כולנו שחר איילון

ניצב איילון מתדרך את השוטרים: תגידו שחר איילון...מי שרוצה לגשת למח"ש שייגש עם השם שלי ואני אלך ואני אעשה שם "איחוד תיקים".

אורית סטרוק , ח' בטבת תשע"א

אם יחליט השר אהרונוביץ' למנות את ניצב שחר איילון למפכ"ל המשטרה, הרי שבצד חתימתו של השר תתנוסס – באופן וירטואלי – גם חתימתו של ראש מח"ש עו"ד הרצל שבירו. ולא רק בגלל החקירה שניהל נגד ניצב בר לב, אלא גם בגלל החקירה שסרב לנהל כנגד איילון. מינוי איילון יהיה, ללא ספק, אחד השיאים באזלת היד המתמשכת של המחלקה לחקירות שוטרים כנגד תרבות השקר במשטרה.

למי ששכח: לפני כשמונה שנים פיקד ניצב שחר איילון, אז מפקד מחוז ש"י, על 1,800 שוטרים שנשלחו לפנות ולהרוס את חוות גלעד שבשומרון. הפינוי היה אלים ביותר, אך איש מהשוטרים האלימים לא הועמד לדין, משום שכולם הגיעו למשימה ללא תגים מזהים, והזדהו בשמו של מפקד המחוז: "כולנו שחר איילון" – אמרו ללא היסוס.

בתחקיר מהיר של המשטרה, התברר כי "סמוך לתחילת פינוי חוות גלעד הנחה מפקד מחוז ש"י את השוטרים להסיר את תגי הזיהוי", אבל, ציינו במטה הארצי, ניצב איילון "פעל בתום לב ומשיקולים מבצעיים" הוא "חשש שהתגים המתכתיים יפצעו את המפונים" ולכן "הוחלט לנקוט נגדו צעד משמעתי של הערת מפקד, שתרשם בתיקו האישי". הא ותו לא.

ובמח"ש? שם דחו כלאחר יד את הטענה שמדובר בעבירה פלילית של שיבוש הליכי חקירה: "הנושא טופל כבר במישור המשמעתי במשטרה" כתב ראש מח"ש וסגר את התיק מחוסר עניין לציבור. גם איש מהשוטרים שביצעו את הפקודה הבלתי חוקית לא נחקר, "שכן הם פעלו על פי הוראת מפקד המחוז".

שנה לאחר מכן, הועברה למח"ש הקלטת המשטרתית, בה תועד ניצב איילון מתדרך את השוטרים:"תגידו שחר איילון...מי שרוצה
לפני כשמונה שנים פיקד ניצב שחר איילון, אז מפקד מחוז ש"י, על 1,800 שוטרים שנשלחו לפנות ולהרוס את חוות גלעד שבשומרון. הפינוי היה אלים ביותר, אך איש מהשוטרים האלימים לא הועמד לדין, משום שכולם הגיעו למשימה ללא תגים מזהים, והזדהו בשמו של מפקד המחוז: "כולנו שחר איילון" – אמרו ללא היסוס.
לגשת למח"ש שייגש עם השם שלי ואני אלך ואני אעשה שם "איחוד תיקים"...אם שואלים מי אתה, פרטים בבקשה, מתחילים לבלבל לכם את המוח...תגידו להם בבקשה שחר איילון...אין שום סיבה שמהארוע הזה מישהו יפגע בקריירה שלו, יתחיל לרוץ וללכת ולתת עדויות..." – ללא ספק: שיבוש הליכי חקירה לכתחילה, בדעה צלולה ובפקודה. כמו גם התרת רסן בכל הנוגע לאלימות ושאר מעשים אסורים, שלעולם לא ייחקרו בהעדר יכולת לזהות את מבצעיהם. עמדתו של שבירו לא השתנתה, חקירה פלילית לא נפתחה, וקידומו של ניצב איילון לא נעצר.

אפילו הקטע החתוך בקלטת לא נחקר. "ניתן להבחין בנקל, שבקלטת חתוכות כ-2 דקות, בהן כפי הנראה ניתנה לשוטרים ההנחיה המפורשת להסיר את תגי הזיהוי" – כתב ח"כ לשעבר שאול יהלום לשבירו, בתלונה שכותרתה "שיבוש הליכי חקירה". ואולם שבירו בשלו: "הקלטת לא נחתכה. הצלם המשטרתי ערך "הפסקות רנדומאליות על פי שיקול דעתו" – השיב ליהלום. "תמוה בעיני, שהצלם המשטרתי מצא לנכון לערוך הפסקה אקראית דווקא בקטע בו ניצב איילון מורה לשוטרים להסיר את תגי הזיהוי (כפי שהודה בבירור המשמעתי) ותמוה בעיני לא פחות שהתזמון המופלא וה"אקראי" הזה אינו תמוה גם בעיניך." – ערער יהלום. אין תזוזה במח"ש. התיק נשאר סגור. איך אמר ניצב איילון לשוטרים? אין שום סיבה שמישהו יפגע בקריירה שלו".

שחר איילון אינו לבד. שוטרים, ובעיקר מפקדים, המשבשים הליכי חקירה ומשפט (עבירה שיש עמה קלון, זוכרים?) זוכים כמעט כולם ליחס דומה, ובהחלט יכולים לומר לעצמם: "כולנו שחר איילון". כך למשל, תנ"צ שלומי אבן פז, הודה בחקירה שהשמיד כרטיס זכרון של מצלמה שתעדה את אלימות שוטריו – וקיבל "הערת מפקד" בלבד. תנ"צ מאיר בוקובזה, נגדו הוגשו 2 תלונות בשל תצהירים שקריים ועדויות שקר בבתי משפט – לא נחקר, כי אין עניין לציבור. כשבית המשפט קבע שרפ"ק גיל דשא ממרחב שומרון "מסר עובדות לא נכונות לבית המשפט" וקצין החקירות יעקב גולן "רשם דוחות פעולה שקריים" – הוחלט במח"ש שלא לפתוח בחקירה, כי "אין תשתית ראייתית". ורפ"ק אמיר פארס צוחק כל הדרך על הבנק: 28 אלף ₪ פיצויים שנפסקו בעקבות עדות השקר שלו - ישולמו עד הפרוטה האחרונה מקופת המדינה, חקירה פלילית לא תפתח, שירותו וקידומו לא יפגעו.

באופן אירוני למדי, שימשה פרשת שחר איילון כהשראה לתנועת הסרבנות המצפונית של בני נוער מהימין האידיאולוגי. הראשונות היו 5 נערות, שסרבו להזדהות: "כולנו שחר איילון" – דיקלמו ממש כמו השוטרים, ובשירות בתי הסוהר, שם הוחזקו כשבועיים, נרשמו כ"שחר א'" "שחר ב'" וכן הלאה. בעקבותיהן באו רבים אחרים, שבסרבנותם להזדהות נטלו מהמשטרה את אחד הכלים הבסיסיים שלה והוציאו לא מעט שוטרים, ואפילו שופטים, מכליהם ומדעתם. רבים מהם נענשו על כך, ולא ב"הערת מפקד" בלבד. כך בא לידי ביטוי הכלל הידוע, שאמון הציבור במערכת אכיפת החוק הוא הבסיס ליכולתה לאכוף את החוק.

לזכותו של שחר איילון אפשר לומר, שהוא הודה בטעותו, התנצל עליה, ופעל נמרצות לשפר את יחסיו עם המתיישבים. אבל, לא את היחס למתיישבים צריך לשפר, אלא את הערך של אמירת אמת ושל שמירת חוק על ידי אנשי החוק, ערך שבלעדיו נותרת מערכת החוק ככלי ריק. עם איילון בראש המערכת המשטרתית ושבירו בראש מח"ש, ספק אם ערך זה ישוקם.