האם אגיע להפגנה נגד חוק האברכים?

מה שמפריע לי הוא לא הסכומים המדוייקים שהולכים לאקדמיה לעומת לימוד תורה,קולנוע או ספריות. מה שמפריע לי הוא שחבריי הסטודנטים מפגינים על זה.

ישי יהודה , כ"ד בחשון תשע"א

דעות אברכים
אברכים
צילום: ערוץ 7

בקמפוס שואלים אם גם אני מגיע להפגנה היום? נכנסתי לאגף התקציבים במשרד האוצר ודפדפתי לעמוד 139 בתקציב הדו-שנתי. עניין אותי האם התקציב ממנו אני חי - תקציב ההשכלה הגבוהה קטן יותר מהכסף לאברכים בעלי הפיאות.

נכון שיש יותר סטודנטים (223 אלף לעומת כמה עשרות אלפי אברכים) אבל חישוב פשוט יראה ש-15 מיליארד שקל להשכלה הגבוהה בחלוקה לסטודנט יוצא יותר מ-60 אלף ש"ח לשנתיים!!!.

אני סטודנט כבר שנה חמישית ולא קיבלתי עדיין 60 אלף ש"ח... לאן הכסף הולך? זה הולך כמובן לסבסוד שכר לימוד לסטודנטים, לשכר המרצים, לטיסות לכנסים, לכיבודים לפני ההרצאות, וגם לי ולחברי הסגל הזוטר, וכמובן גם לאוטובוסים להפגנות.

אברכים לעומת זאת מקבלים 845 ש"ח לחודש ואסור להם לעבוד. תקציב התרבות הוא 1.5 מיליארד ש"ח בתוכו תקציב ייעודי לקולנוע 132 מיליון ש"ח!! תקציב ייעודי לספריות (135 מיליון) רשות העתיקות (104 מיליון) (דף 148 בתקציב).

אבל הסטודנטים לא מבקשים חלק מתקציב הקולנוע או העתיקות? תקציב המדינה לשנתיים הקרובות הוא מעל ל700 מיליארד ש"
חוד החנית של עולם התורה הם אברכים שלומדים את העולם הפנימי של היהדות ובמדינה יהודית לימוד התורה צריך להיות מוערך ומושקע לא פחות מתיאטרון, ספורט, אקדמיה או קולנוע.
ח!! והסטודנטים יוצאים להפגין רק על 0.3% ממנו? הבנתי שהנושא הוא לא שכר הלימוד של הסטודנטים - אלא השנאה נגד החרדים. הציבור החרדי בבעיה רצינית וראוי בהחלט שחלקו הגדול יצא לעבודה וילמד תודה במקביל לעבודה. חלקו הקטן, חוד החנית של עולם התורה הם אברכים שלומדים את העולם הפנימי של היהדות ובמדינה יהודית לימוד התורה צריך להיות מוערך ומושקע לא פחות מתיאטרון, ספורט, אקדמיה או קולנוע.

מה שמפריע לי הוא לא הסכומים המדוייקים שהולכים לאקדמיה לעומת לימוד תורה,קולנוע או ספריות. מה שמפריע לי הוא שחבריי הסטודנטים מפגינים על זה. בעולם הנאור (למשל באיראן) הסטודנטים, דור העתיד ונושאי הבשורה, מפגינים בעד צדק חברתי וערכים נעלים, הם מקריבים את זמנם היקר ואת שעות הפנאי שלהם לתיקון העולם ושינוי העתיד. אבל אצלנו במדינת ישראל הקטנה אין כבר שאלות הרות גורל, אין על מה לדון ולהפגין - כל הפגנה של סטודנטים מסתובבת סביב הכסף שלהם!! כל הפגנה מתמצה בבקשה שיורידו כמה מאות שקלים משכר הלימוד שלנו? לא שלא כדאי שיורידו - אבל על זה להפגין? על זה לצאת לרחובות? מה עם הנכים, זכויות עובדי הקבלן שנרמסות, השחיתות הציבורית, המחסור בדירות, הפער בין עניים ועשירים, השד העדתי, המאבק מול איראן או תורכיה, ומיני נושאים שכולנו נסכים ששווה להפגין עליהם?

הפגנת ההמונים מגיעה משנאת חרדים ואנטישמיות והיא היתה מתקיימת גם אם המלגה לעשרות אלפי יהודים עם זקן ופיאות היתה 80 ש"ח לחודש או 8000. הסכומים לא באמת משנים - והם לא "נלקחים מכספי הסטודנטים". החלטתי שאני לא מגיע להפגנה, אני נשאר באוניברסיטה לחקור ולעשות את העבודה לשמה משלמי המיסים משלמים לי.