נקודה למחשבה בנוגע לנשיא קצב

רגע לפני שמרגלית הר שפי הוכנסה לכלא, התחננו לפני הנשיא קצב שיחון אותה ושימחק לה את ההרשעה. הנשיא דאז החליט לא להתערב.

יפעת רוזנהיים , ה' בשבט תשע"א

דעות קצב בבית המשפט. ארכיון
קצב בבית המשפט. ארכיון
צילום: ערוץ 7

כשבני ישראל הגיעו למצרים ועדיין לא ידעו שהמשנה למלך הוא יוסף, רק הבינו שמשהו לא כשורה קורה, מאשימים אותם בגלל שרשרת של טעויות לא ברורה.

לא ברור איך הגיע הגביע לתיקו של בנימין ולא ברור איך הכסף חזר לאמתחתם וכו', באותו רגע אומרים בנ"י: "אבל אשמים אנחנו..." מה הקשר בין מה שקורה להם עכשיו לבין מכירת יוסף?! יש רגעים בחיים שמעוררים לתשובה רגעים שאדם לא מבין "למה זה קורה לו?" אינני נכנסת לפרטי המשפט, ברור שהיה כאן משהו לא רגיל , בין אם קצב אשם וביו אם לאו, הוא חייב לומר לעצמו "אבל אשמים אנחנו...".

קצב שימש כנשיא בזמן שמרגלית הר שפי האומללה הושמה בכלא על לא עוול בכפה. בחורה צעירה, תמימה וטהורה שכל חטא
קצב שימש כנשיא בזמן שמרגלית הר שפי האומללה הושמה בכלא על לא עוול בכפה. בחורה צעירה, תמימה וטהורה שכל חטאה היה שהכירה את יגאל עמיר. היא היתה קורבן של המדינה.
ה היה שהכירה את יגאל עמיר. היא היתה קורבן של המדינה. היא הואשמה בסעיף שמעולם לא נעשה בו שימוש ואכיפה. ולאורך כל המשפט היא טענה שלא ידעה. כולם מודים היום שמרגלית היתה קורבן של השמאל רק בשל הייחוס שלה, אבל הידיעה לא מועילה. את החיים של מרגלית הר שפי המדינה הרסה.

רגע לפני שהיא הוכנסה לכלא, התחננו לפני הנשיא שיחון אותה ושימחק לה את ההרשעה או לכל הפחות ינסה להשפיע. בערב פורים עמדנו עם שלטים מתחננים לנשיא קצב בנוסח "ומי יודע אם לעת כזאת הגעת למלכות..." וגם "רווח והצלה יבוא ליהודים ממקום אחר..." הנשיא דאז החליט לא להתערב. מאוחר יותר הוא עשה טובה כשקצב לה שליש כחוק. אינני מכירה אישית את מרגלית, אם כי ארגנתי באותה תקופה בעזרת חברים משמרות מחאה מול הכלא, למענה, אבל עד היום אני מרגישה את כאבה. כשהיא הוכנסה לכלא דמיינתי כאילו אותי מכניסים.

הרי כולנו היינו שותפים בהפגנות נגד השלטון הדיקטטורי של אותם הימים...העוול הנורא שנעשה לה לא יכול להסלח. חוסר ההתערבות של הנשיא קצב, שמה אותו במקום לא ראוי. היום, כשהוא עומד להכנס לכלא על פשעים שונים שלא ברור מה מתוכם נכון, ואם כי מה שהוא עשה ודאי אסור הלכתית מוסרית יהודית, לא ברור אם הוא עבר על החוק כפי שבית המשפט החליט על פי התקשורת, כדאי להזכר בפשעים כלפי מרגלית הר שפי. ואולי ראוי שיבוא הנשיא לשעבר להתנצל בפניה בפני משפחתה ובפני כל עם ישראל. כדאי שיעשה חשבון נפש בבחינת "אבל אשמים אנחנו..."