אותה גברת באותה אדרת

דווקא על רקע כישוריהם בולטת האיוולת בכינוי הפשטני המשומש שהם העניקו למיזם החדש של פואד – "עזה ובית לחם תחילה". ממש קשה להאמין שקופירייטר שמאלני מורשה העניק חסות מקצועית לאסון מילולי כזה, ההופך לפארודיה את הרעיון שאותו נועד לשרת. במקום לטעת תקווה חדשה בלבבות, במקום לייצר תודעת אופק מדיני, הוא מעורר טראומות קולקטיביות קשות.

אורח באתר , כ' באלול תשס"ב

כותרת: אותה גברת באותה אדרת


חגי סגל

מן המפורסמות הוא שהשמאל יודע להתנסח טוב יותר מן הימין. עם כל הכבוד לכשרונות שנבטו לאחרונה בערוגות המחנה הלאומי, רוב מניינו ובניינו של המגזר הלשוני בישראל ממוקם עדיין במחנה השני. סופרים, עיתונאים, קופירייטרים, יועצי תקשורת. יום יבוא וההיסטוריה תסתייג נחרצות מהשקפת עולמם, אך היא ודאי תצדיע ליכולתם לעצב אותה בהבל פה ובמשיכת קולמוס.

כשרונם הנסחני העצום מסתתר, על פי החשד, גם מאחורי הרעיון למנות עכשיו לגדר ההפרדה, בית חלומותיהם, מהנדס ששמו בישראל אלוף-משנה נצח משיח. מי כבר יכול להתנגד לגדר עם פרוייקטור שכזה? אילו המצב היה הפוך, והגדר היתה רעיון משוקץ בעיני השמאל, הם היו דואגים להפקיד עליה את אלוף-משנה חומת ברלין או את תת-אלוף קו ברלב. תסמכו עליהם.

אבל דווקא על רקע כישוריהם בולטת האיוולת בכינוי הפשטני המשומש שהם העניקו למיזם החדש של פואד – "עזה ובית לחם תחילה". ממש קשה להאמין שקופירייטר שמאלני מורשה העניק חסות מקצועית לאסון מילולי כזה, ההופך לפארודיה את הרעיון שאותו נועד לשרת. במקום לטעת תקווה חדשה בלבבות, במקום לייצר תודעת אופק מדיני, הוא מעורר טראומות קולקטיביות קשות.

"עזה ובית לחם תחילה" זה אפילו לא חיקוי של "עזה ויריחו תחילה", שם החיבה המקורי של הסכם אוסלו, אלא אותו דבר עצמו. מישהו פשוט לקח את המותג הממורט ההוא, והגיש אותו שוב לציבור בלי לטרוח להחליף את העטיפה הקרועה. פואד אותו פואד, דחלאן אותו דחלאן, עזה אותה עזה.

לפי סקר עדכני מאוד של מינה צמח, 67 אחוז מאזרחי ישראל סבורים כעת שהסכם אוסלו היה אסון או לפחות מיקח טעות. הם היו נותנים הכל כדי לבטלו למפרע ולהקים לתחייה את אינספור חלליו. והנה באים עכשיו יח"צני שר הבטחון ורוקחים הסכם דומה עם שם זהה. כבר אין מספיק מלים בעברית? כלום יבש מעיין היצירה של השמאל?

אפילו הכינוי המטופש "אולי הפעם", שהוענק לאחד ממבצעי צה"ל בשכם, יאה יותר לרומן המחודש בין פואד לאש"ף. אפשר גם "מאמץ החייאה". אבל לכנות אותו "עזה ובית לחם תחילה" זה כמו להשיק אניית נוסעים חדשה על-שם טיטאניק, דומה כשתי טיפות מים לאנייה המנוחה, או כמו לשחזר את אולמי ורסאי באמצעות חברת "פלקל בע"מ".

אם אריק שרון יחליט מחר לצאת למלחמת מצווה בחיזבאללה, הוא לא ישתטה לכנות אותה "מלחמת שלום הגליל". רוב תקופת כהונתו כראש-ממשלה עומדת בסימן הפקת לקחים מבצעיים ופסיכולוגיים מאותה מלחמה. לעומתו, שותפיו לממשלת האחדות מסרבים ללמוד לקח משגיאותיהם שלהם. יהירותם המובנית כופה עליהם קיבעון מחשבתי ממאיר. הם לא מסוגלים להתנתק מעולם מושגיהם ההזוי בסוגיית השלום, לא יכולים להיגמל מאיבתם הקמאית למתנחלים, ולכן גם לא מצליחים אפילו לרענן סיסמאות עבשות. בבתי הדפוס שלהם מתקינים עכשיו מהדורה חדשה של המזרח התיכון החדש, ובאולפני ההקלטות עושים חזרות על שיר השלום. רק הקרבנות יזכו בשמות חדשים.חגי סגל הוא העורך הראשי של חדשות הרדיו בערוץ 7.