לזכרו של הרב נחום זאב דסלר זצ"ל

עלייתו של הרב דסלר לגנזי מרומים איננה רק אובדן אישי עבורי כמי שזכה להכירו, אלא הוא מסמן במידה רבה את הקשר האישי ל"מה שהיה פעם".

הרב דב בערל וויין , ג' באדר תשע"א

יהדות נרות נשמה
נרות נשמה
ערוץ 7

לפני כשבועיים, נתבשרנו הלך לעולמו אחד הגדולים, שרידי עולם הישיבות הליטאי העתיק, הרב נחום זאב דסלר זצ"ל מקליבלנד - אוהיו שבארה"ב. הרב דסלר היה בנו יחידו של "המשגיח" הנודע הרב אליהו דסלר, דמות מפורסמת של תנועת המוסר ומחבר סדרת הספרים הנחשבת ל"רבת המכר" בעולם הישיבות "מכתב מאליהו".

ספריו משקפים רעיונות החברתיים של ישיבת המוסר הליטאית, כפי שבאה לידי ביטוי בישיבות המוסר במאה הקודמת. הרב אליהו דסלר חי כמה שנים באנגליה ואחר כך היה לדמות מובילה בזמנו בעולם הישיבות המתהווה במדינת ישראל המתחדשת.

בנו, הרב נחום זאב דסלר הגיע לקליבלנד לפני 70 שנה עם הקמתה של ישיבת טלז בארצות הברית על ידי הרב אליהו מאיר בלוך זצ"ל והרב חיים מרדכי כ"ץ זצ"ל בשנות ה'ת"ש המוקדמות. שם החל הרב דסלר הצעיר את פרוייקט החיים שלו בפעילותו בחינוך היהודי. ביה"ס היהודי בקליבלנד ("The Hebrew Academy of Cleveland"), אשר בראשו עמד במשך יובל שנים, הפך לאחד מבתי הספר היהודיים המוצלחים ביותר בארה"ב והיווה מודל עבור לבתי-ספר יהודיים רבים ברחבי ארה"ב.

ללא כל ספק, היתה זו תנועת "בתי הספר היסודיים היהודיים" אשר הציתה את ניצוץ תחיית היהדות האורתודוכסית ככוח מרכזי של יהדות אמריקה, כאשר כיום היהדות האורתודוכסיה היא הכח הדינמי ביותר והמתרבה ביותר בקרב יהדות ארצות הברית.

הרב דסלר ניחן במתנת אלקים להיות אידיאליסט ריאליסט באותה העת. שלא כמו רבנים רבים אחרים שכמוהו נולדו והתחנכו בא
הרב דסלר ניחן במתנת אלקים להיות אידיאליסט ריאליסט באותה העת. שלא כמו רבנים רבים אחרים שכמוהו נולדו והתחנכו באירופה והיגרו לאמריקה בשנים שקדמו לשואה, הוא הבין את המנטאליות ואת החברה היהודית האמריקנית
ירופה והיגרו לאמריקה בשנים שקדמו לשואה, הוא הבין את המנטאליות ואת החברה היהודית האמריקנית. הוא ראה בבירור את האפשרות הטמונה - למעשה, ההסתברות - שבהצלחת לימוד התורה באמריקה בכלל ובקליבלנד בפרט, אשר באותה תקופה לא היה נראה שתוכל להוות מעוז לחיי תורה ומסורת. הוא מעולם לא פקפק באמונתו כי התורה תנצח בקליבלנד כפי שהיא פרחה בעיירה טלז בליטא.

זכיתי להתארח בביתו מספר פעמים. זה תמיד מרענן להיות בחברת אדם חכם, מלומד ואופטימי. אפילו בשנותיו האחרונות - והוא התברך בחיים ארוכים - רוחו היתה של אדם צעיר. תמיד היו לו תקווה ורעיונות חדשים כיצד לשפר את איכויות החינוך של בית-הספר אשר כה אהב. לא יהיה זה מוגזם לקבוע כי בית הספר היהודי בקליבלנד, עם כל הפרויקטים החינוכיים העצומים המשוייכים ומיוחסים אליו לטובת הציבור היהודי הכללי באמריקה הם הם החיים של הרב דסלר עצמו.

בעידן שבו מנהלי בתי ספר יהודיים לא תמיד נהנים מכהונה ארוכה במקום עבודה אחד, היה הרב דסלר עצמו בית הספר היהודי של קליבלנד כמעט כל שנות קיומו של בית הספר. הוא חינך דורות של משפחות יהודיות ותיקות בעיר קליבלנד והיה לדמות האב האהוב בקהילה.
עדינותו, סבלנותו וסובלנותו כלפי הזולת וכלפי קשיים נבעו מהחינוך שלו כאיש מוסר - מוסרי, מתחשב, נאמן וחרוץ. אם הכרת את הרב דסלר הרי שעדיין היתה לך ההזדמנות להציץ אל גדולתו והשקפת עולמו של דור הדעה של יהדות ליטא העתיקה.

98% מיהדות ליטא הושמדה בשואה. המעטים ששרדו ניסו לשקם את מה שאבד במקומות אחרים ובנסיבות חיים שונות בהרבה מאלה שהם חוו בעבר. הצלחתם בכך ברחבי העולם היהודי ובארץ-ישראל בפרט לאחר השואה היא עדות לעמידה האיתנה שלהם ולחוסנם, עדות לנצחיותה של התורה אותה נשאו על גבם דורות רבים. הרב דסלר היה דוגמא מעולה למאמץ כמעט פלאי זה.

יהדות קליבלנד שונתה לצמיתות לטובה על ידי בית הספר היהודי של קליבלנד. כאשר ציניקנים הכחישו כל תקווה לתחייה של קהילה יהודית תוססת אחרי השואה ובפרט בגלות הנכר של אמריקה, היו אנשים מסורים אחדים, מצולקים מחורבן יהודות אירופה וניצולי המלחמה הנוראה כמו הרב נחום זאב דסלר, אשר הוכיחו שהפסימיות של אותם אנשים שגויה ובלתי בריאה.

על כן, עלייתו של הרב דסלר לגנזי מרומים איננה רק אובדן אישי עבורי כמי שזכה להכירו, אלא הוא מסמן במידה רבה את הקשר האישי ל"מה שהיה פעם".

נותרו אולי אנשים בודדים בקרבנו בוגרי החינוך הישיבתי הליטאי של ערב חורבן יהדות אירופה. מה שלקח מאות שנים של מסירות נפש לבנות על-ידי אבות אבותינו נהרס על-ידי עמי אירופה בשלוש שנים קצרות. אולם רעיונותיה וגדולתה של יהדות ליטא שרדו והיו לעזר רב בשיקום העולם היהודי שאנו מכירים כיום. הדבר נעשה על ידי אנשים בעלי שיעור קומה הירואי באמת. הרב דסלר בצניעות ובעדינות שלו היה אחד הגיבורים האלה. הוא השאיר לנו מורשת גדולה ונפלאה: משפחת של מנהיגות בעולם הישיבות, אלפי תלמידים בני כמה דורות, בית ספר המהווה ספינת דגל לחינוך יהודי ואוצר זיכרונות של העבר המופלא שלנו. יהי זכרו ברוך ומהווה השראה לכל מי שהכיר והוקיר אותו ולכל ישראל.