ביבי – למה אתה שותק?

הגילויים האחרונים בפרשת הסוכן הישראלי יהונתן פולארד, מחייבים קריאה גלויה ורשמית של ממשלת ישראל לשחרורו המיידי. מכתב גלוי לראש הממשלה בנימין נתניהו.

ד"ר חגי בן ארצי , י"ח בחשון תשע"א

חגי בן ארצי
חגי בן ארצי
ערוץ 7

הגילויים האחרונים בפרשת הסוכן הישראלי יהונתן פולארד, מחייבים קריאה גלויה ורשמית של ממשלת ישראל לשחרורו המיידי.

בשבועות האחרונים, התרחשו שני אירועים דרמטיים בפרשת פולארד:

לורנס קורב, הסגן של שר ההגנה האמריקאי בתקופת פולארד קספר וינברגר, כתב מכתב גלוי לנשיא ארצות הברית, ברק אובמה. במכתב זה מצהיר קורב, שעונשו החמור ויוצא הדופן של פולארד, שאין לו תקדים בהיסטוריה האמריקאית, הוא תוצאה של "שנאתו הכמעט פתולוגית של וינברגר כלפי ישראל וחוסר שביעות רצונו ממעמדה של מדינת ישראל". שנאה פתולוגית זו הביאה את וינברגר להעיד עדות מסולפת ומעוותת בבית המשפט האמריקאי, עדות שממנה חזר בו לפני מותו. קורב, שהיה מקורבו של וינברגר, קובע במכתבו, שעונשו החמור של פולארד (שבימים אלה מלאו 25 שנה לישיבתו בכלא בתנאים קשים מנשוא) הוא עוול חמור ואי צדק משווע. הוא מסיים את מכתבו בקריאה לנשיא ארצות הברית, לתקן את העוול באופן מיידי על ידי שחרורו של יהונתן פולארד.

אירוע דרמטי נוסף בפרשה זו, הוא הראיון שנתן רפי איתן, מפעילו של פולארד, לכתב "קול ישראל", אהרון ויזנר. בראיון זה, ה
שתי ההתפתחויות האלה מביאות למסקנה חד משמעית: נעשה עוול נורא ליהונתן פולארד, שיש לתקנו, ולו במקצת, על ידי שחרורו המיידי מן הכלא.
ודה רפי איתן, כי היה הסכם בין ממשלת ישראל וממשלת ארצות הברית, שלפיו יהונתן יקבל עונש של עשר שנות מאסר, העונש המקסימאלי על ריגול לטובת מדינה ידידותית. רפי איתן קבע, שהאמריקאים הפרו את ההסכם, והתכחשו להבטחה המפורשת, שניתנה לממשלת ישראל. גם הוא הצטרף למכתבו של קורב בקביעה, שעונשו החמור של פולארד נקבע על בסיס אינפורמציה מוטעית, שנמסרה לבית המשפט.

שתי ההתפתחויות האלה מביאות למסקנה חד משמעית: נעשה עוול נורא ליהונתן פולארד, שיש לתקנו, ולו במקצת, על ידי שחרורו המיידי מן הכלא.

מול הגילויים האלה, מתבקשת קריאה גלויה ורשמית של ממשלת ישראל לממשלת ארצות הברית, לשחרר את יהונתן פולארד , ושרוה"מ יקח אחריות ישירה ופעילה בהובלת המגעים, כדי לסיים את אחת הפרשות העגומות שידעה מדינת ישראל ולהביא לשחרורו המיידי.

זה מתבקש כחובה מדינית, מוסרית ואנושית של ממשלת ארצות הברית:

מדינית – כי ישראל היא "ידידה ובעלת ברית" (כך לפחות מצהירה ארצות הברית). כי הופרו הסכמים ברורים והבטחות מפורשות (כולל ההבטחה הנשיאותית שנתן קלינטון לנתניהו לפני חתימת הסכמי ואיי).

מוסרית – כי המשפט התבסס על עדויות כוזבות ומטעות, שנבעו מתוך עוינות ושנאה כלפי ישראל; כי היום ברור, שכל החומרה של גזר הדין (מאסר עולם), נבעה מאינפורמציה לא נכונה.

אנושית – כי יהונתן שילם את חובו מעל ומעבר על מה שעשה, וכי הוא יושב בכלא כבר 25 שנה, ומצבו הבריאותי קשה ביותר; כי ארצות הברית ממשיכה להחזיק אותו בתנאים בלתי אנושיים .

לנוכח כל העובדות והנתונים האלה, מתפרצת השאלה – למה ביבי שותק?!

איפה המחוייבות הבסיסית של מדינת ישראל כלפי אדם שהיה שליחה של המדינה ותרם כה רבות לביטחונה?

אני פונה אליך, ביבי, באופן אישי – גם כאזרח, אבל גם כבן משפחה – קום, אמור מילה, עשה מעשה!