מחיר ההקפאה הנוספת

ה"נדיבות" של ארה"ב צריכה להדאיג מאוד את ישראל. הלחץ המדיני של הממשל על ישראל נמשך ואף יגבר.

תגיות: קול ישראל
יוני בן מנחם , ז' בכסלו תשע"א

ההצעה האמריקנית להקפיא את הבנייה בהתנחלויות לשלושה חודשים נוספים טומנת בחובה הסכמה אמריקנית לדרישה הפלסטינית כי יש לסכם בתקופה זו את גבולותיה של המדינה הפלסטינית העתידית. אם תסכים לכך ישראל היא תאבד קלף חשוב במשא ומתן.
ישראל חייבת להתמיד בדרישתה לסכם את סידורי הביטחון לפני כל דיון בנושאי הליבה של הסכסוך.
 
כל מי שהעריך כי הפסדה של המפלגה הדמוקרטית בבחירות לקונגרס בארצות הברית יפחית את הלחץ של הנשיא אובאמה על ישראל להתקדם במשא ומתן עם הפלסטינים ככל הנראה טעה....

אובאמה מודאג מאידיאולוגיה חזקה ולא רק משיקולים פוליטיים...

נותרה לו כשנה עד לתחילת הקמפיין למרוץ לנשיאות פעם נוספת והוא נחוש לקדם הסדר בין ישראלים לפלסטינים בתקופה הזו...

לכן הלחץ המדיני של הממשל על ישראל נמשך ואף יגבר.

רמז בוטה לכך אפשר לראות בתדרוך שהעניק הממשל אובאמה לעיתון הנפוץ והמשפיע ה "ניו יורק טיימס". במאמר המערכת בסוף השבוע מתח העיתון ביקורת קשה על ראש הממשלה נתניהו וכתב כי "נתניהו החליט שההישרדות של הקואליציה שלו,בעלת הקו הנוקשה, חשובה לו יותר מאשר העבודה עם אובאמה על הסכם השלום".

עכשיו מציב הממשל בפני נתניהו באופן רשמי את הצעתו לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים.  ישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות(להוציא את הבנייה בשכונות במזרח ירושלים) לתקופה של שלושה חודשים, אך היא תחול גם על כל הבנייה שהחלה מאז ה-26
הפלסטינים עלולים לקבל את מבוקשם דהיינו הכרה אמריקנית בקווי 67 כגבולותיה של המדינה הפלסטינית מבלי שוויתרו על שום דבר ובעיות הליבה של הסכסוך כמו ירושלים, הפליטים, המים וסידורי הביטחון יישארו בלתי פתורות.
בספטמבר...

ומה תקבל ישראל בתמורה?

תמיכה אמריקנית באו"ם ובפורומים בינלאומיים שתכלול גם הטלת ווטו ותמנע כפיית הסדר מדיני על ישראל. בנוסף לכך הממשל יבקש מהקונגרס לאשר אספקת 20 מטוסי קרב מתקדמים לישראל.כנראה שההצעה האמריקנית כוללת גם הבטחה אמריקנית לפעול להחרפת הסנקציות נגד איראן. אין בה שום הבטחה לפעולה צבאית של ארצות הברית נגד איראן.

מה עוד מדאיג בהצעה הזו?

ארצות הברית אומרת בהצעתה כי היא מתחייבת לא לבקש לאחר מכן הארכה נוספת של השעיית הבנייה.

מהיכן נובעת ה"נדיבות" הזו?

ה"נדיבות" הזו צריכה להדאיג מאוד את ישראל.

היא מעידה על כך שממשל אובאמה מתייצב לצד הפלסטינים בדרישתם לסכם בראש ובראשונה את נושא גבולותיה של המדינה הפלסטינית בניגוד לעמדת ישראל הדורשת לדון בראש ובראשונה בנושא סידורי הביטחון.

הסכנה בכך היא שהפלסטינים עלולים לקבל את מבוקשם דהיינו הכרה אמריקנית בקווי 67 כגבולותיה של המדינה הפלסטינית מבלי שוויתרו על שום דבר ובעיות הליבה של הסכסוך כמו ירושלים, הפליטים, המים וסידורי הביטחון יישארו בלתי פתורות.

והדרישה הישראלית כי הפלסטינים יכירו בישראל כמדינת העם היהודי וכי יסכימו לסוף הסכסוך והקץ לתביעותיהם תישאר אף היא ללא שום מענה.

הפלסטינים עדיין לא מגיבים להצעה האמריקנית בטענה כי לא קיבלו שום עדכון רשמי מן הממשל.

למרות שהבנייה במזרח ירושלים איננה כלולה בהצעה האמריקנית אם תסכים לה ישראל יוכל יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס להציג אותה כניצחון למדיניותו.

בכך יהדוף את הביקורת הפנימית עליו בתוך תנועת הפת"ח שמחמד דחלאן הפך למובילה ואת הביקורת של תנועת החמאס. הוא יחזק את מעמדו... הלחץ האמריקני הגובר על ישראל רק יעודד אותו להקשיח עמדות במשא ומתן במיוחד בנושא הגבולות.

בינתיים הוא הצליח לבודד את ממשלת נתניהו מבחינה בינלאומית ולאלצה להסכים להקפאת הבנייה בהתנחלויות וכנראה גם להארכת הקפאת הבנייה פעם נוספת.

עם זאת ברשות הפלסטינית מודאגים משני אלמנטים של ההצעה האמריקנית.הראשון העובדה שההקפאה הבנייה לא חלה על הבנייה הישראלית במזרח ירושלים והשני האפשרות שנתניהו "ימשוך זמן" במשך תקופת ההקפאה שתימשך 90 יום ולא יגיע עימם לשום סיכום בעניין הגבולות.

ההערכות כרגע במערכת הפוליטית הן שראש המממשלה יקבל בסופו של דבר את ההצעה האמריקנית ויצליח להתגבר על ההתנגדות בממשלתו להצעה זו גם במחיר פרישת אחת המפלגות מהקואליציה וכניסתה של מפלגת קדימה לממשלה במקומה. מה שנדרש מראש הממשלה נתניהו הוא לעמוד בתוקף על הדרישה לדון תחילה בנושא סידורי הביטחון של הסדר הקבע ולא להסכים לגבולותיה של המדינה הפלסטינית לפני שנפתרו כל דרישות הביטחון של ישראל.

אסור לאבד את קלף המיקוח החשוב הזה.....