זה הזמן לצרף לאיחוד גם ספרדי חרדי

ראשי הציונות הדתית. לפני שאתם רוקמים את האיחוד המחודש ביניכם, מה דעתכם לשלב בו גם ספרדי-חרדי-ציוני?

שמעון כהן , כ"ט באב תש"ע

בימים אלה, כולם כבר יודעים, עמלים ראשי 'האיחוד הלאומי' וראשי 'הבית היהודי' על איחוד מחודש בין המפלגות לקראת הבחירות הבאות. המהלך זוכה לברכות כמעט מקיר לקיר בציונות הדתית, והגישושים, כך ניתן לשמוע מבין השיטים, קרובים לכדי הבשלה של ממש.

את ההצעה שאני מעלה כאן מכירים היטב במסדרונות הכנסת . עיקרה הוא שילובה של אישיות חרדית ספרדית במפלגה המאוחדת הנרקמת לעינינו.

במשך כמה עשורים מאז קום המדינה היו מנהיגי הציבור הספרדי ורבניו חלק בלתי נפרד מהמפלגה הדתית לאומית, המפד"ל. הציבור שלהם תמך מאז ומתמיד ברעיון ארץ ישראל וערכי התורה והעבודה. צעירי הציבור הזה התגייסו לצה"ל ושירתו בו במסירות כחלק בלתי נפרד מתפיסת עולמם הדתית, ועיון קצר בספרי רבותיו של הציבור הספרדי-חרדי יגלה לקורא מעיין אין-סופי של דברי הגות בנוסח כמעט זהה לזה של הרב קוק וגדולי תלמידיו.

בשל נסיבות כאלה ואחרות, טענות כאלה ואחרות ותקלות כאלה ואחרות נקטע הקשר הרשמי החי בין הציונות הדתית לבין הציבור החרדי-ספרדי. כך נקלע הציבור החרדי ספרדי לתמיכה במפלגות החרדיות וכשקמה תנועת ש"ס ראה בה הציבור הזה מפלגה שתישא בגאון את ייחודו הרעיוני. רבים באותה תקופה הביעו, בין בקול רם ובין בשקט, תקווה שחזון גדולי רבני צפון אפריקה בדבר השילוב בין עם, תורה וארץ יקבל מקום של כבוד במצעה הערכי רוחני של המפלגה.
הצעתי לשלב במקום גבוה ברשימה החדשה גם נציג לציבור הרחב הזה, ציבור שאינו מוצא את עצמו מזדהה בהכרח עם תפיסת העולם הליטאית, התפיסה אליה קורצת שוב ושוב תנועת ש"ס.

אך כידוע לא כך היה והמפלגה הספרדית החדשה מצאה את עצמה בתחרות מתמדת עם המפלגות החרדיות. הסיבות לכך רבות וידועות ויתכן שהעיקרית שבהם היא עובדת היות הרב שך זצ"ל הוגה התנועה, מה שהפך אותה לבת חסותו גם מהבחינה האידיאולוגית.

למרות נהייה זו אחר התפיסה הליטאית לא עלה בידי מנהיגי ש"ס להרחיק את מצביעי התנועה מתפיסת עולמם הבסיסית, ועל פניו נראה כי עשרות אלפי מצביעים עדיין מאמינים בחרדיות ציונית ספרדית על פי הערכים שהונחלו אליהם מרבותיהם הגדולים.

ונחזור לימים אלו, הימים בהם נרקם האיחוד הפוליטי ציוני דתי: אל המפלגה המחודשת יחברו תחת דגל אחד ככל הנראה מפד"לניקים מסורתיים לצד חרד"לניקים ושומרי מסורת. על פניו נראה שאין כל סיבה שאל תוך המארג הרחב הזה לא יוכנס גם נציג אותנטי של אותם עשרות אלפי מצביעים ספרדים חרדיים האוחזים בערכים זהים כמעט לחלוטין לאלו של ראשי האיחוד המחודש. תוכלו לקרוא לזה מעתה חרדס"צי (חרדי ספרדי ציוני) או בכל שם אחר שתבחרו.

מהלך שכזה לא יהיה איחוד מאולץ שכל מטרתו הוספת עוד כמה עשרות אלפי פתקים בקלפיות, מטרה לא רעה לכשלעצמה, אלא גם השבת עטרת הברית ההיסטורית שבין הצדדים ליושנה.

אשר על כן הצעתי, שכאמור מתרוצצת כבר ובועטת היטב במסדרונות הכנסת, היא לשלב במקום גבוה ברשימה החדשה גם נציג לציבור הרחב הזה, ציבור שאינו מוצא את עצמו מזדהה בהכרח עם תפיסת העולם הליטאית, התפיסה אליה קורצת שוב ושוב תנועת ש"ס.

וכן, יש מועמד לתפקיד הזה. אני מסופק אם העלאת שמו תעשה לו טוב בין שורות מפלגתו, אבל בהחלט ראוי להעלות את שמו בהקשר הזה. מדובר בחבר הכנסת הרב חיים אמסלם.

הרב אמסלם הוכיח בשנות כהונתו בכנסת עמידה ברורה ותקיפה בסוגיות ארץ ישראל לא פחות מכל חבר כנסת המוג
לנוכח כל אלה, רבותי בהנהגת הציונות הדתית, כצל'ה, הרב הרשקוביץ והח"כים הנכבדים נראה שבהחלט זה הזמן לפנות לרב אמסלם בחשאי או בגלוי ולקרוא לו לאיחוד שורות.
דר כימני, סרוג כיפה ומסונדל בסנדלים תנ"כיות. באחרונה נחשף עם ישראל גם לעמדותיו אודות השירות בצה"ל אותו הוא רואה כמצווה עליונה בחשיבותה, מצוות מסירות נפש למען עם ישראל וארץ ישראל, עד כדי כך שיש בה כדי להביא להקלה בתנאי גיורו של מי שהוא מזרע ישראל גם אם אינו עומד בדקדוקי הלכות הגיור.

בשבועות האחרונים הוציאו ראשי ש"ס לרב אמסלם כרטיס אדום סביב התבטאויותיו העצמאיות מדי לטעמם הן במישור ההלכתי והן במישור הפוליטי. הוא זומן למעין שימוע במועצת חכמי התורה ושם הוכיח לרבנים שכל העקרונות אותן הוא מציג הן עקרונות שנכתבו על ידי גדולי רבני המזרח, ואף על ידי הרב עובדיה יוסף עצמו, ובכל זאת נראה שעדיין מסתכלים בש"ס על הרב הדעתן מדי הזה, הרב אמסלם, בעין עקומה.

לנוכח כל אלה, רבותי בהנהגת הציונות הדתית, כצל'ה, הרב הרשקוביץ והח"כים הנכבדים נראה שבהחלט זה הזמן לפנות לרב אמסלם בחשאי או בגלוי ולקרוא לו לאיחוד שורות.

הפורמט המדויק לשילובו (ואולי לשילובם של אישים נוספים כמוהו) יוכל להיקבע באולמות סגורים, אם כחטיבה חרדית עצמאית באיחוד או כחלק בלתי נפרד במפלגה, אבל זה הזמן לאיחוד הגדול יותר והמרענן, איחוד שיהפוך את הציונות הדתית לכזו שתפרוס כנפיים הן לעבר הציבור המסורתי והן לעבר הציבור החרדי, וכן. זה יהיה שווה הרבה בקלפי...

הערה חשובה לסיום: הרב אמסלם עצמו סירב להתייחס לדברים המובאים כאן.