"זה הכל בגללכם"

כשאני מתבונן על ההתגייסות האחרונה בתוך הליכוד כנגד ההקפאה, מבלי שנקפנו אצבע, ברור שחוללנו שינוי עצום.

מיכאל פואה , י"א בכסלו תשע"א

"זה הכל בגללכם" אמר לי ידיד אוהב ארץ ישראל. אתם תמכתם בשרון , אתם תמכתם בביבי ,בקיצור "הכל בגללכם". נזכרתי בימים בהם בגין ז"ל הביא את התוכנית לפינוי סיני וגרוש היהודים מימית מה שנקרא בשם "השלום עם מצריים". באותם ימים הייתי תלמיד במרכז הרב, ואני זוכר את ההתרוצצות שהחלה לברר מי הם חברי מרכז הליכוד , בפניהם הביא בגין את התוכנית לאישור בתחילת הדרך. הגוף הזה שהייתה לו אז השפעה עצומה על בגין היה עב"מ לציבור שהתנגד להסכם המתגבש , ועל אף שהיו בו אנשי ארץ ישראל השלימה בוגרי המחתרות בגין זכה בו לרוב כמעט מוחלט. קולו של הציבור האמוני נשמע אז רק בהפגנות, או בשולי המחנה הפוליטי במפלגות קצה.

כשאני מתבונן על ההתגייסות האחרונה בתוך הליכוד כנגד ההקפאה, מבלי שנקפנו אצבע, ברור שחוללנו שינוי עצום. כעשרים אלף המתפקדים האמוניים שנכנסו לליכוד בעקבות המהלך שהתחלנו לפני עשר שנים , שינו את הזירה הפוליטית. מתפקדים אלו בעצם נוכחותם בליכוד , ב- 64 ₪ לשנה שהם משלמים כל שנה , משפיעים על חברי הכנסת והשרים יותר מכל הפגנה שהיא. התוצאות גלויות לעין כל. מה שלא עשו ש"ס הבית היהודי והאיחוד הלאומי , עשו ועושים חברי הכנסת של הליכוד. הסיבה לכך היא אחת , הכמות הגדולה של מתפקדים בעלי תפיסת עולם אמונית בתוך הליכוד.
האמת היא שאלטרנטיבה לאיש – נתניהו יכולות לקום, עיין ערך ליברמן או בוגי , אך הן חסרות ערך. דמויות אלו שבויות באותו מגרש תודעתי בו נתניהו מלהטט בכישרון לא מבוטל, והן בסופו של יום יגיעו לאותם תהומות. חוסר המשמעות של הזהות היהודית , אותה אנו נושאים עתה לשווא היא שעומדת בעוכרנו.

אולם כאן אני חייב להודות על האמת, זה נראה יפה ומשפיע , אבל האמת היא שמדובר במשחק סכום אפס. אם נתניהו יחליט ללכת על מהלך בעל משמעות בכל הכוח כפי שעשה שרון, הוא יצליח להעביר אותו על אף כל ההתנגדויות. הסיבה לכך היא שלנתניהו אין בשלב זה אלטרנטיבה. כל השרים והחכי"ם ואף חלק לא מבוטל מהמתפקדים, לא מעלים בדעתם אפשרות אלטרנטיבית להנהגתו של נתניהו.
לכן אם וכאשר יגיע הרגע בו הם יצטרכו לבחור בין מהלך שלדעתם הוא מסוכן ואיום וכו' וכו' לבין הנהגתו של נתניהו , לא תהיה להם ברירה והם יבחרו בנתניהו. חלקם יהיו ישרים עם עצמם ויתנגדו , ויתכן שהדבר יביא להתנפצות נוספת של הליכוד , אבל סביר להניח שזה יקרה רק לאחר ביצוע המהלך. האמת היא שאלטרנטיבה לאיש – נתניהו יכולות לקום, עיין ערך ליברמן או בוגי , אך הן חסרות ערך. דמויות אלו שבויות באותו מגרש תודעתי בו נתניהו מלהטט בכישרון לא מבוטל, והן בסופו של יום יגיעו לאותם תהומות. חוסר המשמעות של הזהות היהודית , אותה אנו נושאים עתה לשווא היא שעומדת בעוכרנו.

מנה"י לא עומדת היום בחזית המאבק נגד ההקפאה , כי זו לא החזית שלה. כמו במאבקים הקודמים ההשפעה של המהלך של מנה"י שהפך ציבור אמוני גדול למעורב ברמה מסוימת במפלגת השלטון , הפך את חברי מנהיגות לגורם המשפיע יותר בזירה, בודאי יותר מחברי הבית היהודי , והאיחוד הלאומי. אבל ההשפעה בשלב זה היא עדיין סוג של הונאה עצמית , כולם משחקים את המשחק שתוצאותיו ידועות מראש , והם תלויות בראש - בראש הממשלה. אפשר להרוויח נק' אפשר אולי עוד קצת לדחוק את הנפילה , אבל כל עוד לא נייצר מנהיגות שמובילה לכיוון מדינה יהודית נפסיד בכול.

הדרך להנהגה לא עוברת במפגני מחאה , אלא ביצירת סדר יום חדש. ברוך ה' נושא המדינה היהודית כבר עלה לסדר היום הציבורי, אך הדיון בו עדיין עקר ועוסק רק בשם החיצוני ולא במהות. תפקידנו כתנועה רעיונית הוא לייצר את הדיון על מהותה של המדינה היהודית בכל התחומים , ועל כך אנו שוקדים בימים אלו.