסכול רב מעצם היותם מובטלים או מועסקים במקצועות "הבזויים" ביותר בחברה, יעברו לפעילות פלילית ויעיבו על חייהם של תושבי אילת וערים רבות אחרות אליהם יגיעו. למרות שלא זו כוונתם של רבים מהם, ולמרות שמדובר באנשים שמרביתם מחפשי עבודה בלבד, הרי טבעו של תהליך ההגירה הלא חוקית מוביל רבים מהמהגרים לפת לחם והדרך לכייסות, שוד, פריצות וכדומה קצרה. נוסיף לזה את היותנו אוכלוסייה קטנה יחסית לארצות אירופה והרי לנו פצצת זמן מתקתקת. מול כל הסכנות הידועות הללו המופיעות בפירוט רב יותר בעיתונות ובאתר ערוץ 7 מפעם לפעם, ניצבת ממשלת ישראל משותקת וחסרת מעש ומפקירה את תושבי הארץ לחסדיהם של מהגרים אלה. משרד הביטחון, זה שהוקם עם קום המדינה על מנת לשמור על ביטחונם של אזרחי המדינה מפני איומים מחוצה לה, כשל בתפקידו; הוא לא החל בבניית גדר שתעצור את שטף העובדים הזרים הללו, לא הכין את חייליו למניעת כניסתם של אנשים לשטחנו, ולא הכריז על מצב חירום לאומי לאור הסכנות שבכניסת מאות אלפי אנשים לארץ.

שר הביטחון וצמרת משרד הביטחון, שמשכורתם משולמת על ידי אזרחי ישראל בשל אמונתם של רובנו כי הם יעשו הכול למען ביטחון המדינה, לא עשו עד כה דבר לבלימת כניסתם של זרים לארץ למרות החלטות ממשלה שניתנו בעניין. במצב מעין זה ועדת החקירה העתידית לקום ולהאשים את האחראים לכניסתם של רבבות לארץ תהיה בחזקת מעט מידי ומאוחר מידי: בעוד כמה שנים האיום הנשקף מכניסה כה מסיבית של מהגרי עבודה למדינת ישראל יהיה מוחשי והרסני מכדי שמסקנות הוועדה יוכלו להושיע. הייתכן כי חברות בינלאומיות פרטיות יידעו לעשות זאת טוב יותר ממשרד הביטחון המגושם שלנו? הייתכן שמשרד הביטחון אינו מתאים יותר להגנה על גבולות המדינה? נקווה שלא למסקנות מעין אלו תגיע חס ושלום וועדת החקירה העתידית.