ברוך מקיץ נרדמים

ההיסטוריון אריה יצחקי מגיב למאמרו של אביתר בן – צדף כפי שפורסם בערוץ 7, "שמחתי לקרוא שהתעוררתם - אתה וחבריך".

תגיות: גוש קטיף
אריה יצחקי , כ"ב בתשרי תשע"א

בוקר טוב אביתר בן – צדף. שמחתי לקרוא שהתעוררתם- אתה וחבריך מ"מכון השרידות" של אורי מילשטיין והקצתם במאה ה- 21, לאחר תרדמת של דור.

עוד בשנת 1968 יצאתי למאבק נגד טל וחבורתו במסגרת צוות מחקר מטכ"לי שחקר את לקחי מלחמת ששת הימים. הוקעתי בלשון חריפה את אבי הטוטאליות של הטנק ("הטנק מנצח במדבר ובהר, הטנק מנצח בכפר ובעיר, הטנק מנצח בים ביבשה ובאוויר"); תוך קביעה שטל נכשל בניהול קרב ההבקעה של אוג' 84 ברפיח, במלחמת ששת הימים.

זה דרש אז הרבה אומץ לב ותעוזה, כאשר טליק ודדו היו בשיא תהילתם המזוייפת- אלילי הכזב של צה"ל המנצח. וגם המחיר היה לא פשוט- רדיפה החרמה והשתקה.
רק בשנים האחרונות כאשר טליק עבר אירוע מוחי, נחלש והזקין לפתע נמלאו ההולכים בתלם עוז וגבורה והחלו למרוט את זנבו של האריה הישיש שבקושי היה מסוגל לנפנף בו לגרש זבובים; להכפישו ולהשמיצו.

דומני שעסקתם אז בכתיבת ועריכת אלבומי נצחון וספרי עלילות מופלאות. חלפו שש שנים ואלילי הכזב ותורת המלחמה שלהם קרסו והתנפצו. גם אז לא שמענו ציוץ של בקורת, לא בעתון "במחנה", לא בבטאון צה"ל "מערכות", לא ביד טבנקין ולא בהוצאת זמורה-ביתן. ואבוי ישראל טל הערמומי שתיחמן את זקני ועדת אגרנט וניצל בעור שיניו מעונש כאחד האחראים הגדולים למחדל 1973; טליק זה החל במסע של טיוח, טשטוש והכחשה והשתלט על כתיבת ההיסטוריה הצבאית של צה"ל באמצעות סוכניו סא"ל אלחנן אורן וראשי מחלקת היסטוריה במטכ"ל.

ושוב בא הח"מ ובסיוע אל"מ נסים סלומון ז"ל חשף את מהלכיו הנלוזים והגמול היה הדחתו של סלומון מתפקיד רמ"ח היסטוריה, נסיון החרמה והוקעה, איומים ומניעת הרצאות בקורסי פיקוד בצה"ל. אז זאת הייתה לצערי שאגה בודדת, קול קורא במדבר. וכל חבורת ההיסטוריונים החדשים הנועזת לא השמיעה קול, אפילו ציוצון שלא לדבר על התגייסות לסיוע מול המערכת.

רק בשנים האחרונות כאשר טליק עבר אירוע מוחי, נחלש והזקין לפתע נמלאו ההולכים בתלם עוז וגבורה והחלו למרוט את זנבו של האריה הישיש שבקושי היה מסוגל לנפנף בו לגרש זבובים; להכפישו ולהשמיצו. בעברית פשוטה קוראים לזה פחדנות. אך מוטב מאוחר מאשר לעולם לא, והאמת כמוה כשמן, הצף תמיד על פני המים גם אם הם עכורים.

ובקרוב מאד אביתר ינועו אמות הסיפים. הפתעה גדולה מצפה בפתח מחקרי מלחמות ישראל - משהו שיגמד את ה"חווה הסינית", "מסדרון הצליחה", הטיית העיטורים בצה"ל; משהו שאפילו לא העליתם בדעתכם שהוא אפשרי...