ה"אהבל" ומורשת רבין

אהבל זה אינו גולם או חסר הבנה. אהבל זה למשל שר המחזיק עובדת זרה בביתו בניגוד לחוק.

תגיות: אהוד ברק
ד"ר אריה בכרך , ב' בכסלו תשע"א

משהוטחו באהוד אולמרט ההאשמות שהוא גנב, לקח שוחד, מעל באמון - תגובתה הראשונה והמידית של לשכת רוה"מ היתה הכחשה. שימו לב, משכונה אהוד ברק כאהבל, לא באה שום הכחשה. תגובתו התייחסה רק לעניין הסגנון – "זה סגנון של רחוב" לגופה של ההגדרה לא יצאה שום הכחשה...

אדוני שר הביטחון, מהיכן אתה בקי בסגנון רחוב? האם למעלה במגדלי היוקרה שלך אתה בכלל מודע לנעשה ברחוב, בקרב עמך? אם כן, אהבל
אדוני שר הביטחון, מהיכן אתה בקי בסגנון רחוב? האם למעלה במגדלי היוקרה שלך אתה בכלל מודע לנעשה ברחוב, בקרב עמך? אם כן, אהבל זה אינו טיפש, אהבל זה אינו גולם או חסר הבנה.
זה אינו טיפש, אהבל זה אינו גולם או חסר הבנה. אהבל זה למשל שר המחזיק עובדת זרה בביתו בניגוד לחוק. כן, זה ממש כך, אהבל זה ביטוי שאין לו תרגום מדויק וניתן להסבירו רק בדוגמאות וזאת דוגמא כזו.

אבל לגופם של דברים, להגדיר את ברק כאהבל בהקשר לנושא זה, זו התייחסות סלחנית, סלחנית מדי, ברק עבריין מדעת. ההתבכיינות שלו שנעשה לו "מבחן בוזגלו" הפוך, היינו, שמחמירים איתו החמרה יתרה הינה התגלמות הצביעות. כן, משר במדינת חוק נדרשת שמירת החוק יותר מאשר מבוזגלו. שר חייב לשמש דוגמא לשמירת החוק. הדבר נדרש במשנה תוקף משר הביטחון שלנו שתחת הסיסמה של שמירת החוק, אוטם בתי כנסת, הורס בתים, מנתק אבות ממשפחותיהם, מונע בניית בתי ספר וגני ילדים, לוקח נשק מאזרחים הזקוקים לו להגנה על חייהם ממש. שר ביטחון כזה אינו אהבל הוא מושחת. שימוש ב"שלטון החוק" על מנת לקדם אנטרסים אישיים על חשבון אזרחים נאמנים ושומרי חוק הוא מעשה נואל ואיננו מכל וכל ביטוי ל"אהבליות".

בתגובה פוסט טראומטית התבטא ברק כלפי משמיציו "הוותרנות פוגעת בשלום". כך, אפילו אלוה השלום גוייס למערכה להגן על הקורבן התמים.

בימים אלו קשה שלא להשוות את התנהלותו של ברק להתנהלותו של יצחק רבין ז"ל. אם השאיר רבין אחריו איזו שהיא מורשת, ודאי אפשר לציין את התנהלותו בעניין חשבון הדולרים של לאה אשתו כמורשת של יושר ציבורי. אפשר היה לקבל בהחלט אם היה רבין טוען שהוא כלל לא היה מודע לחשבון הדולרים של אשתו. מנגד, אי אפשר בשום פנים לקבל שברק לא ידע שבביתו מועסקת עובדת זרה. מה הוא כזה אהבל שלא הרגיש??

לכן, מר ברק לאור מורשתו של רבין שבשמה לא דלגתם ולא החמצתם שום הזדמנות להסית ולשלהב את קהל שלומי אמוני ישראל, מן הראוי שתלך בדרכו ותלך הביתה. תהיה זו תרומתך הגדולה ביותר לעם ישראל.